
Simpozion cu oficiali europeni, în judeţ
Reprezentanţi ai mai multor instituţii din 12 state ale UE vor admira brăţările dacice şi kosonii
Vizita la Palatul Magna Curia din Deva este organizată în cadrul simpozionului internaţional „Cooperare internaţională şi strategii de investigare a furturilor şi traficului cu bunuri culturale mobile” care se desfăşoară în perioada 18-21 iunie în staţiunea Geoagiu-Băi.
Acesta este organizat de Ministerul Administraţiei şi Internelor – Inspectoratul General al Poliţiei Române şi Inspectoratul de Poliţiei Judeţean Hunedoara în parteneriat cu Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane (MCDR) din Deva.
Brăţările dacice admirate de străini
La simpozion vor participa reprezentanţi din 12 state europene, precum Secretarul General Interpol din Franţa, Gauffeny Stephane, ofiţerul de informaţii penale din Italia, Panone Fabrizio sau Bela Vukan investigator din cadrul Biroului Naţional de Investigaţii din Ungaria. De asemenea, la eveniment vor fi prezenţi şi reprezentanţi ai Ministerului Culturii, ai Ministerului Public, ai Prefecturii, Consiliului Judeţean (CJ) Hunedoara şi ai altor instituţii implicate în protejarea patrimoniului cultural naţional. Astăzi, participanţii la simpozion vor face o vizită la MCDR cu scopul de a se releva cooperarea dintre instituţiile implicate în efortul de protejare a patrimoniului cultural naţional, muzeul fiind una dintre aceste instituţii. Pe de altă parte, programul simpozionului va mai include şi punerea în valoare a patrimoniului cultural al judeţului Hunedoara prin vizitarea monumentelor istorice din patrimoniu UNESCO, Cetăţile Dacice din Munţii Orăştiei.