Connect with us
Data: 29/04/2025
.

Actualitate - Eveniment

Festivalul-Concurs Național de Interpretare a Cântecului Popular Românesc „Drăgan Muntean”, la ediția a XI-a

Publicat

pe

Îndrăgitul festival de muzică populară „Drăgan Muntean” ajunge la cea de a XI-a ediție. Astfel, la Teatrul de Artă Deva, în perioada 18-19 aprilie, va avea loc Festivalul – Concurs Național de Interpretare a Cântecului Popular Românesc „Drăgan Muntean”.

”Consiliul Judeţean Hunedoara, prin Centrul de Cultură şi Artă al Judeţului Hunedoara, organizează, în perioada 18-19 aprilie 2024, Festivalul – Concurs Național de Interpretare a Cântecului Popular Românesc „Drăgan Muntean”, ediția a XI-a. Evenimentul va fi găzduit la Teatrul de Artă Deva. Invitațiile se pot ridica de la Agenția Teatrului de Artă din Deva, începând cu data de 03 aprilie 2024. Program Agenție: luni – vineri, între orele 10.00 – 16.00”, informează reprezentanții Consiliului Județean Hunedoara.

FOTO: FACEBOOK CONSILIUL JUDEȚEAN HUNEDOARA

Actualitate

Accident rutier la Ohaba. Traficul rutier este blocat

Publicat

pe

Redactat de

Un accident rutier a avut loc la Ohaba. Traficul rutier este blocat.

Un accident rutier a avut loc în cursul zilei de azi pe Drumul Național 66, în zona localității Ohaba. Un TIR a derapat și a blocat complet ambele sensuri de mers, provocând un ambuteiaj serios. Din primele informații, nu s-au înregistrat victime.

Revenim cu detalii

FOTO: Alexandru Cristian Sztrîmbely-Vasile/Info Trafic jud. Hunedoara

Citeste mai mult ...

Actualitate

Șoferi și motociclisti depistați în trafic sub influența alcoolului sau fără documente legale, în județul Hunedoara

Publicat

pe

Redactat de

Mai mulți conducători auto și un minor au fost depistați de polițiștii hunedoreni încălcând grav legislația rutieră, în ultimele zile, pe drumurile publice din județ. Abateri precum conducerea sub influența alcoolului, conducerea fără permis sau cu documente expirate au dus la întocmirea unor dosare penale și la continuarea cercetărilor în toate cazurile.

La data de 27 aprilie 2025, în jurul orei 00:00, polițiștii au oprit în trafic o tânără de 20 de ani, din Hunedoara, care conducea un autoturism pe raza municipiului Hunedoara. În urma testării tinerei, aparatul alcooltest a indicat o concentrație de 0,52 mg/l, alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condusă la o unitate medicală, unde i-au fost recoltate două mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.

La data de 25 aprilie 2025, în jurul orei 18:20, polițiștii au oprit în trafic, pe strada Cuza Vodă, din Deva, autoturismul condus de un bărbat în vârstă de 52 ani, din Deva. Cu ocazia verificărilor în bazele de date, polițiștii au constatat faptul că autorizația provizorie de circulație eliberată pentru autoturismul respectiv este expirată.
În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat.

În data de 25 aprilie 2025, în jurul orei 19:30, polițiști din cadrul Poliției Municipiului Petroșani au depistat în trafic un bărbat de 49 de ani, din Petrila, care conducea un autoturism pe strada Zorilor, din Petroșani. Ca urmare a testării celui aflat la volan cu aparatul etilotest, a rezultat o valoare de 0,66 mg/l, alcool pur în aerul expirat.
Bărbatul a fost condus la o unitate medicală din Petroșani, în vederea recoltării probelor biologice de sânge.

În data de 26 aprilie 2025, în jurul orei 19:45, a fost depistat în trafic un minor de 16 ani, din orașul Simeria, care a condus o motocicletă pe raza orașului Simeria. În urma verificărilor, polițiștii au constatat faptul că cel în cauză că nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule, motiv pentru care au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul fără a poseda permis de conducere.

Polițiștii continuă cercetările, în cauzele prezentate.

Advertisement
Citeste mai mult ...

Actualitate

Acțiuni preventive ale polițiștilor, în scopul reducerii riscului producerii unor evenimente rutiere

Publicat

pe

Redactat de

În noaptea de 27/28 aprilie 2025, polițiști rutieri din cadrul Poliției Municipiilor Petroșani, Vulcan și Lupeni și ai Poliției Orașului Uricani au desfășurat o acțiune cu efective mărite pe drumurile publice Valea Jiului, în scopul reducerii riscului rutier și a identificării abaterilor care ar putea pune în pericol viețile participanților la trafic.

În cadrul raziei au fost oprite pentru control 143 de autovehicule, iar 46 de conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest.
Ca urmare a abaterilor constatate, au fost aplicate 46 de sancțiuni contravenționale, majoritatea (44) vizând încălcarea normelor rutiere prevăzute de O.U.G. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, valoare amenzilor depășind 19.000 de lei. Ca și măsuri complementare, au fost reținute 4 certificate de înmatriculare și 2 plăcuțe de înmatriculare.
Astfel de acțiuni vor continua în perioada următoare, iar cei care încalcă legea vor fi trași la răspundere, conform prevederilor legale.

Citeste mai mult ...

URMĂREȘTE ServusHD TV

Ultima ora

PROGNOZA METEO

CURS VALUTAR

PUBLICITATE

Cumpara si citeste PDF

ABONAMENT ONLINE

MICA / MARE PUBLICITATE

LOCURI DE MUNCA

ANUNTURI MICA PUBLICITATE

publica anunt servuspress

Agentie Imobiliara Deva

Actualitate