Connect with us
Data: 11/02/2025
.

Actualitate

170 de misiuni și intervenții, desfășurate de salvatorii hunedoreni, în weekendul trecut

Publicat

pe

Echipajele de salvatori, din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Hunedoara au participat, în weekendul trecut, la 170 de misiuni și intervenții.

Echipajele SMURD au intervenit la 125 cazuri pentru acordarea ajutorului medical de urgență, iar în sprijinul Serviciului de Ambulanță Județean Hunedoara s-a acționat în 13 situații care au necesitat aceste intervenții.

Opt incendii, în trei zile

„În aceste trei zile, pompierii militari au intervenit pentru stingerea a opt incendii. Două dintre acestea s-au produs sâmbătă, 1 februarie, ambele la case de locuit. Astfel, în municipiul Lupeni, pompierii militari au intervenit pentru stingerea flăcărilor care au cuprins acoperișul locuinței, pe o suprafață de aproximativ 50 de metri pătrați. Cauza probabilă a fost jarul sau scânteile provenite de la centrala termică. Cel de-al doilea incendiu s-a produs, sâmbătă seara, în localitatea Păuliș, din comuna Șoimuș, unde pompierii din Deva au acționat pentru stingerea flăcărilor care au cuprins structura de lemn a acoperișului și garajului, pe o suprafață de aproximativ 60 metri pătrați, dar și interiorul încăperii unde era instalată centrala termică. Cauza probabilă a fost amplasarea necorespunzătoare a materialelor combustibile față de mijlocul de încălzire. O altă intervenție a pompierilor s-a desfășurat, sâmbătă, în localitatea Răchitova, cu sprijinul echipajului medical al elicopterului SMURD solicitat în sprijin. În acest caz, două persoane au avut nevoie de asistență medical și transport la spital, în urma unui accident produs în urma răsturnării remorcii tractorului folosit de cei 2 bărbați la activități agricole. O victimă a fost transportată pe cale aeriană la spital, în Timișoara, iar cea de-a doua a fost transportată la spitalul din Hunedoara”, a informat ISU Hunedoara.

Tot în weekendul trecut, echipaje de pompieri au intervenit pentru acordarea primului ajutor sau pentru asigurarea măsurilor PSI la cinci accidente rutiere. Totodată, în zilele de 1 și 2 februarie, pompierii ISU Hunedoara au desfășurat 14 misiuni de recunoaștere în teren, dar și două misiuni în sprijinul comunității. Vineri, 31 ianuarie, echipaje de pompieri militari au participat la două exerciții cu forte și mijloace în teren, efectuate în localitățile Orăștie și Gurasada.

Advertisement

În continuare, salvatorii hunedoreni vor fi la datorie, 24 de ore din 24, pentru gestionarea operativă a situaţiilor de urgenţă şi acordarea primului ajutor medical persoanelor aflate în dificultate.

Nu uitați că puteți consulta platforma națională de pregătire în situații de urgență prin accesarea linkului https://fiipregatit.ro. De asemenea, informații despre modul de comportare în cazul producerii unor situații de urgență găsiți și pe aplicația de mobil DSU, care poate fi descărcată gratuit din App Store și Google Play.

Actualitate

Detonări de muniție în poligonul Bârcea Mică, Deva

Publicat

pe

Redactat de

Reprezentanții Unității Militare 01794 Deva informează populația că, în perioada 11-13 februarie 2025, între orele 12:00 și 19:00, vor avea loc activități de instrucție și distrugere controlată a muniției în poligonul cu destinație specială din zona Bârcea Mică.

Operațiunile de detonare vor fi realizate cu respectarea strictă a normelor de siguranță, protecția mediului și măsurilor de apărare împotriva incendiilor, conform legislației în vigoare. Autoritățile solicită cetățenilor să evite accesul în perimetrul poligonului pe durata desfășurării acestor activități, pentru a preveni orice risc.

Populația din proximitate este rugată să nu se alarmeze în cazul în care vor auzi explozii în intervalul menționat.

FOTO: FACEBOOK PRIMĂRIA MUNICIPIULUI DEVA

Citeste mai mult ...

Actualitate

Handbalistele de la Vulcan țintesc primul loc

Publicat

pe

Redactat de

Campionatele naționale de handbal pentru juniori se află în plină desfășurare, sezonul regular apropiindu-se de final. În aceste competiții județul Hunedoara are reprezentante în întrecerile feminine.

