Connect with us
Data: 17/02/2025
.

Actualitate

„Daţi „leul” pentru Jiul Petroşani!”

Publicat

pe

Cine vrea echipă, cotizează

Fani, oameni de afaceri şi primărie vor să „îmbrace” într-o formă legală o campanie de donaţii pentru salvarea formaţiei emblemă a Văii Jiului

Chetă pentru Jiul Petroşani. Aşa se văd lucrurile acum, când finanţatorul Alin Simota a zis că nu mai poate susţine financiar echipa alb-negrilor.

Singura şansă ar fi ca toată lumea, care crede în fotbalul din localitate, să contribuie cu bani.

Alin-Simota„Eu vreau şcoală de fotbal, nu echipă!

Asta susţin acum şi fanii şi Alin Simota (foto mic), care crede în realizarea unei şcoli de fotbal similare cu cea a lui Hagi, dar nu mai poate finanţa Jiul. „Am dat un miliard de lei pe lună ca să ne zbatem în anonimat. Mai bine banii ăia îi canalizăm spre revigorarea centrului de copii şi juniori, care va avea două segmente. Unul de performanţăşi unul de masă”, a declarat Alin Simota, fost finanţator Jiul Petroşani.

Advertisement

Cât priveşte finanţarea cu chetă de la oameni, Simota a spus că nu se bagă, dar a declarat că va face publice lunar cheltuielile pe care le va avea la Clubul Jiul, cu tot scepticismul pe care l-a manifestat faţă de această idee. „Eu nu mă bag la aşa ceva. Nu vreau să fie interpretabil. Probabil primăria, printr-o hotărâre de consiliu să-şi formeze un departament şi să iniţieze acest lucru. Dacă vom ajunge, vom anunţa lunar ce cheltuieli se fac cu copii după ordinele de platăşi după toate documentele justificative, dar în actuala conjunctură nu o văd foarte fezabilă”, a mai adăugat Simota.

„Afacerişti potenţi, uniţi-vă!”

În altă ordine de idei, omul de afaceri Adrian Rus, unul dintre cei care a mai ajutat Jiul, spune acum că soluţia stă în mâna oamenilor de afaceri potenţi. „Din păcate, trebuie adoptată o soluţie de compromis. Trebuie ca toate forţele care pot să susţină acest fenomen, fotbalul şi echipa Jiul, să adopte soluţii care trebuie luate în cel mai scurt timp. Altfel, această echipă, un brand al Văii Jiului, are şanse să dispară. Nu ştiu dacă acum poate să existe un om singur capabil să susţină financiar echipa. Împreună, mediul de afaceri şi o colaborare mai bună cu Primăria Petroşani, cred că putem să o ducem mai departe într-un termen mediu”,a declarat Adrian Rus, om de afaceri.

2013-02-21-12.01.33

Suporterii s-au adunat ieri la Primăria Petroşani să discure despre soarta echipei

Şi fanii speră în soluţia salvatoare, iar echipa ar putea deveni o societate pe acţiuni a Văii Jiului.„Nu e prea roz la Jiul. Nu e bine deloc. La nivel declarativ, totul e bine şi frumos, fapte deloc. Gata cu vorbele! Vrem fapte! Avem nevoie de oameni cu bani, ca Simota, Bercea, primăria să se implice. Să demareze acţiuni de strângere de fonduri, donaţii legale, la vedere, ca să nu mai apară suspiciuni, că noi suntem bolnavi de suspiciune. O societate pe acţiuni la care să contribuie oricine vrea”, a declarat Costel Grigore, unul dintre membrii galeriei echipei Jiul Petroşani.

„Aşteptăm donaţii”

Jiul PetrosaniChiar dacăşi-a anunţat prin presă intenţia de a prelua Jiul Petroşani, omul de afaceri Emil Bercea nu a fost prezent la dezbatrea publică. Totuşi, primarul din Petroşani, Tiberiu Iacob Ridzi a spus că e deschis oricărei idei şi a concluzionat că întâlnirea a fost, totuşi, de bun augur. „Au fost tot felul de opinii, dar s-a desprins o idee mai generală, referitor la faptul că am putea face o formă în care fiecare să doneze o mică sumă de bani pentru a susţine echipa. Vom vedea, chestiunea, însă, va trebui îmbrăcată într-o formă legală”, a spus Tiberiu Iacob Ridzi, primarul din Petroşani.

