Actualitate
Liderul UDMR Hunedoara e optimist: „Am pierdut instrumentele guvernării, dar le vom înlocui cu altele”
Parlamentarul european UDMR, hunedoreanul Iuliu Winkler (foto) a salutat ieri, la Deva, propunerea primului ministru Victor Ponta de înfiinţare a unui forum constituţional.
Acesta va prelua, într-o perioadă de timp stabilită, ideile societăţii civile în ceea ce priveşte proiectul de revizuire a Constituţiei României. “Cred că este foarte important ca înainte de a începe munca într-o comisie parlamentară asupra revizuirii Constituţiei, să luăm pulsul societăţii civile din România, să vedem acei actori din mediul academic, din mediul civil, inclusiv cei care au idei opuse cu ceea ce se întâmplă astăzi, să-şi spună părerea, să-şi formuleze argumentele. Acest forum constituţional vine şi atrage societatea civilă în dialog, după cum în Parlament, intenţia formulată de primul ministru de a dialoga cu opoziţia este una pe care o salut”, a afirmat europarlamentarul UDMR. Acesta speră că membrii viitoarei comisii vor îngloba cât mai multe opinii ale societăţii civile în proiectul de revizuire a Constituţiei României.
„Vom fi prezenţi în viaţa politică a judeţului”
Pe de altă parte, în calitate de preşedinte al filialei judeţene Hunedoara a UDMR, Iuliu Winkler a spus că Uniunea va face o opoziţie constructivă în Parlament. Winkler a afirmat că declaraţiile făcute de primul ministru în ceea ce priveşte dialogul cu opoziţia se referă, în principal, la UDMR. Eu cred că aceste declaraţii ale premierului Victor Ponta se adresează UDMR, în primul rând, şi probabil, în mod firesc, PDL”, a mai spus liderul UDMR Hunedoara. În ceea de priveşte activitatea politică din judeţul Hunedoara, Iuliu Winkler suţine că UDMR va continua proiectele începute şi va veni cu propuneri concrete în ceea ce priveşte dezvoltarea acestuia. „Ne propunem să avem o prezenţă constructivă în viaţa politică a judeţului. Am rămas fără pârghiile guvernării, pe care le vom înlocui acum cu altele. Vom încerca să facem propuneri pentru dezvoltarea econimică a judeţului, vom avea atât proiecte destinate etniei maghiare, cât şi restul populaţiei”, a mai spus Winkler
Actualitate
Serviciu social nou al DAS Deva: Îngrijire la domiciliu pentru persoane adulte cu dizabilități
Persoanele adulte cu dizabilități, din municipiul Deva, care nu au capacitatea de a se gospodări singure și de a îndeplini cerințele firești ale vieții de zi cu zi pot beneficia de servicii de îngrijire la domiciliu, acordate de Direcția de Asistență Socială Deva – indiferent de gradul de dizabilitate în care sunt încadrate.
Serviciile de îngrijire la domiciliul pentru persoane adulte cu dizabilități se acordă gratuit și au ca scop limitarea sau înlăturarea efectelor unor situații care pot afecta viața adulților cu dizabilități sau pot genera riscul de excluziune socială a acestora.
BENEFICIARI ai serviciului social pot fi:
– orice persoană adultă cu dizabilități, cu domiciliul sau reședința în municipiul Deva și localitățile aparținătoare, care deține un certificat valabil de încadrare în grad de handicap și nu a încheiat un contract de întreținere cu alte persoane sau asociații
-persoanele cu dizabilități, încadrate în grad de handicap grav cu asistent personal – cu condiția ca serviciile sociale de care beneficiază să fie altele decât cele acordate de asistentul personal
– persoanele cu dizabilități, încadrate în grad de handicap accentuat sau grav, aflate în îngrijirea unui asistent personal profesionat – cu condiția ca serviciile sociale de care beneficiază să fie altele decât cele acordate de asistentul personal profesionist
Principalele SERVICII acordate:
-sprijin pentru îngrijire personală și a locuinței
-sprijin pentru hrănire și hidratare (efectuarea de cumpărături, pregătirea alimentelor pentru gătit, hrănire și hidratare, inclusiv prin utilizarea de tehnologii și dispozitive asistive și tehnologii de acces)
-integrare și participare socială și civică (însoțirea în mijloacele de transport și la anumite activități/evenimente desfășurate în familie sau comunitate, sprijin în activități de administrare și gestionare a bunurilor etc.)
