Connect with us
Data: 18/04/2025
.

Actualitate

Început de an în forță, la Râu de Mori. Investiții importante, care vizează și zona de agrement Râușor, reluate

Publicat

pe

Anul nou a început în forță în comuna hunedoreană Râu de Mori. Administrația publică locală a reluat o parte dintre investițiile demarate. Astfel că, la acest moment, potrivit primarului localității Niculiță Mang, se lucrează din plin, având în vedere vremea favorabilă, la rețeaua de canalizare din cinci sate ale frumoasei comune de la poalele Retezatului. Este vorba despre o lucrare de anvergură care vizează rețeaua de canalizare din satele aparținătoare Râu de Mori, Ostrovel, Brazi, Suseni și Valea Dâljii.

Se lucrează, în momentul de față, la canalizarea din satele menționate. De asemenea, ne aflăm pe ultima sută de metri pentru demararea, după topirea zăpezii, a lucrărilor la două proiecte importante în ceea ce privește Râușor”, a declarat Niculiță Mang, primarul comunei Râu de Mori.

În paralel, administrația publică locală a comunei Rîu de Mori se ocupă de demersurile necesare pentru realizarea și altor obiective de investiții. În acest sens, primarul Niculiță Mang a precizat că, în perioada imediat următoare, se va depune, din nou, la Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale – AFIR Timișoara, documentația pentru un alt proiect important, derulat cu fonduri de la Uniunea Europeană. „Vom depune spre avizare, a doua oară, la AFIR Timișoara, proiectul tehnic pentru extinderea rețelei de alimentare cu apă și canalizare și modernizarea stației de epurare Ostrov”, a spus primarul din Râu de Mori, Niculiță Mang.

Pe de altă parte, autoritățile locale vor demara lucrările pentru un alt obiectiv de investiții, fiind vorba despre modernizarea căminului cultural din centru de comună, realizat cu fonduri de proveniență europeană, asigurate tot prin AFIR. „Dacă timpul va fi favorabil, zic eu, undeva, până în luna martie, vom putea demara absolut toate proiectele pe care le avem la acest moment și care sunt în număr de opt”, a adăugat edilul -șef al comunei Râu de Mori.

Râușor, plin de turiști în acest sezon

Advertisement

Administrația publică locală din Râu de Mori are în plan dezvoltarea zonei de agrement Râușor, aflată pe teritoriul comunei și căutată de către tot mai mulți turiști. Și în acest sezon, mii de împătimiți ai muntelui au fost prezenți la Râușor, zona fiind considerată una dintre cele mai frumoase destinații turistice montane din județ.

La Râușor, încă mai există, la ora actuală, zăpadă. După topirea acesteia, vom continua cu lucrările de investiții privind captarea de apă potabilă în zona respectivă. Deja avem realizați în jur de trei kilometri. Acest proiect este foarte important pentru că privește alimentarea cu apă potabilă, pe de o parte, a zonei de agrement Râușor, iar de cealaltă parte, a altor patru sate aparținătoare comunei noastre, poate, chiar cinci dacă includem și Clopotiva parțial”, a mai spus primarul comunei Râu de Mori.

Primăria Râu de Mori a făcut, în ultimii ani, mai multe investiții la Râușor cu ajutorul banilor europeni pe care a reușit să îi obțină. Totul, cu scopul de a veni în întâmpinarea turiștilor care ajung acolo și al cărui număr este în creștere. „Și în acest sezon, au fost foarte mulți turiști la Râușor, de ordinul miilor. A nins și înainte de Crăciun și de Revelion. A fost zăpadă și până sâmbăta trecută s-a putut schia. Doar într-o singură zi, pe timp de weekend, estimez că, au fost în jur de o mie de persoane. De reținut că, nu doar cei care se cazează, vin la pârtia de schi. Poate, tot cam atâția, dacă nu chiar și mai mulți, stau doar pe parcursul unei zile, fără să se cazeze, la schi sau săniuș, ori, pur și simplu, pentru a se bucura de peisajul pe care această zonă îl oferă”, a adăugat Niculiță Mang, primarul comunei Râu de Mori.

La Râușor, există peste 100 de cabane și pensiuni și se estimează că, până la finalul sezonului recen, zona va rămâne la fel de căutată, în special, la sfârșit de săptămână.

Advertisement
Advertisement

Actualitate

FOTO: Accident pe A1. Un autoturism a intrat în parapet

Publicat

pe

Redactat de

Un accident rutier, soldat cu două persoane rănite, s-a produs, în această seară, pe Autostrada A1, pe teritoriul județului Alba, dar în zona de intervenție a Detașamentului Orăștie.

Pentru gestionarea situației de urgență creată în urma accidentului, la fața locului au acționat: un echipaj de intervenție și unul SMURD din cadrul Detașamentului Orăștie, un echipaj medical al Serviciului de Ambulanță Județean Hunedoara, dar și un echipaj de pompieri din Sebeș, județul Alba.

La locul producerii evenimentului rutier, echipajele au constatat că un autoturism, în care se aflau 2 persoane, a intrat în coliziune cu parapetul care desparte cele două sensuri de mers.