Aceasta a fost prima întâlnir pentru salvarea echipei Jiului Petroşani, după mitingul de susţinere de duminica trecută, iar suporterii îşi pun mari speranţe în oamenii care le-ar putea fi de ajutor.

Advertisement

Actualitate

Laboratorul de Geomecanică al Universității din Petroșani, modernizat prin proiecte internaționale și locale

Publicat

pe

Redactat de

Laboratorul de Geomecanică al Facultății de Mine din cadrul Universității din Petroșani a trecut, în ultimul an, printr-un proces extins de renovare și modernizare, anunță reprezentanții instituției.

Renovarea a fost posibilă datorită finanțării obținute din mai multe surse, cele mai importante fiind bugetul proiectului CSU nr. 4283/31.05.2023 – CarSoLMin (Cercetări privind accelerarea refacerii stratului fertil pe haldele de steril din Bazinul Minier Rovinari), care a contribuit cu aproximativ 50% din valoarea totală a lucrărilor. Proiectul internațional nr. 847299 – RAFF (Risk assessment of final pits during flooding) a completat finanțarea, asigurând resursele necesare pentru finalizarea procesului de renovare.

Conducerea Universității din Petroșani, structurile administrative și personalul administrativ au avut un rol esențial în succesul acestui proiect, iar autoritățile mulțumesc pentru susținerea acordată.

Modernizarea laboratorului reprezintă un pas important în sprijinirea cercetărilor de specialitate și în dezvoltarea educației tehnice în domeniul geomecanicii, consolidând poziția universității pe plan național și internațional.

FOTO: FACEBOOK UNIVERSITATEA DIN PETROȘANI

Citeste mai mult ...

Actualitate

Liga 2: Rezultate, program și clasament sezon regular

Publicat

pe

Redactat de

Etapa 1

CSM Reșița – FCU Craiova 2-0
CSC Dumbrăvița – Met. Buzău 3-1
Steaua – FC Argeș 0-0
CSM Focșani – AFC Câmpulung 2-0
FC Bihor – Stă
FK M. Ciuc – Ceahlăul 3-1
CSM Slatina – FC Voluntari 1-1
Concordia – CS Afumați 2-4
Stă – Un. Ungheni
Corvinul – CSC Șelimbăr 1-0
Metaloglobus – Chindia 3-2

Etapa 2

FCU Craiova – Chindia 1-0
CSC Șelimbăr – Metaloglobus 3-1
Un. Ungheni – Corvinul 1-2
CS Afumați – Stă
FC Voluntari – Concordia 1-1
Ceahlăul– CSM Slatina 0-3
Stă – FK M. Ciuc
AFC Câmpulung – FC Bihor 2-1
FC Argeș – CSM Focșani 2-0
Met. Buzău – Steaua 0-0
CSM Reșița – CSC Dumbrăvița 1-1

Etapa 3

Advertisement

CSC Dumbrăvița – FCU Craiova 1-2
Steaua – CSM Reșița 2-2
CSM Focșani – Met. Buzău 0-3
FC Bihor – FC Argeș 1-0
FK M. Ciuc – AFC Câmpulung 4-1
CSM Slatina – Stă
Concordia – Ceahlăul 0-2
Stă – FC Voluntari
Corvinul – CS Afumați 2-0
Metaloglobus – Un. Ungheni 3-0
Chindia – CSC Șelimbăr 2-1

Etapa 4

FCU Craiova – CSC Șelimbăr 1-1
Un. Ungheni – Chindia 0-1
CS Afumați – Metaloglobus 2-1
FC Voluntari – Corvinul 2-0
Ceahlăul– Stă
Stă – Concordia
AFC Câmpulung – CSM Slatina 0-5
FC Argeș – FK M. Ciuc 0-1
Met. Buzău – FC Bihor 1-2
CSM Reșița – CSM Focșani 1-0
CSC Dumbrăvița – Steaua 0-1

