
O lună până la populara competiţie de la Sibiu
Tradiţionalul concurs de enduro ajunge în acest an la zecelea episod
Un număr record de participanţi, 365 din 40 de ţări, vor concura între 2 şi 6 iulie, la Sibiu, în cadrul celei de-a zecea ediţii a Red Bull Romaniacs, cel mai important concurs de enduro din lume, au anunţat organizatorii. Ca şi în anii precedenţi, Sibiul va fi punctul de plecare al raliului, cei 365 de rideri din 40 de ţări urmând să plece de aici către traseele de 600 de kilometri din Carpaţi.
Jarvis caută recordul
În clasamentul ţărilor prezente la ediţia aniversară a Red Bull Romaniacs, naţiunile cu cei mai mulţi reprezentanţi sunt: Marea Britanie (57 de raideri), Austria (45), Germania (42) şi Africa de Sud (27). Nou intratele în acest clasament sunt: India, Brazilia, Venezuela, Republica Dominicană, Ecuador şi Columbia. Printre cei 365 de rideri înscrişi se află şi două femei care vor lupta pe traseul celui mai dificil raliu hard enduro de pe planetă pentru titlul de regină a Carpaţilor. Este vorba despre Veronika Dalhammer (Austria) – o însoţitoare de bord a companiei Austrian Airlines – care a terminat pe locul şapte la Hobby Team, ediţia din 2012 şi de Sorina Sandu (România). Sorina lucrează ca specialist în marketing şi a încheiat ediţia din 2011 pe locul 12 la Hobby Team. Punctul de atracţie al fanilor vor fi riderii din liga campionilor la enduro extrem, cu alte cuvinte clasa Pro a Red Bull Romaniacs. Actualul rege al Carpaţilor, pilotul de uzină Husaberg, Graham Jarvis (Marea Britanie), mai are nevoie doar de o victorie pentru a se impune ca lider suprem în această competiţie. În prezent, împarte recordul celor trei titluri cu francezul Cyril Despres care s-a impus în ediţiile 2004, 2005, şi 2007. Dacă va câştiga pentru a patra oară, Jarvis îşi va pune definitiv amprenta asupra Red Bull Romaniacs. Totuşi, ceilalţi doi veterani şi câştigători ai competiţiei, Chris Birch (Noua Zeelandă) şi Andreas Lettenbichler (Germania), nu au în plan să vină până în România doar pentru a fi spectatorii unei alte victorii a lui Jarvis. Cei doi, alături de Paul Bolton (Marea Britanie), Altus de Wet (Africa de Sud) şi Alfredo Gomez, se vor lupta pentru victorie.
Walker ţinteşte victoria
Wade Young şi Jonny Walker au propriile planuri: Young, în vârstă de 17 ani, a devenit recent cel mai tânăr câştigător al Roof of Africa şi vrea să îşi lase amprenta şi în Carpaţi. Walker a fost deja anul trecut la „cursul” Red Bull Romaniacs şi revine pentru a câştiga raliul. Alături de el, KTM trimite o adevărată elită pentru a se asigura că domnia lui Jarvis peste Carpaţi se încheie în acest an. Amândoi sunt debutanţi la Red Bull Romaniacs însă şi-au pus amprenta asupra Campionatului Mondial de Enudro (clasic). Este vorba despre spaniolii Cristobal Guerrero şi Ivan Cervantes.
Zone noi de concurs
Red Bull Romaniacs va celebra cea de-a 10-a ediţie cu noi surprize extreme atât pentru piloţi, cât şi pentru spectatori. Ca în fiecare an, traseul va include zone complet noi, în această ediţie procentul fiind de 50 la sută din întreaga lungime a raliului. Cealaltă porţiune va include o trecere prin istoria Red Bull Romaniacs, locaţii spectaculoase din cei 9 ani fiind readuse în atenţia riderilor. Majoritatea detaliilor referitoare la traseu va rămâne secretă până înainte de eveniment, însă se ştie deja că traseul de la Prolog are o configuraţie nouă, că într-o zi se va rula într-o fabrică şi că vor fi petreceri atât pe traseu, cât şi în afara lui. Un moment fierbinte aşteptat de fanii enduroului şi de practicanţii acestui sport din întreaga lume se va derula în paddock-ul de la Red Bull Romaniacs. Husaberg îşi va prezenta în mod oficial gama de modele pentru 2014.
Agerpres