Connect with us
Data: 15/07/2025
.

Actualitate

Operele lui Bach și Vivaldi au răsunat în fermecătoarea Sala Dietei a Castelului Corvinilor

Publicat

pe

Sala Dietei a Castelului Corvinilor a răsunat, miercuri seară, de operele lui Bach și Vivaldi, cu prilejul unui concert extraordinar, susținut de doi tineri muzicieni extrem de valoroși, violonistul Răzvan Stoica, și sora sa, pianista Andreea Stoica.

Alături de Ansamblul Kamerata Stradivarius, Răzvan și Andreea Stoica au interpretat în „Baroque Tour” Opus 3 un program concertant Bach-Vivaldi-Tartini.

În fermecătoarea arhitectonică cu influenţe ale stilului renascentist în elementele decorative, muzica barocă a fost la ea acasă.

„Baroque Tour” Opus 3 este un turneu național itinerat de cei doi muzicieni în mai multe orașe din România, iar programul de la Sala Dietei, Castelul Corvinilor, a oferit publicului meloman câteva dintre cele mai frumoase concerte scrise de doi titani ai barocului muzical: Johann Sebastian Bach și Antonio Vivaldi, cu un bonus special: pasionala Sonată „Trilului Diavolului” de Giuseppe Tartini.

Cântă pe faimoasa vioara Stradivarius „The Queen”, datată din 1729

Răzvan Stoica, un artist mult îndrăgit de publicul hunedorean, cântă pe faimoasa vioară Stradivarius “The Queen” ex-Ernst 1729, care a aparținut unuia dintre cei mai mari admiratori ai lui Paganini, H. w Ernst. Apreciatul violonist Răzvan Stoica a câștigat prin concurs internațional dreptul de a cânta pe acest prețios instrument. Cu zeci de premii muzicale internaționale în palmares, tânărul violonist cântă, din 2009, pe vioara Stradivarius ex – Ernst, datată din 1729. Din 1996, formează împreună cu sora sa, pianista de mare rafinament Andreea Stoica, un duo muzical desăvârșit.

Cei doi interpreţi au fost acompaniaţi de ansamblul Kamerata Stradivarius, formaţie alcătuită din muzicieni profesionişti pe care Răzvan Stoica a înfiinţat-o în anul 2009, cu un concert de debut în celebra sală a Concertgebouw Amsterdam.

Advertisement

Turneul Național “Baroque Tour” Opus 3 a început pe 24 mai la Palatul Cultural Sigismund Szana, Timișoara și are ca punct terminus concertul de la Palatul Camerei de Comerț și Industrie, București, pe 17 iulie.

Concertul de la Hunedoara a fost organizat de Fundaţia Culturală Gaudium Animae.

Sursa foto: Primăria Hunedoara

Actualitate

Destin frânt în zbor. Pilotul care și-a pierdut viața în tragedia de la Orăștie era un aviator cu experiență

Publicat

pe

Redactat de

 

Pilotul care și-a pierdut viața în accidentul aviatic de la Orăștie era un aviator cu o vastă experiență. Sorin Bochiș (59 de ani) a pilotat avioane supersonice și a lucrat în cadrul unei mari companii aeriene. Cei care l-au cunoscut spun despre el că și-a dedicat întreaga viață zborului.

Fost pilot militar și profesionist în aviația civilă, avea o carieră impresionantă ce cuprindea zeci de mii de ore de zbor. Deși era extrem de experimentat, destinul i-a fost potrivnic pilotului timișorean. În 2018, a supraviețuit unei alte tragedii aeriene, petrecută în timpul unui zbor de antrenament, în județul Suceava. Atunci, pasagerul a decedat, iar el a fost în comă timp de 39 de zile.

