Connect with us
Data: 03/03/2025
.

Actualitate

Toți minerii de la Paroșeni și Uricani au protestat sub pământ

Publicat

pe

Toți angajații de la mina Paroșeni, dar și cei de la Uricani, s-au blocat sub pământ, iar unii dintre ei au petrecut acolo peste 12 ore. Minerii au recurs la această formă de protest extremă, după ce s-au trezit, în ajun de Moș Nicolae, fără bani.

Salariile au întârziat o săptămână și, pentru că nu era nicio șansă să își primească banii, cei de la schimbul III au intrat cu întârziere în șut și apoi au rămas în galerii. Tot acolo au rămas și cei de la schimbul IV, ori cei care au venit la schimbul I și mai apoi cei de la schimbul II. Totul, din cauză că nu au încasat banii pe cărbunii livrați către Complexul Energetic Hunedoara, care și-a plătit angajații la timp. „Ei au luat pe 28 noiembrie avansul, ne-au păcălit de o săptămână că ne dau și nouă banii, iar luni seară, oamenii noștri au văzut că e Moș Nicolae și și-au dat seama că nu au cadouri și au decis să intre în mină și pur și simplu s-au blocat acolo”, a declarat Claudiu Untaru, lider al minerilor de la Mina Paroșeni.

Liderii minerilor le-au dat mâncare și apă

Toți minerii au stat sub pământ și liderii de sindicat le-au dus mâncare și apă ca să reziste, însă, în Valea Jiului situația a devenit cu fiecare oră din ce în ce mai tensionată. Același lucru s-a întâmplat și la mina Uricani, unde minerii au protestat în același fel. „De dimineață am fost la cumpărături și am trimis în mină mâncare și apă, ca să nu fie probleme. Deja oamenii sunt de ieri de la ora 16:00 în mină și asta se resimte”, spunea înainte de prânz, președintele adjunct al sindicatului minerilor de la Paroșeni Claudiu Untaru.

Intervenții la Ministerul Energiei

Advertisement

Președintele Sindicatului „Huila” de la mina Paroșeni, Laslo Domokoș a spus că a solicitat intervenția Ministerului Energiei în soluționarea acestui protest, astfel încât să fie stabilit și garantat un grafic de eșalonare la plată pentru cărbunele livrat la CEH de către SNIMVJ, inclusiv pentru lunile decembrie 2016 și ianuarie 2017. Situația a fost deblocată pe moment și liderii minerilor, împreună cu cei din conducerea CEH și de la Societatea de Închideri de Mine au semnat un protocol. Banii pentru salarii au fost accesați din fondul destinat subvenției pentru închiderea minelor și, cel puțin deocamdată, minerii au renunțat la protest.

Advertisement

Actualitate

Universitatea din Petroșani, reprezentată la discuțiile strategice privind viitorul universităților europene

Publicat

pe

Redactat de

Rectorii consorțiului EURECA-PRO, Peter Moser (Montanuniversität Leoben) și Sorin Mihai Radu (Universitatea din Petroșani), s-au întâlnit recent cu Roxana Mînzatu, vicepreședinte executiv al Comisiei Europene pentru drepturi sociale și competențe, pentru a dezbate rolul strategic al inițiativei Universităților Europene.

În cadrul discuțiilor, liderii academici și-au exprimat viziunea asupra viitorului universităților europene, punând accent pe necesitatea dezvoltării unor competențe orientate spre viitor și pe consolidarea competitivității Europei printr-o educație superioară de înaltă calitate.

De asemenea, la Forumul General FOREU4ALL, un eveniment dedicat inițiativelor academice europene, au participat și Vanessa Massegg, liderul managementului de proiect EURECA-PRO de la Montanuniversität Leoben, alături de Fabrice Lemoine și Eric Foucher, coordonatori din partea Universității din Lorraine.

Această reuniune subliniază angajamentul Universității din Petroșani în colaborarea internațională și în dezvoltarea unui mediu academic conectat la provocările și oportunitățile educaționale din spațiul european.

FOTO: FACEBOOK UNIVERSITATEA DIN PETROȘANI

Citeste mai mult ...

