Actualitate
Senatorul PNL Carmen Hărău: „Era datoria noastră, a liberalilor, să le spunem românilor ce dorim să facem pentru România”

Guvernul Ludovic Orban a elaborat Planul Național de Investiții și Relansare Economică. Documentul prevede, printre altele, construirea a peste 3.400 de kilometri de autostrăzi și drumuri expres, trei spitale regionale, 25 de spitale județene, peste 100 de spitale orășenești, peste 1.000 de unități medicale în mediul rural, sute de grădinițe, școli, campusuri și cămine universitare. Programul, în valoare de peste 100 de miliarde de euro, urmează să fie finanțat atât de la bugetul de stat, cât și din fonduri europene.
Într-o conferință de presă, susținută, ieri, la Deva, liderii județeni ai PNL Hunedoara au prezentat importanța acestui program, a măsurilor economice elaborate de Guvern, dar și ce înseamnă acest lucru pentru județul Hunedoara. „Punctual, pentru județul Hunedoara, este programul de reconversie onestă, echitabilă, prin care parlamentarii noștri din Parlamentul European au reușit să obțină o finanțare de 700 de milioane de euro pentru Valea Jiului. Complexul Energetic Hunedoara (CEH), care se găsește de foarte multă vreme în dificultate, este susținut prin valorificarea părților viabile din componența sa, respectiv Termocentrala Mintia se detașează și vine la autoritatea locală din Deva, iar Paroșeni și celelalte patru mine vor constitui, până la începutul lunii decembrie, o structură nouă viabilă care, puțin câte puțin, va începe să producă energie nu doar din cărbune, ci și pe bază de gaz metan și energie verde. Dacă este să detaliez puțin, toți agenții economici din județul Hunedoara, ca și cei din țară, au posibilitatea să acceseze fonduri europene cu birocrație mult redusă (…), primind facilități la accesare, în condițiile în care cresc productivitatea muncii, acesta fiind criteriul și modul în care agenții economici, antreprenorii, pot să își plătească mai bine angajații”, a declarat senatorul PNL Eleonora-Carmen Hărău.
„Noi nu am promis opt spitale regionale, am promis trei, dar vă asigur că le vom face”
Parlamentarul hunedorean a mai afirmat, printre altele, că, în acest plan de relansare, se pune un accent deosebit pe sănătate și educație. „Era dreptul și datoria noastră, mai ales, datoria noastră, a liberalilor, să le spunem românilor ce dorim să facem pentru România ca parte a acestui program european și cum vedem noi cheltuirea celor 33 de miliarde de la Uniunea Europeană. Este o șansă, o oportunitate pentru România. Partea plină a paharului este că putem să reconfigurăm economic țara și să schimbăm paradigma de dezvoltare. Partidul Național Liberal va pune accent pe investiții și va abandona calea creșterii economice exclusiv prin consumul populației. Nu pentru că nu este nevoie ca populația să consume, este și acesta un motor important de dezvoltare, dar dacă este dezechilibrat menținut, populația consumă până se termină banii. Pe noi ne interesează posibilitatea de a avea de unde să alimentăm consumul populației pe căi sustenabile. (…) Pe de altă parte, educația, sănătatea sunt două dintre prioritățile noastre. Noi nu am promis opt spitale regionale, am promis trei, dar vă asigur că le vom face. Altminteri, s-a pus piatra de temelie, s-au săpat deja fundațiile și banii de la UE sunt folosiți în acest sens”, a adăugat senatorul PNL de Hunedoara, Eleonora-Carmen Hărău.
La rândul său, Marius Sanfirișcă, președintele Organizației Oamenilor de Afaceri Liberali, este de părere că Planul Național de Investiții și Relansare Economică, elaborat de Guvern, vine cu noi soluții de sprijinire a mediului de afaceri, puternic afectat de pandemia de coronavirus.
Pe același subiect:
https://servuspress.ro/recladim-romania-ce-contine-planul-national-de-investitii-si-relansare-economica-lansat-de-guvernul-orban_186458.html
Actualitate
Întreruperi de energie electrică, programate în perioada 23 – 25 aprilie, în județul Hunedoara

Rețele Electrice România anunță întreruperi de energie electrică, în perioada 23 -25 aprilie 2025, în câteva localități din județul Hunedoara.
Ziua / Data |
| ||||||
Miercuri, 23 Aprilie 2025 |
| ||||||
Joi, 24 Aprilie 2025 |
| ||||||
Vineri, 25 Aprilie 2025 |
|
„Rețele Electrice România a redus pe cât posibil întreruperile programate pentru a minimiza disconfortul clienților. Acestea au loc când sunt necesare lucrări de mentenanță sau modernizări ale rețelei, situații în care sunt luate toate măsurile de siguranță pentru protejarea consumatorilor și colegilor noștri. Regretăm neplăcerile resimțite, în cazurile în care aceste lucrări vă perturbă temporar activitățile”, transmit reprezentanții companiei.
Lista întreruperilor programate se regăsește şi pe site-ul www.reteleelectrice.ro şi poate fi consultată în secțiunea Întreruperi programate.
Actualitate
Activități de tragere în poligonul de la Bârcea Mică

