Actualitate
A scăzut numărul turiștilor din județ
Dacă în prima lună a anului în curs s-a înregistrat o creștere a numărului de turiști din județ, în februarie s-a revenit la tendința descendentă.
Specialiștii de la Direcția Județeană de Statistică (DJS) au analizat principalii indicatori socio – economici înregistrați pe meleagurile hunedorene în luna februarie a anului în curs.
Tot mai puțini
Unul dintre domeniile analizate de către statisticienii de la DJS a fost și dinamica turismului din județ, un domeniu foarte important, cel puțin pe hârtie, pentru economia hunedoreană. Din păcate, deși județul are oportunități multiple de promovarea turismului, numărul celor care ne-au vizitat, iarăși, a scăzut. Datele oficiale ale celor de la DJS ne arată că numărul turiştilor sosiţi în februarie 2017 a fost de 9.301 persoane, cu 1.007 mai mic decât în luna anterioară. De asemenea, numărul înnoptărilor din februarie 2017 a fost de 17.604, cu 1.096 mai mic decât în luna anterioară. Totodată, numărul mediu de nopţi pe turist a fost de 1.9, în ultima lună a iernii din acest an, faţǎ de 1.8, cât era în ianuarie 2016. Procentual vorbind, atât față de ianuarie acest an, cât și față de februarie 2016, se înregistrează, din nou, o scădere a numărului de turiști care au ales să viziteze județul Hunedoara.
Ne doare în procent
Astfel, scăderile înregistrate sunt de aproape zece procente față de luna anterioară și de peste 5% în comparație cu aceeași perioadă din 2016. În mod concret, față de februarie 2016, numărul cazărilor în județ a scăzut, în limite rezonabile, la hoteluri și pensiuni rurale, și, în mod destul de îngrijorător, la cabane și, mai ales, la pensiuni urbane. Raportat la ianuarie 2017, și în cea de-a doua lună a anului în curs, tot din punct de vedere procentual, s-au înregistrat mai multe scăderi decât creșteri în ceea ce privește înnoptările de la unitățile de cazare din județ. La capitolul creșteri semnificative o putem nota pe cea de la moteluri, iar la „discret” pe cea de la vile. În schimb, însă, la scăderi în ce privește turismul hunedorean, acestea se înregistrează în patru din cele șase structuri existente în județ. Bunăoară, cele mai decente scăderi, dacă putem spune așa, se înregistreză la cazările în hoteluri și pensiuni rurale, iar cele mai drastice la pensiuni urbane și, în special, la cabane. Iar dacă aceste cifre nu sunt de ajuns, atunci este bine de știut că indicele de utilizare netă a locurilor de cazare a fost, în ultima lună a iernii calendaristice a acestui an, de 14.6%, cu 0.4% mai mic ca în ianuarie 2017. Procentul nu este unul îngrijorător, dar nici bine nu face.
Actualitate
Investiții prin PNRR: Peste 406 milioane de lei decontați pentru proiecte de dezvoltare

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a decontat facturi în valoare totală de 406.092.726,46 de lei pentru 416 obiective realizate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), a anunțat ministrul Cseke Attila.
Sumele au fost alocate pentru proiecte din întreaga țară, inclusiv pentru mai multe localități din județul Hunedoara, unde investițiile vizează modernizarea infrastructurii publice, eficiența energetică a clădirilor și dezvoltarea serviciilor comunitare.
Ministerul Dezvoltării continuă procesul de finanțare a proiectelor incluse în PNRR, cu scopul de a sprijini administrațiile locale în implementarea obiectivelor strategice de modernizare.
FOTO: FACEBOOK MINISTERUL DEZVOLTĂRII, LUCRĂRILOR PUBLICE ȘI ADMINISTRAȚIEI
Actualitate
Centru de asistență și recuperare pentru vârstnici, în Comuna Baru