Actualitate

Tunelurile de pe Autostrada A1 Lugoj – Deva, finalizate până în septembrie 2026

Publicat

pe

Redactat de

Lucrările la tronsonul Margina – Holdea, ultima secțiune lipsă a Autostrăzii A1 Lugoj – Deva, vor fi finalizate conform termenului contractual, până în septembrie 2026. Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a declarat că nu există motive care să determine o amânare a acestui termen.

Lucrările pe Lotul 2, secțiunea E1, au demarat pe 29 aprilie 2024, iar în zona tunelurilor – pe 25 septembrie 2024. Procesul de execuție a impus exproprieri suplimentare pentru portalurile tunelurilor, aprobate printr-o hotărâre de guvern în decembrie 2024. De asemenea, anumite suprafețe de pădure trebuie scoase din circuitul forestier, măsură care va fi reglementată printr-un ordin ministerial.

Potrivit Direcției Regionale de Drumuri și Poduri (DRDP) Timișoara, constructorii – UMB și partenerul bosniac Euro-Asfalt – continuă lucrările la portalurile de acces ale tunelurilor. Acestea vor fi primele de acest tip din România, fiecare având o lățime de 11,35 metri pe sens, incluzând și banda de urgență.

Forarea tunelurilor se va realiza în etape, cu avansuri de 75 de centimetri până la maximum un metru, sub protecția unor structuri speciale formate din țevi înclinate de 15 metri lungime. La fiecare segment forat, vor fi montate plase de protecție, ancore și un strat de beton injectat sub presiune.

Pe lângă tunelurile de 2,13 kilometri, tronsonul Margina – Holdea, cu o lungime totală de aproape 10 kilometri, va include trei viaducte, două pasaje, 23 de podețe și un Centru de Întreținere și Coordonare.

Proiectul, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), este realizat de asocierea SPEDITION UMB – TEHNOSTRADE – SA & PE CONSTRUCT – EURO-ASFALT și are o valoare de 1,83 miliarde de lei fără TVA. Contractul prevede 11 luni pentru proiectare și 34 de luni pentru execuție.

Advertisement

Finalizarea acestui lot va permite circulația neîntreruptă pe autostradă de la Sibiu până la granița cu Ungaria, la Nădlac.

FOTO: ARHIVĂ

Citeste mai mult ...

Actualitate

Corvinul, meci egal pe teren propriu

Publicat

pe

Redactat de

Divizionara secundă de fotbal Corvinul Hunedoara a jucat primul său meci oficial din acest an. Hunedorenii au întâlnit, pe teren propriu, pe FCU Craiova, ambele echipe fiind în lupta pentru play-off.

Remiză albă cu Craiova

Meciul, disputat în fața a circa 5.000 de spectatori, a început cu gazdele în atac, dar Sandu, portarul oaspeților, a scos, de fiecare dată de sub bară, șuturile lui Albino (4) și Velisar (5). Apoi a venit rândul portarului de la Corvinul, Ungureanu, aflat la debutul său oficial pentru alb-albaștri, să intervină salvator în două rânduri, la un șut al lui Ibrahim (15) și la o deviere nefericită a coechipierului Vladic (34). Finalul primei reprize, care s-a încheiat 0-0, i-a găsit tot pe oaspeți în atac, Meijer (45), neajungând la o minge la o minge în fața porții hunedorene. În partea secundă, și mai săracă în faze de poartă, Corvinul a avut prima ocazie, dar lovitura de cap a lui Albino (55) a fost respinsă de portarul Craiovei. Oaspeții au avut o singură ocazie, șutul lui Achim (60) trecând pe lângă buturile hunedorene. Ultima fază ofensivă notabilă a aparținut Corvinului, dar șutul lui Gârbiță (79) nu a găsit ținta și meciul s-a încheiat așa cum a început, 0-0.

