Actualitate
„Duelul Viorilor – Stradivarius versus Guarneri”, pe 3 iunie, în Sala „Pro Arte” a Colegiului Național „Decebal” din Deva

Violoniștii Liviu Prunaru, cu vioara Stradivarius „Pachoud”, și Gabriel Croitoru, cu Guarneri del Gesu – „Catedrala”, pornesc în turneul național „Duelul Viorilor”, care va debuta pe data de 3 iunie 2024, la Deva, în Sala „Pro Arte” a Colegiului Național „Decebal”, de la ora 19:00. Iubitorii muzicii clasice sunt invitați la o seară memorabilă.
Cei doi violoniști, Liviu Prunaru și vioara Stradivarius ”Pachoud” și Gabriel Croitoru, cu Guarneri del Gesù ”Catedrala”, pusă la dispoziție de Muzeul Național „George Enescu”, în al cărui patrimoniu se află, se vor duela, în luna iunie, pe scene din șase orașe din România (Deva -3 iunie, Sibiu – 4 iunie, Bistrița -5 iunie, Botoșani -7 iunie, Iași – 11 iunie, Caracal -12 iunie), dar și la Chișinău (8 iunie).
Al 12-lea duel
„Aceeaşi întrebare de peste un deceniu: Stradivarius sau Guarneri? Întrebare cu răspuns cunoscut, pentru că există un singur câştigător în fiecare an – publicul din oraşele în care ajunge Turneul Naţional ‘Duelul viorilor’, anul acesta la cea de-a 12-a ediţie”, se arată într-un comunicat.
În prima parte a concertului, cei doi violonişti vor prezenta publicului alternativ cele două opere de artă – viorile pe care cântă. În cea de a doua parte, cei doi artişti vor fi prezenţi pe scenă concomitent, spectatorii putând să savureze îmbinarea spectaculoasă a sunetelor celor două viori acompaniate de pian.
Liviu Prunaru – timp de 18 ani concertmaestrul orchestrei Concertgebouw Amsterdam şi Gabriel Croitoru – profesor universitar la Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti, solist concertist al Filarmonicilor din Cluj-Napoca şi Ploieşti vor prezenta un program ce va conţine piese de largă popularitate din literatura pentru vioară, printre care şi Concertul pentru două viori în re minor de Bach, opus celebru în care cele două viori pot fi ascultate simultan.
ITINERAR
3 iunie, ora 19:00 – Deva, Sala Pro Arte
4 iunie, ora 19:00 – Sibiu, Sala Thalia
5 iunie, ora 19:00 – Bistrița, Palatul Culturii
7 iunie, ora 19:00 – Botoșani, Sala Filarmonicii
8 iunie, ora 19:00 – Chișinău, Sala cu Orgă
11 iunie, ora 19:00 – Iași, Palatul Culturii
12 iunie, ora 19.00 – Caracal, Teatrul Naţional
PROGRAM MUZICAL:
GABRIEL CROITORU – vioara Guarneri del Gesu “Catedrala”
Fritz Kreisler – Recitativ și Scherzo, în re minor, op. 6
Fritz Kreisler – Tambourin Chinois, în si bemol major, op. 3
Fritz Kreisler / Serghei Rachmaninov – Preghiera
Fritz Kreisler / Ede Poldini – Poupée valsante
LIVIU PRUNARU – vioara Stradivarius “Pachoud”
George Enescu – Lăutarul din Suita Impresii din copilărie, op. 28
Henri Vieuxtemps – Regrets din 3 Feuilles d’album, op. 40
Antonio Bazzini – Calabrese, op. 34, nr. 6
LIVIU PRUNARU
GABRIEL CROITORU
J.S. Bach – Dublu concert pentru două viori în re minor, BWV 1043
J. Halvorsen – Capriciu de concert pe teme norvegiene, în sol major, op.19
Actualitate
Un jandarm aflat în timpul liber a surprins un bărbat care a distrus geamurile Casei de Ajutor Reciproc CFR din Lupeni