-servicii medicale de recuperare și reabilitare (electroterapie, kinetoterapie, masaj, tratament injectabil)
Serviciile de îngrijire la domiciliu pentru persoane adulte cu dizabilități se realizează în baza unui contract, încheiat între Direcția de Asistență Socială Deva și beneficiarul serviciilor sau reprezentantul legal al acestuia. Condițiile de accesare a noului serviciu social, actele necesare pentru acordarea acestuia, criteriile de eligibilitate ale beneficiarilor, conținutul contractului de acordare a serviciilor, drepturile și obligațiile părților și situațiile în care acordarea serviciului social încetează sau se suspendă pot fi consultate în Regulamentul de organizare și funcționare al serviciului social „Servicii de îngrijiri la domiciliu pentru persoane adulte cu dizabilități”, disponibil pe site-ul oficial al Direcției de Direcției de Asistență Socială Deva – https://dasdeva.ro, Secțiunea Servicii sociale.
INFORMAȚII SUPLIMENTARE se pot obține la numărul de telefon 0254.218.030, de luni până joi – între orele 8:00 – 16:30 sau vineri – între orele 8:00 – 14:00.
Sursa: Direcția de Asistență Socială Deva
Actualitate
Tânăr din comuna Pui, dat dispărut de tatăl său – UPDATE: A fost găsit
UPDATE- Bărbatul a fost depistat pe raza municipiului Petroșani. Pe perioada dispariției, acesta nu a fost victimizat, a informat IPJ Hunedoara.
Știrea inițială
Un tânăr, în vârstă de 34 de ani, a fost dat dispărut de tatăl său, după ce a plecat de la locuința sa din Petroșani spre municipiul Deva și nu a mai revenit.
„Astăzi, în jurul orei 11:00, Poliția Orașului Hațeg a fost sesizată de un bărbat din comuna Pui, despre faptul că fiul său, Creciunesc Doinel Mădălin (foto), de 34 de ani, din comuna Pui, ar fi plecat voluntar la data de 20 ianuarie 2025, în jurul orei 11:00, de la locuința sa din Petroșani spre municipiul Deva și nu a mai revenit. Polițiștii au demarat activități specifice de căutare și investigative, în vederea găsirii bărbatului, care a fost dat în urmărire națională”, a informat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Hunedoara.
Semnalmente
Tânărul dat dispărut are o înălțime 1,80 m, păr șaten scurt, ochi căprui, având un cercel în urechea stângă. La momentul plecării voluntare, era îmbrăcat cu o geacă de culoare neagră și pantaloni jeans de culoare albastră.
Persoanele care dețin informații despre locul în care s-ar putea afla cel în cauză, sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliție sau să apeleze numărul unic de urgență 112.
Actualitate
Ambulanță aflată în misiune, implicată într-un accident în Petroșani
O ambulanță aflată în misiune a fost implicată într-un accident rutier, astăzi, în jurul orei 13:15, pe podul de pe DN 66, în zona Livezeni din municipiul Petroșani.
“Din primele verificări, echipajul deplasat la fața locului a stabilit că un bărbat de 59 de ani, din municipiul Petroșani, nu ar fi acordat prioritate unei ambulanțe aflată în misiune. În urma impactului, autoturismul condus de bărbatul de 59 de ani a fost proiectat pe sensul opus de mers, intrând în coliziune cu un alt autovehicul, condus de o femeie de 64 de ani. Șoferii celor două autoturisme (bărbatul de 59 de ani și femeia de 64 de ani) au suferit leziuni, acordându-li-se îngrijiri medicale, fără a fi transportați la spital”, a informat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Hunedoara.
În cauză, a fost întocmit dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
-
Actualitatecu 13 ore in urma
Tânăr din comuna Pui, dat dispărut de tatăl său – UPDATE: A fost găsit
-
Actualitatecu 3 zile in urma
Întreruperi de energie electrică, programate în perioada 20 – 24 ianuarie, în județul Hunedoara
-
Actualitatecu o zi in urma
31 de elevi care absentau de la cursuri, depistați de polițiștii hunedoreni. Acțiuni cu efective mărite pentru siguranță în școli
-
Actualitatecu 2 zile in urma
FOTO| Incendiu la Hunedoara. O casă a fost distrusă de flăcări
-
Actualitatecu 2 zile in urma
Oaspeți de iarnă pe cele patru lacuri de acumulare din Geoparcul UNESCO Țara Hațegului
-
Actualitatecu 2 zile in urma
Elevi de la mai multe școli din județ s-au întrecut la Concursul de Informatică „Aurel Vlaicu”
-
Actualitatecu o zi in urma
Polițiștii avertizează: Tehnica de tip „Spoofing”, o altă metodă de înșelăciune
-
Actualitatecu 2 zile in urma
Ambasadorul Japoniei în România, în vizită la Primăria Deva. Începutul unei colaborări cu „Țara Soarelui Răsare”