Actualitate
Protest la înălţime, în toiul nopţii
Un tânăr s-a urcat pe un stâlp de iluminat public, supărat că bunica lui primeşte prea puţini bani
Poliţiştii zic că acesta se afla sub influenţa băuturilor alcoolice. A fost convins să coboare, după mai multe runde de „negocieri”
Supărare mare pentru un tânăr de 27 de ani, din Petroşani, care s-a cocoţat pe un stâlp de iluminat public din oraş şi a refuzat să mai coboare de acolo, nemulţumit de banii pe care îi primeşte bunica sa ca ajutor social. Tânărul şi-a ales să protesteze chiar la miezul nopţii, după ce a consumat câteva pahare cu alcool, cel mai probabil, pentru a prinde curaj.
„Să vină primaru’”
Incidentul a avut loc miercuri noapte, în jurul orei 24:00, pe strada Nicolae Bălcescu, din Petroşani. Tânărul s-a urcat pe un stâlp de iluminat public amplasat în imediata apropiere a sediului poliţiei din localitate. De acolo, de la o înălţime de aproximativ şase metri faţă de sol, acesta a adresat injurii şi a cerut ca primarul să vină la el. Asta pentru că, susţinea tânărul în aburii alcoolului, nu a primit bani pentru o rudă grav bolnavă.
Poliţiştii s-au rugat de el preţ de câteva minute să coboare de pe stâlp, însă tânărul a refuzat, spunând că bunica sa e grav bolnavă şi că ar fi avut nevoie de o sumă de bani pe care primăria nu i-a acordat-o. „Nu dă primarul nimic la oamenii necăjiţi. Nu ştiţi voi! … Asta e România!”, a zbierat, de la înălţime, omul.
Internat la Zam
În cele din urmă, după aproximativ 20 de minute, tânărul a fost convins să renunţe la protest. Acesta a coborât de pe stâlpul de iluminat pe care se urcase, iar oamenii legii l-au transportat la spitalul din oraş pentru a fi consultat. Medicii au descoperit că acesta ar avea ceva probleme psihice, motiv pentru care au decis să-l trimită la Spitalul de Neuropsihiatrie din Zam. „Tânărul se afla sub influenţa băuturilor alcoolice şi s-a urcat pe stâlp, fiind nemulţumit de cuantumul ajutorului social primit de bunica sa. În urma discuţiilor purtate cu protestatarul, după circa 20 minute, acesta a coborât de pe stâlp fără a suferi niciun fel de leziuni. El a fost sancţionat contravenţional şi transportat cu ambulanţa la Spitalul de Urgenţă Petroşani, după care acesta a fost trimis la Spitalul de Psihiatrie Zam”, a declarat Bogdan Niţu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Hunedoara.
Diana Mitrache
Actualitate
Competiții de anvergură la Straja: Cupa Piticot, Cupa Straja și Campionatul Național de Schi

Stațiunea Straja din municipiul Lupeni va găzdui, în perioada 1-9 martie 2025, o serie de competiții sportive importante, reunind tineri schiori din întreaga țară. Evenimentele sunt incluse în calendarul oficial al Federației Române de Schi Biatlon și sunt organizate cu sprijinul Asociației Sportive Schi Alpin Petroșani.
Seria competițiilor va debuta pe 1 martie cu Cupa Piticot, destinată celor mai mici sportivi, urmată pe 2 martie de Cupa Straja. În zilele de 3 și 4 martie va avea loc Cupa CSS Petroșani, iar punctul culminant al evenimentelor sportive va fi Campionatul Național HC/U14/U16, desfășurat între 6 și 9 martie.
Organizatorii asigură condiții optime pentru desfășurarea concursurilor, respectând toate măsurile de siguranță necesare. Prin aceste competiții, Lupeniul își reconfirmă poziția de destinație de top pentru sporturile de iarnă, contribuind la promovarea turismului local și la susținerea tinerelor talente din schiul românesc.
FOTO: ARHIVĂ
Actualitate
ArcelorMittal Hunedoara și-a întrerupt temporar activitatea. Angații, în șomaj tehnic