Un zbor încheiat tragic, la Orăștie

Accidentul aviatic de marți după-amiază a avut loc în apropierea unui loc de agrement din Orăștie. Un avion de mici dimensiuni, la bordul căruia se aflau două persoane, s-a prăbușit, în circumstanțe, deocamdată, necunoscute. Pilotul aparatului de zbor a decedat. Cealaltă persoană, aflată la bord, a fost găsită în stare de inconștiență, fiind transportată de urgență la spital.

Advertisement


Mai multe echipaje de salvare au intervenit la fața locului, fiind solicitată inclusiv intervenția unui elicopter SMURD. „La sosirea echipajelor operative, ambele victime erau încarcerate. Din nefericire, pilotul avionului prezenta semne incompatibile cu viața. Însoțitorul acestuia a fost găsit inconștient, iar după ce a fost stabilizat de către echipajele medicale, a fost transportat de urgență la CPU Orăștie”, au transmis reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Hunedoara.

Autoritățile au demarat o anchetă pentru a stabili cauzele producerii tragediei.

Citeste mai mult ...

Actualitate

Antrenorul Gabriel Cotoară pleacă de la Geoagiu

Publicat

pe

Redactat de

 

Miercuri, 16 iulie, de la ora 18:00, la Moldova Nouă, în Caraș Severin, se va disputa întâlnirea dintre Nera Bogodinț și Gloria Geoagiu, care contează pentru ultima etapă a grupelor din faza regională a Cupei României la fotbal. Acest meci va fi ultimul pe banca celor de la Gloria Geoagiu al antrenorului Gabriel Cotoară, care va părăsi echipa din motive personale.

Anunțul a fost făcut de tehnician după meciul în care Gloria Geoagiu a învins, pe teren propriu, în etapa a doua a grupelor, cu 3-1, pe CSM Târgu Jiu. “Ultimul joc ,,acasă“ la Geoagiu. Au fost patru ani minunați, cu multiple reușite, în care am câștigat cinci trofee, cu multă muncă. Iar ca totul să fie cu sfârșit fericit, câștigăm cu CSM Târgu Jiu, echipa care, de la înființare, nu a pierdut până la jocul cu noi. Mulțumesc oamenilor din cadrul clubului Gloria Geoagiu și jucătorilor cu care am colaborat până acum la această formație”, a anunțat Gabriel Cotoară pe pagina sa de socializare. Pentru a se califica în finala fazei regionale cei de la Geoagiu au nevoie de un rezultat pozitiv la Moldova Nouă. Finala se va juca pe 19 iulie, pe terenul câștigătoarei grupei formate din Unirea Sântana (Arad), CFR Turnu Severin (Mehedinți) și CS Sânandrei (Timiș). Arădenii au fost eliminați deja, iar celelate două formații vor juca între ele în Timiș și, în caz de egalitate de puncte trupa din Mehedinți fiind avantajată de golaveraj.

Citeste mai mult ...

Actualitate

Accident pe DN 7, în Simeria. Trafic blocat pe ambele sensuri

Publicat

pe

Redactat de

 

Un accident rutier s-a produs marți seară, pe Drumul Național (DN) 7, în localitatea Simeria.

 

„În urma unui apel la numărul unic de urgență 112, pompierii de la Detașamentele Deva și Hunedoara au intervenit pe DN 7, între Deva și Simeria, unde a avut loc un accident rutier. Pentru misiune au fost alocate o autospecială de descarcerare, două ambulanțe SMURD și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean. La fața locului, pompierii au constatat faptul că, în accident au fost implicate două autoturisme, în care se aflau în total, șase persoane. În urma evaluării, doi bărbați au primit îngrijiri medicale și au fost transportați la spitalul din Deva pentru investigații suplimentare și tratament de specialitate. Totodată, pompierii militari au asigurat măsurile specifice de prevenire a izbucnirii incendiilor în astfel de cazuri”, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Hunedoara.

Sursa foto: ISU Hunedoara

Din cauza accidentului, circulația a fost oprită temporar, pe ambele sensuri de mers.

Advertisement

 

Citeste mai mult ...

Actualitate