Etapa 5

Steaua – FCU Craiova 0-0
CSM Focșani – CSC Dumbrăvița 0-1
FC Bihor – CSM Reșița 2-3
FK M. Ciuc – Met. Buzău 4-2
CSM Slatina – FC Argeș 0-0
Concordia – AFC Câmpulung 1-0
Stă – Stă
Corvinul – Ceahlăul 1-1
Metaloglobus – FC Voluntari 2-1
Chindia – CS Afumați 0-1
CSC Șelimbăr – Un. Ungheni 0-0

Advertisement

Etapa 6

FCU Craiova – Un. Ungheni 2-0
CS Afumați – CSC Șelimbăr 1-0
FC Voluntari – Chindia 4-1
Ceahlăul– Metaloglobus 0-1
Stă – Corvinul
AFC Câmpulung – Stă
FC Argeș – Concordia 3-2
Met. Buzău – CSM Slatina 1-0
CSM Reșița – FK M. Ciuc 2-3
CSC Dumbrăvița – FC Bihor 1-0
Steaua – CSM Focșani 1-0

Etapa 7

CSM Focșani – FCU Craiova 1-1
FC Bihor – Steaua 0-1
FK M. Ciuc – CSC Dumbrăvița 1-0
CSM Slatina – CSM Reșița 4-0
Concordia – Met. Buzău 1-0
Stă – FC Argeș
Corvinul – AFC Câmpulung 3-0
Metaloglobus – Stă
Chindia – Ceahlăul 0-1
CSC Șelimbăr – FC Voluntari 0-0
Un. Ungheni – CS Afumați 0-0

Etapa 8

Advertisement

FCU Craiova – CS Afumați 0-3
FC Voluntari – Un. Ungheni 1-3
Ceahlăul– CSC Șelimbăr 3-2
Stă – Chindia
AFC Câmpulung – Metaloglobus 0-3
FC Argeș – Corvinul 0-1
Met. Buzău – Stă
CSM Reșița – Concordia 3-1
CSC Dumbrăvița – CSM Slatina 2-4
Steaua – FK M. Ciuc 0-0
CSM Focșani – FC Bihor 0-3

Etapa 9

FC Bihor – FCU Craiova 1-1
FK M. Ciuc – CSM Focșani 1-0
CSM Slatina – Steaua 1-1
Concordia – CSC Dumbrăvița 0-0
Stă – CSM Reșița
Corvinul – Met. Buzău 0-1
Metaloglobus – FC Argeș 1-2
Chindia – AFC Câmpulung 4-0
CSC Șelimbăr – Stă
Un. Ungheni – Ceahlăul 1-1
CS Afumați – FC Voluntari 0-1

Etapa 10

FCU Craiova – FC Voluntari 0-1
Ceahlăul– CS Afumați 3-0
Stă – Un. Ungheni
AFC Câmpulung – CSC Șelimbăr 0-4
FC Argeș – Chindia 2-1
Met. Buzău – Metaloglobus 2-2
CSM Reșița – Corvinul 1-0
CSC Dumbrăvița – Stă
Steaua – Concordia 2-1
CSM Focșani – CSM Slatina 1-0
FC Bihor – FK M. Ciuc 0-1

Advertisement

Etapa 11

FK M. Ciuc – FCU Craiova 2-0
CSM Slatina – FC Bihor 0-0
Concordia – CSM Focșani 1-0
Stă – Steaua
Corvinul – CSC Dumbrăvița 0-0
Metaloglobus – CSM Reșița 1-0
Chindia – Met. Buzău 0-0
CSC Șelimbăr – FC Argeș 0-0
Un. Ungheni – AFC Câmpulung 2-1
CS Afumați – Stă
FC Voluntari – Ceahlăul 2-1