Rezultat bun pentru alții

Remiza de la Hunedoara nu ajută niciuna dintre echipe, Corvinul rămânând pe opt, la trei un punct de play-off, iar Craiova pe nouă, la trei „lungimi” de poziția a șasea. Pentru a ajunge în play-off, obiectivul stabilit pentru acest campionat în care Corvinul nu are drept de promovare, hunedorenii ar trebui să adune cât mai multe puncte în ultimele jocuri, cu Metaloglobus, acasă, etapa viitoare, și cu Chindia, în deplasare, în ultima rundă din play-off, iar echipele din fața lor, Voluntariul și Afumațiul, în special, care au cu un punct mai mult, să se încurce, ținând cont că acestea vor juca cu liderul campionatului, Miercurea Ciuc. De acest lucru este conștient și antrenorul Corvinului, Florin Maxim. „A fost primul nostru meci oficial în acest an şi asta s-a cam simţit. Ştiam că vom avea în faţă o echipă pentru care victoria era obligatorie pentru a mai spera la primele şase locuri. Am început uşor crispaţi, cred că lipsa ritmului impus de meciurile oficiale a contat. S-au simţit, cumva, şi absenţele lui Cărăruş, Lică, Pîrvulescu, dar, în acelaşi timp, cei care au intrat în locul lor s-au zbătut, au alergat, au creat, dar atât am putut astăzi. Ne-am cam pripit la construcţie, mă aşteptam să exploatăm unele spaţii, dar nu ne-am asumat nici prea multe riscuri, n-a mers construcţia astăzi, am avut suficiente greşeli la transmiterea balonului. Una peste alta, trebuie să ne mulţumim cu acest punct şi să sperăm că vom obţine maximum din cele două jocuri rămase. Asta chiar dacă nu vom avea nici atunci o misiune uşoară, Metaloglobus a stat în această rundă, vrea să îşi consolideze locul în play-off. Chindia pierde greu acasă, au o echipă în schimbare, încearcă ceva pentru sezonul ce vine. Am avut o şansă bună de a urca în clasament, dar tot aşa putem spune, atât noi, cât şi ceilalţi, că ar fi trebuit să ne îndeplinim obiectivele mai repede, nu acum pe final de sezon regulat”, a spus, după meciul cu FCU Craiova, Florin Maxim, conform site-ului oficial al Corvinului.

Advertisement

Surpriză pentru Florin Maxim

Meciul cu Craiova s-a jucat în ziua în care Florin Maxim a împlinit 44 de ani, iar, la sfârșitul jocului fanii ținând să îi facă o surpriză, oferindu-i un tort și un album cu fotografii, gest apreciat de antrenorul Corvinului. Chiar vreau să le mulţumesc tuturor pentru surpriza plăcută, şi băieţilor din galerie, care mi-au cântat la mulţi ani, ne-au susţinut, din nou, pe toată durata jocului. E tot ce mi-aş fi putut dori de ziua mea. Bun, dincolo de o victorie, asta e clar! Le mulţumesc încă o dată şi îi aştept alături de noi şi la finele săptămânii”, a mai spus antrenorul Corvinului, conform sursei mai sus citate.

Următorul meci, tot pe teren propriu

În meciul cu FCU Craiova pentru Corvinul au evoluat Ungureanu – Albino, Pop, Manolache, Velisar – Bradu – Hergheligiu (46, Zanc), Neacşa, Lehaire, Gîrbiţă (82, Grigore) – Vladic (64, Câmpan). Etapa viitoare, așa cum arătam mai sus, Corvinul va juca tot acasă, cu a treia clasată, Metaloglobus, bucureștenii mai având nevoie de un punct în două meciuri pentru a fi calificați, și matematic, în play-off. Dacă nu vor apărea modificări de ultimă oră, meciul Corvinul – Metaloglobus este programat sâmbătă, 8 martie, cu începere de la orele 11:00.

Advertisement
Citeste mai mult ...

URMĂREȘTE ServusHD TV

Ultima ora

PROGNOZA METEO

CURS VALUTAR

PUBLICITATE

Cumpara si citeste PDF

ABONAMENT ONLINE

MICA / MARE PUBLICITATE

LOCURI DE MUNCA

ANUNTURI MICA PUBLICITATE

publica anunt servuspress

Agentie Imobiliara Deva

Actualitate