Un jandarm aflat în timpul liber a surprins, sâmbătă după-amiază, un bărbat care a distrus geamurile Casei de Ajutor Reciproc CFR din municipiul Lupeni și a pătruns în incintă.
Jandarmul Lucian Moldovan se afla la plimbare cu fiica lui, când l-a surprins pe bărbatul de 37 de ani, care a spart geamurile instituției financiare, după care a pătruns în interior. Fără să stea pe gânduri, jandarmul a acționat, l-a imobilizat și a apelat telefonic Poliția.
“În cursul zilei de astăzi, în jurul orei 17:50, jandarmul Moldovan Lucian, aflat la plimbare cu fiica sa, a surprins un bărbat în timp ce a distrus geamurile și a pătruns în incinta Casei de Ajutor Reciproc CFR din municipiul Lupeni. Lucian a intervenit rapid, l-a imobilizat pe bărbatul în cauză și a apelat telefonic Poliția Municipiului Lupeni pentru a trimite o patrulă de poliție. Bărbatul în vârstă de 37 de ani se afla sub influența băuturilor alcoolice și prezenta plăgi tăiate la ambele mâini. Acesta i-a comunicat jandarmului faptul că motivul faptelor sale este acela că „s-a săturat de această viață”. Bărbatul a fost condus la Poliția Municipiului Lupeni, unde i-au fost întocmite acte de sesizare pentru săvârșirea infracțiunii de tentativă la furt calificat”, a informat, sâmbătă seară, Inspectoratul Județean de Jandarmi (IJJ) Hunedoara.
Plutonier adjutant Lucian Moldovan este jandarm montan în cadrul Detașamentului 3 Jandarmi Lupeni și își desfășoară activitatea în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Hunedoara din anul 2007. Anul trecut, a reușit să surprindă în flagrant alte două infracțiuni, tot în timpul său liber, și a predat Poliției alți cinci făptuitori.
Actualitate
Scandal pe o stradă din Hațeg. Cinci persoane au ajuns la sediul Poliției

Cinci persoane, trei bărbați și două femei, cu vârste între 19 și 55 de ani, au ajuns, în această seară, la sediul Poliției Orașului Hațeg, în urma unui conflict spontan ce a avut loc pe o stradă din oraș.
„Poliția a fost sesizată cu privire la altercația dintre cei cinci vecini (care sunt și rude), iar un echipaj mixt polițist-jandarm a intervenit pentru aplanarea situației. Unul dintre bărbații implicați a fost condus imediat la sediul poliției, iar în timpul controlului corporal, acesta s-a smucit, fără a-l atinge, însă, pe agentul de poliție aflat la locul intervenției. Toate cele cinci persoane se află în momentul de fața la sediul Poliției, în cauză fiind întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunilor de loviri sau alte violențe și amenințare. De asemenea, au fost emise 5 ordine de protecție provizorii față de fiecare dintre cei implicați”, a informat, sâmbătă seară, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Hunedoara.
Polițiștii continuă cercetările în acest caz, fiind suplimentat dispozitivul de ordine publică, în vedere prevenirii unor posibile stări conflictuale.
Actualitate
Aproape 800.000 de puieți forestieri vor fi plantați în județ, în cadrul campaniei de împăduriri a Direcției Silvice Hunedoara

Aproape 800.000 de puieți forestieri, din speciile molid, brad, larice, gorun, cer, fag, cireș, frasin și paltin de munte, vor fi plantați în județul Hunedoara, în cadrul campaniei de împăduriri, în „Luna plantării arborilor”.
Startul campaniei naționale de împăduriri s-a dat astăzi, 15 martie.
“Direcția Silvică Hunedoara va împăduri, în primăvara anului 2025, o suprafață totală de 150.43 ha, va reface o suprafață de 3.78 ha cu suprafețe calamitate de fenomene meteorologice periculoase – incendii de vegetație și va parcurge cu lucrări de completări o suprafață totală de 27.23 ha. În campania de împăduriri vor fi plantați 796 500 puieți forestieri din speciile molid, brad, larice, gorun, cer, fag, cireș, frasin și paltin de munte. Vă aşteptăm să participaţi alături de noi la acţiunile de plantare a arborilor din această primăvară!”, au informat reprezentanții Direcției Silvice Hunedoara.
Anual, Regia Națională a Pădurilor – Romsilva derulează campanii de împăduriri de primăvară. “Luna Plantării Arborilor” este marcată între 15 martie și 15 aprilie, prin numeroase acțiuni de împăduriri, acțiuni de popularizare și educație forestieră.
- Actualitatecu 2 zile in urma
Meci crucial pentru Minerul Lupeni
- Actualitatecu 3 zile in urma
Pensionarii pe caz de boală din zeci de localități hunedorene, trimiși în Alba pentru revizuire medicală
- Actualitatecu 2 zile in urma
Birourile parlamentare PNL ale deputatului Vetuța Stănescu și senatorului Călin Petru Marian, inaugurate la Petroșani
- Actualitatecu 2 zile in urma
Sezonul de schi s-a încheiat în stațiunea Straja
- Actualitatecu 3 zile in urma
Pe locuri, fiți gata, începe Formula 1!
- Actualitatecu o zi in urma
Ați văzut-o? Minora de 15 ani plecată voluntar dintr-un centru de plasament din Uricani, căutată de poliție -ACTUALIZARE: A fost găsită
- Actualitatecu o zi in urma
VIDEO: Intervenție în Defileul Jiului. Alpiniștii utilitari desprind bucățile de rocă periculoase
- Actualitatecu 2 zile in urma
Dosar penal și ordin de protecție provizoriu emis de polițiști față de un bărbat din comuna Baru