Au învins liderul

La junioare 3, în seria I, una din care fac parte CSM Vulcan și CSȘ Petroșani, s-au jucat meciurile a XII-a, antepenultima a sezonului regular. Derby-ul rundei s-a disputat în Valea Jiului, la Vulcan, unde fetele de la CSM Mihai Viteazu, ocupantele poziției secunde, au primit vizita liderului, CSM Târgu Jiu. Jucând excelent, hunedorencele, pregătite de Daniel Brânzău, s-au impus cu un categoric scor de 36-24 (19-13). succesul este unul extrem de important, distanța dintre combatante reducându-se la doar două puncte. Astfel, handbalistele de la Târgu Jiu rămân lidere, cu 19 puncte, dar au un meci mai mult disputat, respectiv 11, iar fetele de la Lupeni au, acum, 17 puncte din 10 întâlniri. Cealaltă echipă hunedoreană, CSȘ Petroșani, a pierdut, acasă, cu 25-40 (10-19), de la CSȘ Turnu Severin. În urma acestui rezultat, sunt pe locul al cincilea, cu 4 puncte, iar fetele din Mehedinți pe 4, cu 13 puncte, ambele echipe având câte zece meciuri disputate. Într-un alt meci al rundei, LPS Târgu Jiu a pierdut, acasă, cu 29-30 (12-15) de la CS Novaci. Astfel, formația din Târgu Jiu, cu 11 meciuri jucate, rămâne ultima în clasament, a șaptea, cu 1 punct din 11 meciuri, iar cea de la Novaci este pe șase, cu 3 puncte din 10 întâlniri. A treia clasată, Jiul Rovinari, cu 15 puncte din 10 meciuri, a stat în această etapă.

Urmează o etapă importantă

În etapa a XIII-a, penultima a sezonului regular, programată duminică, 16 februarie și în care va sta LPS Târgu Jiu, cele două echipe hunedorene vor evolua în deplasare. Astfel, CSȘ Petroșani va juca la CS Novaci, iar CSM Vulcan se va deplasa la CSȘ Turnu Severin, celălalt meci al rundei fiind CSM Târgu Jiu – Jiul Rovinari. Un calcul simplu ne arată că o victorie a vulcănencelor le asigură, într-o proporție covârșitoare, locul al doilea, care permite participarea în turneele semifinale naționale, dar și drum deschis spre prima poziție, actualul lider urmând a sta în ultima etapă a sezonului regular.

Advertisement
Citeste mai mult ...

Actualitate

Amenajarea albiei râului Cerna continuă. Primarul Hunedoarei: “Este un proiect frumos care se va finaliza”

Publicat

pe

Redactat de

Proiectul de reabilitare a albiei râului Cerna continuă. Primarul municipiului Hunedoara, Dan Bobouțanu, a efectuat recent o vizită în teren pe acest șantier. Edilul – șef al municipiului de pe Cerna a transmis că această investiție, finanțată din bani europeni, va fi finalizată.

 

„Dragi hunedoreni, știu că a fost o dispută întreagă cu acest șantier. Am avut într-adevăr probleme cu constructorul, a fost blocat o perioadă, sunt probleme inerente. Le avem peste tot. Nu trebuie să ne plângem pentru aceste probleme. Important pentru noi este să găsim soluții. Am început lucrările, se începe turnarea pavajului pe alei. Se aduce stratul vegetal, în zona aceea, unde vedeți pământul, va fi însămânțată iarbă. Aici avem o primă alee, aleea numărul doi. Aici vom avea gradene și acolo aleea cea mare”, a transmis primarul municipiului Hunedoara, Dan Bobouțanu, într-un video realizat în timpul vizitei pe șantier, publicat pe pagina oficială a administrației publice locale de pe rețeaua de socializare.

Ar putea fi finalizată în circa trei luni

Din discuțiile cu constructorul, lucrarea ar putea fi terminată în aproximativ trei luni. „În cel mult trei luni, ne vom plimba pe adevărata faleză a Hunedoarei. De această dată, chiar o faleză pe râul Cerna”, a mai spus edilul șef al municipiului de pe Cerna.

Advertisement

Primarul Hunedoarei a adăugat că este vorba despre o lucrare complexă, realizată cu fonduri europene. „Sunt bani europeni pe care i-am atras foarte greu, există și cofinanțare din partea municipiului Hunedoara (…) Este un proiect frumos care se va finaliza”, a precizat Dan Bobouțanu.

Sursa foto: captură video Primăria Hunedoara/Facebook

 

Primarul municipiului Hunedoara a mai spus că va reveni pe acest șantier în momentul în care se va vedea un progres remarcabil la acest proiect și că va continua vizitele și pe alte șantiere din oraș pentru a verifica cum se lucrează.

Ce prevede proiectul de reamenajare a albiei râului Cerna

Proiectul privind reamenajarea albiei râului Cerna este unul important, care va schimba radical aspectul acestei zone istorice a municipiului Hunedoara. Prin acest proiect se urmărește reamenajarea totală a structurii existente a cursului de apă, prin recalibrare pe o lungime de 585 de metri, lucrări de ecologizare și salubrizare, defrișarea vegetației din zona albiei minore, consolidarea malurilor și a zidurilor de sprijin, amenajare promenadă, pe malul drept al râului, cu spații verzi cu iarbă și gradene din beton cu locuri de stat în apropierea apei curgătoare. Se va monta mobilier urban, bănci, coșuri de gunoi, jardiniere stradale, corpuri de iluminat, cișmele, platforme mobile pentru persoanele cu dizabilități, albia râului Cerna urmând se va transforma într-o zonă pentru relaxare și agrement.

Advertisement

Citeste mai mult ...

URMĂREȘTE ServusHD TV

Ultima ora

PROGNOZA METEO

CURS VALUTAR

PUBLICITATE

Cumpara si citeste PDF

ABONAMENT ONLINE

MICA / MARE PUBLICITATE

LOCURI DE MUNCA

ANUNTURI MICA PUBLICITATE

publica anunt servuspress

Agentie Imobiliara Deva

Actualitate