Connect with us
Data: 22/05/2025
.

Actualitate

Căsuțe cu cărți, în parcul Liceului Teoretic „Avram Iancu” din Brad

Publicat

pe

 

Iubitorii de lectură din Brad, care au drum prin parcul Liceului Teoretic „Avram Iancu” din localitate, au posibilitatea de a lectura în aer liber.

 

Două căsuțe cu cărți au fost amplasate, iar cei care doresc se pot „autoservi” cu volumele de pe rafturile acestor mini-biblioteci sau să le împrumute, cu condiția de a le returna ori să aducă altele în locul lor. 

“În parcul nostru am înfiinţat două căsuţe cu cărţi şi mini-biblioteci. Elevii noștri și toți iubitorii de lectură din comunitatea brădeană vor putea citi cărţile pe loc sau le vor putea împrumuta pentru a le duce acasă. Astfel, curtea noastră va oferi brădenilor, pe lângă infrastructura sportivă, răcoare, curățenie, alee senzorială și posibilitatea de a face lectură în aer liber. În acest mod, iubitorii de sport şi lectură în aer liber vor putea îmbina cele două activităţi, care formează, împreună, o echipă foarte bună. Cărţile vor putea fi citite pe loc sau vor putea fi împrumutate acasă, condiţia fiind ca ele să fie aduse înapoi sau să fie înlocuite cu alte cărţi. Oricine va dori să doneze cărţi pentru aceste mini-biblioteci o va putea face lăsându-le în căsuţele din parc”, au transmis reprezentanții Liceului Teoretic „Avram Iancu” Brad.

Advertisement

Sursa foto: Liceul Teoretic „Avram Iancu” Brad

Prin această inițiativă, reprezentanții instituției de învățământ din Brad doresc să încurajeze lectura în aer liber, în spaţiile publice, dar și să promoveze o atitudine responsabilă faţă de bunurile folosite în comun şi, totodată, să încurajeze schimbul de cărţi între oameni.

Actualitate

Șofer surprins cu 130 km/h în localitate, pe Bulevardul Decebal din Hunedoara

Publicat

pe

Redactat de

Un bărbat în vârstă de 55 de ani a fost surprins de radar conducând cu nu mai puțin de 130 km/h pe Bulevardul Decebal din municipiul Hunedoara, în cursul serii de ieri, în jurul orei 18:00.

Polițiștii rutieri au constatat că viteza depășea de aproape trei ori limita legală admisă pe acel tronson de drum, respectiv 50 km/h.

Pentru această abatere gravă, șoferul a fost sancționat contravențional cu 20 de puncte de amendă și i-a fost suspendat dreptul de a conduce autovehicule pentru o perioadă de 120 de zile.

Reprezentanții Poliției Rutiere reamintesc că astfel de acțiuni de monitorizare a traficului au loc zilnic și au ca scop principal reducerea riscului rutier și prevenirea accidentelor grave. „Viteza excesivă rămâne una dintre principalele cauze ale accidentelor rutiere. Prin acțiuni constante și ferme, urmărim să salvăm vieți și să impunem respectarea regulilor de circulație”, au transmis autoritățile.

Poliția Rutieră le recomandă conducătorilor auto să respecte limitele legale de viteză și să adopte un comportament responsabil în trafic, pentru siguranța tuturor participanților.

Citeste mai mult ...

Actualitate

Prins cu droguri de risc asupra sa: Bărbat din Aninoasa, depistat de polițiștii din Petroșani

Publicat

pe

Redactat de

Polițiști din cadrul Biroului de Ordine Publică Petroșani au găsit asupra unui bărbat de 36 de ani o substanță vegetală susceptibilă a face parte din categoria substanțelor interzise la deținere.

În urma controlului corporal efectuat de polițiști, în data de 20 mai, aceștia au găsit asupra bărbatului, domiciliat în orașul Aninoasa, două folii de aluminiu în care se afla o substanță vegetală de culoare verde, cu aspect si miros înțepător.

Substanța în cauză a fost ridicată de polițiști și înaintată structurii de combatere a criminalității organizate competente, în vederea continuării cercetărilor sub aspectul comiterii infracțiunii de deținere, fără drept, de droguri de risc pentru consum propriu.

Citeste mai mult ...

Actualitate

UPDATE: Bărbatul de 22 de ani a fost depistat pe raza municipiului Lupeni, nevictimizat

Publicat

pe

Redactat de

L-ați văzut? Un tânăr de 22 de ani din Uricani, de negăsit.

Poliția Orașului Lupeni a fost sesizată, în data de 21 mai a.c., în jurul orei 10:00, de către o femeie, cu privire la dispariția fiului său – MAZILU VASILE CONSTANTIN.

Din primele verificări, se pare că tânărul de 22 de ani, ar fi plecat voluntar de la domiciliu, în data de 20 mai a.c., în jurul orei 08:00, fără a reveni până în prezent.

MAZILU VASILE CONSTANTIN are o înălțime de aproximativ 1,70 metri, 60 de kilograme, părul brunet, tuns scurt, ochi căprui, fața ovală, constituție atletică.

La momentul plecării, acesta era îmbrăcat cu o pereche de pantaloni de trening, de culoare albastră, geacă sport de culoare alb-negru și o pereche de pantofi tip adidas, de culoare albastră.

Poliţiştii au demarat activități specifice de căutare, în vederea depistării tânărului.

Advertisement

Persoanele care dețin informații despre locul în care s-ar putea, sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliție sau să apeleze numărul unic de urgență 112.

Citeste mai mult ...

Actualitate