În poligonul cu destinație specială de la Bârcea Mică, de lângă Deva, vor avea loc, mâine, activități de tragere.
“Unitatea Militară 02332 aduce la cunoștința cetățenilor că marți, 22 aprilie 2025, între orele 09:00-15:30, va efectua activități de tragere în poligonul cu destinație specială Bârcea Mică. Accesul populației în zona poligonului este interzis în timpul executării activității de tragere”, se arată într-un comunicat transmis de Compartimentul de presă al Primăriei Muncipiului Deva.
Actualitate
Acțiuni ferme ale polițiștilor rutieri în trafic: șoferi fără permis, viteze excesive și conducere sub influența alcoolului sancționate drastic

Polițiștii rutieri hunedoreni au desfășurat, la sfârșitul săptămânii trecute, o serie de acțiuni intensificate în trafic. Controalele au vizat prevenirea accidentelor rutiere și identificarea celor care pun în pericol siguranța circulației publice. În urma acestor activități, au fost constatate mai multe încălcări ale legislației rutiere.
Un tânăr, în vârstă de 18 de ani, a fost surprins, sâmbătă, la volanul unui autoturism pe DJ 687C, în localitatea General Berthelot, deși nu deținea permis de conducere pentru nicio categorie. Un caz similar a fost depistat la Hațeg, unde un alt tânăr, tot de 18 ani, a fost prins conducând un autoturism, chiar dacă avea dreptul de a conduce suspendat.
În aceeași zi, pe DN 76, la Vălișoara, a fost depistat un conducător auto în vârstă de 24 de ani, care, potrivit polițiștilor, nu poseda permis de conducere valabil pe teritoriul României și nu avea dreptul legal de a conduce pe teritoriul țării. Viteza cu care se deplasa – 107 km/h într-o zonă limitată la 50 km/h – a atras atenția radarului, iar polițiștii l-au oprit și au întocmit dosar penal pentru conducere fără permis.
Tot sâmbătă, pe raza comunei Lăpugiu de Jos, un bărbat de 55 de ani a fost depistat conducând un autoturism fără numere de înmatriculare. Verificările au arătat că vehiculul nu era înmatriculat, faptă ce a condus la întocmirea unui dosar penal pentru punerea în circulație a unui vehicul neînmatriculat. De asemenea, la Lupeni, un tânăr de 25 de ani a fost surprins de polițiști conducând fără a deține permis de conducere. Și în acest caz, a fost întocmit dosar penal pentru conducere fără permis.
La Petrila, un bărbat de 49 de ani a fost depistat în timp ce conducea sub influența băuturilor alcoolice, cu o concentrație de 1,45 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost condus la spital pentru recoltarea de probe biologice, iar cercetările continuă pentru stabilirea alcoolemiei, în cauză fiind întocmit dosar penal.
Un alt caz de conducere sub influența alcoolului a fost descoperit de polițiști duminică, 20 aprilie, în municipiul Vulcan, unde un bărbat de 50 de ani, din Vulcan, a fost înregistrat de aparatul etilotest cu o valoare de 0,53 mg/l, alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care s-au recoltat probe biologice, în cauză fiind întocmit dosar penal.
Polițiștii transmit un mesaj ferm: nu va fi tolerată nicio abatere care ar putea pune în pericol viețile participanților la trafic. Astfel de acțiuni vor continua, iar cei care ignoră legea vor fi trași la răspundere conform prevederilor legale.
- Actualitatecu 2 zile in urma
Update: Femeia a fost găsită decedată
- Actualitatecu 12 ore in urma
A murit Papa Francisc
- Actualitatecu 2 zile in urma
Lumina Sfântă s-a aprins la Ierusalim
- Actualitatecu 2 zile in urma
Tradiția ciocnitului ouălor de Paște. O practică plină de semnificații și legături ancestrale
- Actualitatecu 2 zile in urma
Retezatul Hațeg, ultima calificată în Final Four
- Actualitatecu o zi in urma
Momârlanii din Valea Jiului dau startul nedeilor în prima zi de Paște
- Actualitatecu 11 ore in urma
Incendiu puternic la o casă din satul Tărățel. Focul ar fi pornit de la o lumânare aprinsă
- Actualitatecu o zi in urma
Mihai Bobonete și Mihai Rait revin la Deva cu un nou spectacol de comedie. Show-ul de stand-up comedy „Life is life”, la Centrul Cultural „Drăgan Muntean”