ArcelorMittal Hunedoara și-a întrerupt temporar activitatea, începând de vineri, 14 februarie 2025. Potrivit reprezentanților companiei, măsura este valabilă timp de șase săptămâni, până la sfârșitul lunii martie 2025. Se pare că, decizia a fost luată din cauza prețurilor mari la energia electrică. Angajații vor fi plătiți cu 75 la sută din salariul de bază.
Într-un raport curent, trimis Bursei de Valori București (BVB), reprezentanții companiei au anunțat întreruperea temporară a activității, „având în vedere dificultățile economice cu care se confruntă societatea cauzate de prețurile foarte mari la energia electrică și necesitatea de a lua măsuri urgente pentru diminuarea pierderilor și adaptarea Societății la dificultățile economice, inclusiv prin reducerea de costuri, precum și ca măsură de protecție a salariaților”, se arată în raport.
Consiliul de Administrație al ArcelorMittal Hunedoara SA a hotărât întreruperea temporară a activității societății pentru perioada 14 februarie 2025 – 31 martie 2025 și plata cu 75 la sută din salariul de bază a salariaților afectați de această măsură.
Și la sfârșitul anului trecut, ArcelorMittal Hunedoara a redus temporar activitatea, în perioada 9 – 31 decembrie 2024, din cauze lipsei comenzilor și a costurilor ridicate.
ArcelorMittal Hunedoara are în jur de 600 de salariați.
Actualitate
FOTO: Salvatori pe două fronturi. Pompierii din Petroșani au salvat un cățel din apele înghețate și un porumbel prins în plasă

Pompierii Detașamentului Petroșani au salvat, în această după amiază, un cățel care a rămas blocat în apele înghețate ale râului Jiu de vest, în zona orașului Lupeni.
Un localnic a auzit lătratul câinelui, ca o chemare în ajutor, și-a dat imediat seama de pericolul în care se află animalul, și a sunat la 112.
În scurt timp, un echipaj de pompieri a ajuns pe malul râului și a reușit să-l salveze pe cățelul care avea viața pusă în pericol, mai ales că se apropia noaptea care se anunță geroasă.
Pompierii s-au întors la subunitate, cu misiunea îndeplinită, iar cățelul salvat a rămas în grija persoanei care a apelat 112.
Tot astăzi, pompierii petroșeneni au salvat și un porumbel care rămăsese blocat în plasa de protecție a unui teren de fotbal din Petrila.
FOTO: ISU Hunedoara
- Actualitatecu 2 zile in urma
Tragedie la Sibișel. Pieton decedat după ce a fost lovit de un autoturism
- Actualitatecu 3 zile in urma
Incendiu la o casă din Peștișu Mic: Pompierii intervin cu două autospeciale
- Actualitatecu 20 de ore in urma
Tânărul care a ucis un pieton pe DJ 705F a fost reținut. Se afla sub influența substanțelor psihoactive
- Actualitatecu 23 de ore in urma
Ninsori abundente și viscol în sudul țării: Cod portocaliu și galben în vigoare
- Actualitatecu 23 de ore in urma
Corvinul, mai puține meciuri în Liga 2
- Actualitatecu 21 de ore in urma
Autoturism furat din Deva, recuperat de polițiști. Suspectul, reținut pentru 24 de ore
- Actualitate - Evenimentcu 2 zile in urma
FOTO: Razii de amploare în Hunedoara și Valea Jiului. Șoferi testați, amenzi aplicate și o minoră căutată de autoritățile din Germania, găsită la Petroșani
- Actualitatecu 22 de ore in urma
Romsilva, acțiuni ferme împotriva tăierilor ilegale: aproape 7.000 de controale și amenzi de 250.000 de lei în ianuarie