În autovehiculul implicat în accident se aflau 2 persoane, ambii fiind găsiți în afara autoturismului, conștienți și cooperanți.

Pentru ambii ocupanți ai autovehiculului a fost necesară acordarea primului ajutor medical, ulterior aceștia au refuzat transportul la o unitate spitalicească.

Circulația auto pe autostrada A1 a fost restricționată, circulându-se doar pe banda de urgență a sensului de mers Orăștie-Sebeș. Totodată, pompierii au asigurat măsurile de prevenire a incendiilor, dar și curățarea carosabilului.

Advertisement

FOTO: ISU Hunedoara

 

Citeste mai mult ...

Actualitate

FOTO: Accident pe DN 66, în municipiul Petroșani

Publicat

pe

Redactat de

Două persoane au fost rănite în urma unui accident rutier care s-a produs, în această seară, în Petroșani, în cartierul „Aeroport”, pe Drumul Național 66,

La evenimentul rutier, care s-a produs în urma coliziunii dintre două autoturisme, pompierii Detașamentului Petroșani au acționat de urgență cu un echipaj de intervenție și cu unul medical SMURD.

În urma impactului, o femeie și un bărbat, conducătorii auto ai celor două autovehicule în care nu se mai aflau alți pasageri, au avut nevoie de primul ajutor medical de urgență.

Ulterior, ambele persoane rănite au fost transportate de către ambulanțele SMURD și SAJ, la Unitatea de Primiri Urgențe a spitalului din Petroșani.

După transportul celor doi conducători auto la unitatea medicală, pompierii petroșeneni au asigurat măsurile PSI care se impun în astfel de situații și au acționat și pentru curățarea carosabilului pe suprafața căruia, în urma coliziunii, s-au scurs lichide inflamabile.

FOTO: ISU HUNEDOARA

Advertisement

Citeste mai mult ...

Actualitate

Victorie la scor pentru Corvinul

Publicat

pe

Redactat de

 

 

Într-un meci contând pentru etapa a IV-a a play-out-ului din Liga 2, grupa a, Corvinul Hunedoara a întâlnit, pe teren propriu, pe Metalul Buzău. Pentru corviniști, care sunt, practic, în vacanță, meciul a însemnat o nouă victorie la scor.

5-0 cu Metalul Buzău

Hunedorenii au deschis relativ repede scorul, în minutul 14, prin Lehaire, care a înscris, din apropiere, cu latul, fructificând o centrare a lui Bradu. Scorul se dublează în minutul 39, după o acțiune identică, pe post de servant fiind Pârvulescu, iar pe cel de finalizator Albino, și Corvinul intră la cabine cu 2-0.  Mitanul secund începe perfect pentru trupa lui Florin Maxim, iar Pîrvulescu, pe contraatac, la o fază la care au mai contribuit Neacșa și Grigore, face ca tabela să arate scor de neprezentare. În minutul 77 corviniștii își măresc avantajul, prin reușita lui Gîrbiță, din marginea careului mic, după o angajare a lui Lehaire. Scorul final, de 5-0 pentru Corvinul a fost stabilit în minutul 80, de către Câmpan, din 5 metri, care a reluat în plasă după o transversală a lui Cărăuș. După acest succes, Corvinul continuă să conducă grupa, cu 38 de puncte, iar cei de la Buzău sunt pe trei, cu 29 de puncte și, în ciuda eșecului de la Hunedoara, au scăpat de emoții, fiind favorizați de alte rezultate. În rest, pe doi este FCU Craiova, care a învins, acasă, cu 4-0, pe a patra clasată, Unirea Ungheni, care are 29 de puncte, și aceste două echipe nemaiavând griji cu retrogradarea. Pe cinci, și cu un final de sezon fără griji, este FC Bihor, cu 26 de puncte, după remiza, 1-1, de pe terenul penultimei clasate, CSM Focșani (18 puncte), care va lupta cu “lanterna roșie”, CSC Dumbrăvița (15 puncte), care a stat în această rundă, pentru evitarea retrogradării directe. Etapa viitoare, penultima, una în care stă Ungheniul, Corvinul joacă la Oradea, cu FC Bihor, Buzăul primește vizita Craiovei, iar Dumbrăvița primește vizita Focșaniului, în derby-ul suferinței. Va retrograda direct ultima clasată, iar penultima va juca un baraj de menținere în Liga 2 cu ocupanta poziției similare din grupa B.

Advertisement

Foto: FC Corvinul 1921 Hunedoara

Citeste mai mult ...

ANGAJARE

Alpaccess angajeaza schelari in Deva. Oferim: contract pe durata nedeterminata, tichete de masa. Relatii la telefon: 0752.421.764.

URMĂREȘTE ServusHD TV

Ultima ora

PROGNOZA METEO

CURS VALUTAR

PUBLICITATE

Cumpara si citeste PDF

ABONAMENT ONLINE

MICA / MARE PUBLICITATE

LOCURI DE MUNCA

ANUNTURI MICA PUBLICITATE

publica anunt servuspress

Agentie Imobiliara Deva

Actualitate