Etapa 12

FCU Craiova – Ceahlăul 2-4
Stă – FC Voluntari
AFC Câmpulung – CS Afumați 1-2
FC Argeș – Un. Ungheni 2-0
Met. Buzău – CSC Șelimbăr 2-0
CSM Reșița – Chindia 1-1
CSC Dumbrăvița – Metaloglobus 0-2
Steaua – Corvinul 3-0
CSM Focșani – Stă
FC Bihor – Concordia 0-4
FK M. Ciuc – CSM Slatina 5-1

Etapa 13

Advertisement

CSM Slatina – FCU Craiova 1-2
Concordia – FK M. Ciuc 2-1
Stă – FC Bihor
Corvinul – CSM Focșani 3-2
Metaloglobus – Steaua 0-0
Chindia – CSC Dumbrăvița 3-1
CSC Șelimbăr – CSM Reșița 0-3
Un. Ungheni – Met. Buzău 0-0
CS Afumați – FC Argeș 1-1
FC Voluntari – AFC Câmpulung 3-0
Ceahlăul– Stă

Etapa 14

FCU Craiova – Stă
AFC Câmpulung – Ceahlăul 0-0
FC Argeș – FC Voluntari 1-0
Met. Buzău – CS Afumați 1-0
CSM Reșița – Un. Ungheni 3-2
CSC Dumbrăvița – CSC Șelimbăr 2-3
Steaua – Chindia 1-1
CSM Focșani – Metaloglobus 0-1
FC Bihor – Corvinul 1-2
FK M. Ciuc – Stă
CSM Slatina – Concordia 1-2

Etapa 15

Concordia – FCU Craiova 0-2
Stă – CSM Slatina
Corvinul – FK M. Ciuc 1-1
Metaloglobus – FC Bihor 1-0
Chindia – CSM Focșani 1-1
CSC Șelimbăr – Steaua 0-1
Un. Ungheni – CSC Dumbrăvița 1-0
CS Afumați – CSM Reșița 3-2
FC Voluntari – Met. Buzău 1-1
Ceahlăul– FC Argeș 0-0
Stă – AFC Câmpulung

Advertisement

Etapa 16

FCU Craiova – AFC Câmpulung 2-0
FC Argeș – Stă
Met. Buzău – Ceahlăul 2-0
CSM Reșița – FC Voluntari 0-2
CSC Dumbrăvița – CS Afumați 0-1
Steaua – Un. Ungheni 2-1
CSM Focșani – CSC Șelimbăr 2-1
FC Bihor – Chindia 1-0
FK M. Ciuc – Metaloglobus 2-1
CSM Slatina – Corvinul 1-0
Concordia – Stă

Etapa 17

Stă – FCU Craiova
Corvinul – Concordia 1-1
Metaloglobus – CSM Slatina 0-1
Chindia – FK M. Ciuc 2-3
CSC Șelimbăr – FC Bihor 1-1
Un. Ungheni – CSM Focșani 1-1
CS Afumați – Steaua 0-4
FC Voluntari – CSC Dumbrăvița 1-0
Ceahlăul– CSM Reșița 0-2
Stă – Met. Buzău
AFC Câmpulung – FC Argeș 1-3

Etapa 18 (22 – 25 februarie)

Advertisement

FCU Craiova – FC Argeș
Met. Buzău – AFC Câmpulung
CSM Reșița – Stă
CSC Dumbrăvița – Ceahlăul
Steaua – FC Voluntari
CSM Focșani – CS Afumați
FC Bihor – Un. Ungheni
FK M. Ciuc – CSC Șelimbăr
CSM Slatina – Chindia
Concordia – Metaloglobus
Stă – Corvinul

Etapa 19 (1 martie)

Corvinul – FCU Craiova
Metaloglobus – Stă
Chindia – Concordia
CSC Șelimbăr – CSM Slatina
Un. Ungheni – FK M. Ciuc
CS Afumați – FC Bihor
FC Voluntari – CSM Focșani
Ceahlăul– Steaua
Stă – CSC Dumbrăvița
AFC Câmpulung – CSM Reșița
FC Argeș – Met. Buzău

