Actualitate
Acțiune de dezinsecție, în această seară, pe raza municipiului Hunedoara

În municipiul Hunedoara va avea loc, în această seară, cu începere de la ora 21:30, o amplă acțiune de dezinsecție, derulată în colaborare cu SC DD Chim SRL, pe raza domeniului public.
“Produsul utilizat va fi Cymina Ultra. Mai ales în cazul copiilor şi persoanelor cu probleme respiratorii sau cardiace, este de evitat intrarea în raza directă a dispozitivelor de pulverizat”, a informat Primăria Hunedoara.
Acţiunea de dezinsecție a fost programată iniţial pentru data de 29 august, însă, nu s-a putut desfăşura atunci, din cauza vremii ploioase.
Actualitate
Tragedie pe DN66, în localitatea Bănița: O fetiță de 10 ani a murit într-un grav accident rutier

UPDATE: A fost declarată decedată și femeia în vârstă de 63 de ani căreia i s-au aplicat manevre de resuscitare, dar fără succes.
O fetiță în vârstă de 10 ani și-a pierdut viața, iar alte trei persoane – printre care o altă minoră – au fost grav rănite în urma unui accident rutier produs în această după-amiază pe Drumul Național 66, în localitatea Bănița, județul Hunedoara. Informațiile au fost transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Hunedoara.
Un singur autoturism, patru victime
Potrivit primelor date, în accident a fost implicat un singur autoturism în care se aflau patru persoane: două fetițe, în vârstă de 10 și 8 ani, și doi adulți. În ciuda manevrelor de resuscitare efectuate de echipele medicale, fetița de 10 ani nu a mai putut fi salvată.
O femeie aflată în mașină a intrat în stop cardio-respirator, iar echipajele medicale au inițiat manevre de resuscitare la fața locului. Ceilalți doi pasageri – o fetiță de 8 ani și un bărbat de 63 de ani – erau conștienți și cooperanți și au fost transportați de urgență la Spitalul din Petroșani.
Intervenție amplă a salvatorilor
Pentru gestionarea situației de urgență, la locul accidentului au intervenit rapid pompierii Detașamentului Petroșani cu două autospeciale de intervenție și o ambulanță SMURD. În sprijin au fost trimise și două echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean Hunedoara, precum și un elicopter SMURD cu echipaj medical, pentru eventualul transport aerian al victimelor.
Primele cercetări efectuate de polițiștii din cadrul Poliției Orașului Hațeg arată că un bărbat în vârstă de 63 de ani, din județul Gorj, care conducea un autoturism pe direcția Hațeg–Petroșani, ar fi pierdut controlul asupra direcției de mers și a intrat în coliziune cu un cap de pod aflat pe marginea drumului.
Polițiștii au deschis o anchetă și continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate cauzele și împrejurările în care s-a produs tragicul eveniment.
FOTO: ISU HUNEDOARA
Actualitate
Participanții la Festivalul Internațional de Folclor „Carpatica”, întâmpinați la Consiliul Județean Hunedoara

Participanții Festivalului Internațional de Folclor „Carpatica”, eveniment ajuns la ediţia a XXIV-a, au fost întâmpinați, astăzi, de reprezentanții Consiliului Județean (CJ) Hunedoara, la sediul instituției din Deva.
Grupurile de copii și tineri din străinătate, dar și din mai multe județe ale țării, au fost primiți de vicepreședintele Alin Țambă, care a transmis mesajul de bun venit al președintelui Consiliului Județean Hunedoara, Laurențiu Nistor, și le-a vorbit despre trecutul istoric și frumusețile județului Hunedoara, dar și despre clădirea impozantă a Palatului Administrativ. La rândul lor, reprezentanții ansamblurilor prezente la întâlnire au vorbit despre zonele din care provin și despre activitatea artistică pe care o desfășoară pentru păstrarea și promovarea tradițiilor și obiceiurilor din comunitatea lor.
Sursa foto: CJ Hunedoara
Festivalul Internațional de Folclor „Carpatica” debutează în această după -amiază, la ora 17:30, la Deva, printr-o paradă a costumului, dansului şi cântecului popular, care va avea loc pe traseul Parcul „Cetate” → Piața Unirii, urmată de festivitatea oficială de deschidere a evenimentului. Sâmbătă, de la ora 17.30, ansamblurile participante la festival vor fi prezente la Hunedoara cu o paradă a portului popular pe Pietonala „Corvin”, urmată de un spectacol în aer liber la Centrul Cultural „Corviniana”. Duminică, la Geoagiu, de la ora 11:30, va avea loc spectacolul de închidere a festivalului, iar la ora 15:00 se va desfășura parada portului popular la Geoagiu-Băi.
La ediția din acest an a festivalului, participă ansambluri folclorice din Croația, Macedonia de Nord, Serbia și Ungaria, alături de ansambluri din județele Alba, Argeș, Bihor, Botoșani, Cluj, Gorj, Sibiu, Suceava, Timiș și Tulcea. Județul Hunedoara este reprezentat de Ansamblul „Pădureanca” al Palatului Copiilor Deva.
Actualitate
Semafoare inteligente, instalate în Geoagiu

Patru semafoare inteligente au fost instalate în orașul Geoagiu, pentru creșterea siguranței rutiere.
Potrivit unui anunț transmis de Primăria Orașului Geoagiu, noile semafoare inteligente în următoarele locații: Terenul de sport din Gelmar, Pod Mahler, Școala Generală, Casa de Cultură din Geoagiu Băi.
“Aceste semafoare sunt dotate cu radar integrat, care detectează depășirea vitezei legale. În acest caz, semaforul trece automat pe roșu doar pe sensul de mers unde s-a depășit viteza”, au explicat reprezentanții administrației publice locale.
Aceștia au precizat că radarul nu are rol de sancționare, nu emite amenzi și nu fotografiază mașinile. De asemenea, fiecare semafor este prevăzut cu buton pentru pietoni, pentru a permite o traversare în condiții de siguranță.
“Aceste măsuri urmăresc creșterea siguranței rutiere, în special în apropierea școlilor și zonelor circulate pietonal. Vă rugăm să circulați cu prudență și să respectați semnalizarea rutieră! Împreună facem Geoagiu un oraș mai sigur!”, au transmis reprezentanții Primăriei Geoagiu.
Sursa foto: Primăria Orașului Geoagiu
- Actualitatecu 2 zile in urma
Minor de 16 ani, prins la volan pe o stradă din Hațeg
- Actualitatecu 2 zile in urma
Altercație violentă între două familii din Hunedoara. Totul ar fi pornit de la un conflict între copii
- Actualitatecu 2 zile in urma
FOTO – VIDEO| Două persoane surprinse sub un zid prăbușit, la Ghelari. Elicopter SMURD chemat de urgență
- Actualitatecu 2 zile in urma
Accident la Mintia: Două persoane rănite, în urma unei coliziuni
- Actualitatecu 2 zile in urma
Noutăți din tabăra celor de la Corvinul Hunedoara
- Comunitatecu o zi in urma
Vești bune din comuna hunedoreană Crișcior
- Actualitatecu 2 zile in urma
VIDEO| Aproape 10 hectare de litieră de pădure și mărăciniș, mistuite de flăcări în zona Groș – Ciulpăz
- Actualitatecu o zi in urma
Situația șantierelor din Simeria. Mesajul primarului Emil Ioan Rîsteiu: “Soluțiile au fost deja găsite și puse în practică”