Etapa 20 (8 martie)

FCU Craiova – Met. Buzău
CSM Reșița – FC Argeș
CSC Dumbrăvița – AFC Câmpulung
Steaua – Stă
CSM Focșani – Ceahlăul
FC Bihor – FC Voluntari
FK M. Ciuc – CS Afumați
CSM Slatina – Un. Ungheni
Concordia – CSC Șelimbăr
Stă – Chindia
Corvinul – Metaloglobus

Advertisement

Etapa 21 (15 martie)

Metaloglobus – FCU Craiova
Chindia – Corvinul
CSC Șelimbăr – Stă
Un. Ungheni – Concordia
CS Afumați – CSM Slatina
FC Voluntari – FK M. Ciuc
Ceahlăul– FC Bihor
Stă – CSM Focșani
AFC Câmpulung – Steaua
FC Argeș – CSC Dumbrăvița
Met. Buzău – CSM Reșița

Clasament

1 FK M. Ciuc 15 12 2 1 32-13 38

2 Steaua 16 9 7 0 20-6 34

Advertisement

3 Metaloglobus 16 9 2 5 23-18 29

4 CSM Reșița 16 8 3 5 26-22 27

5 FC Voluntari 15 7 5 3 20-11 26

6 FC Argeș 15 7 5 3 16-9 26

7 CS Afumați 15 8 2 5 18-18 26

Advertisement

8 Corvinul 16 7 4 5 17-15 25

9 FCU Craiova 15 6 5 4 16-16 23

10 CSM Slatina 15 6 4 5 23-15 22

11 Met. Buzău 15 6 4 5 17-14 22

12 Concordia 15 6 3 6 19-20 21

Advertisement

13 Ceahlăul 15 5 4 6 17-19 19

14 Chindia 16 4 4 8 19-21 16

15 FC Bihor 15 4 3 8 13–18 15

16 CSC Șelimbăr 16 3 5 8 16-20 14

17 Un. Ungheni 15 3 5 7 12-19 14

Advertisement

18 CSC Dumbrăvița 16 3 3 10 12 -21 12

19 CSM Focșani 16 3 3 10 10-21 12

20 AFC Câmpulung 15 1 1 13 6-39 4

Citeste mai mult ...

Actualitate

Intervenții pe drumurile din vestul țării. Peste 190 de tone de material antiderapant răspândite în urma ninsorilor

Publicat

pe

Redactat de

În noaptea trecută, autoritățile din zona de vest au mobilizat 63 de utilaje pentru a răspândi peste 190 de tone de material antiderapant pe drumurile naționale și autostrăzile din regiune, în urma condițiilor meteo dificile.

În noaptea trecută, condițiile meteorologice dificile au determinat intervenția rapidă a autorităților pe drumurile naționale și autostrăzile din zona de vest a țării. 63 de utilaje au acționat pentru a asigura siguranța circulației, răspândind peste 190 de tone de material antiderapant. Cele mai multe intervenții au fost realizate în județul Caraș-Severin, unde 22 de utilaje au aplicat 112 tone de antiderapant.

De asemenea, au fost acoperite autostrăzile A1, A6, A11 și DN 7G, cu 22 de utilaje și 51 de tone de material antiderapant. Intervențiile s-au extins și în județele Timiș, Hunedoara și Arad, pentru a preveni accidentele și a asigura drumuri sigure în fața ninsorilor și vânturilor puternice. Aceste măsuri au fost coordonate de DRDP Timișoara, care rămâne vigilantă în fața condițiilor meteo severe.

Citeste mai mult ...

URMĂREȘTE ServusHD TV

Ultima ora

PROGNOZA METEO

CURS VALUTAR

PUBLICITATE

Cumpara si citeste PDF

ABONAMENT ONLINE

MICA / MARE PUBLICITATE

LOCURI DE MUNCA

ANUNTURI MICA PUBLICITATE

publica anunt servuspress

Agentie Imobiliara Deva

Actualitate