Administrația locală din Baru a demarat procedura de achiziție publică pentru construirea unui centru de zi destinat persoanelor vârstnice, care va include și o echipă mobilă de îngrijire la domiciliu. Proiectul, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), va fi implementat în localitatea Livadia, pe un teren de 2.842 mp aflat în proprietatea comunei.
Noua unitate, care va avea un regim de înălțime parter + etaj și o suprafață desfășurată de 721 mp, va oferi servicii de asistență și recuperare pentru seniori. Lucrările vor cuprinde construcția clădirii, amenajările interioare și exterioare, precum și realizarea infrastructurii conexe, incluzând alei pietonale, carosabile și spații verzi.
Investiția se ridică la 5,42 milioane de lei, iar licitația se va desfășura pe criteriul „prețul cel mai scăzut”, ofertele putând fi depuse până la 17 martie 2025. Prin această inițiativă, administrația locală urmărește îmbunătățirea condițiilor de viață pentru vârstnicii din comunitate, oferindu-le atât un spațiu modern de îngrijire, cât și servicii la domiciliu adaptate nevoilor lor.
FOTO: ARHIVĂ
Actualitate
Percheziții în Capitală și în 12 județe, printre care și Hunedoara. Permise de conducere contrafăcute și acte de identitate false

Aproape o sută de percheziții au avut loc, în această dimineață, în Capitală și în 12 județe ale țării, printre care și Hunedoara, pentru destructurarea unor grupări specializate în contrafacerea permiselor de conducere şi a documentelor de identitate.
Poliţiştii din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Piteşti, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Piteşti, au pus în aplicare 95 de mandate de percheziţie domiciliară, în judeţele Argeş, Vâlcea, Dâmboviţa, Vrancea, Olt, Giurgiu, Teleorman, Ilfov, Mureş, Hunedoara, Maramureş, Prahova şi municipiul Bucureşti, într-o cauză penală privind constituirea unui grup infracţional organizat, fals material în înscrisuri oficiale, fals informatic, uz de fals, acces ilegal la un sistem informatic, fals privind identitatea, fals în declaraţii şi conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
„Din materialul probator administrat a rezultat că, începând cu anul 2020, s-ar fi constituit şi ar fi acţionat, în judeţul Argeş, 5 grupări de criminalitate organizată, de tip piramidal (structurate pe baza unor relaţii de rudenie, vecinătate sau prietenie), specializate în contrafacerea permiselor de conducere şi a documentelor de identitate, scopul fiind obţinerea într-un timp scurt de beneficii materiale consistente. Membrii grupurilor infracţionale organizate ar fi înlesnit pentru cetăţeni români şi străini obţinerea contra-cost a unor permise de conducere false, precum şi acte de identitate care ar fi atestat, în mod nereal, că persoanele în cauză ar fi avut domiciliu sau reşedinţa pe teritoriul respectivelor state. Sub coordonarea liderilor, persoanele cercetate din eşaloanele inferioare ar fi identificat persoane interesate să obţină documente false (cărţi de identitate şi permise de conducere) şi ar fi colectat sumele de bani primite de la acestea, pe care ulterior le-ar fi predat liderilor, primind un procent din încasări. Interacţiunea între membrii grupărilor de criminalitate organizată şi, clienţi” s-ar fi realizat prin intermediul unor reţele de socializare şi servicii de mesagerie online”, se arată într-un comunicat de presă transmis de Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR).
Peste 50 de persoane cercetate urmează să fie conduse pentru audieri la sediul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Serviciul Teritorial Piteşti.
Acţiunea beneficiază de sprijinul poliţiştilor din cadrul structurilor de combatere a criminalităţii organizate aflate în subordinea Direcţiei de Combatere a Criminalităţii Organizate, Inspectoratului de Poliţie Judeţean Argeş şi jandarmilor din cadrul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române.
- Actualitatecu 2 zile in urma
Accident rutier în Orăștie: Trei persoane rănite ușor
- Actualitatecu 2 zile in urma
Întreruperi de energie electrică, programate în perioada 3 -7 martie, în județul Hunedoara
- Actualitatecu 3 zile in urma
Ați văzut-o? O femeie din Hunedoara este căutată de familie și polițiști
- Actualitatecu o zi in urma
Rutenii din întreaga lume s-au întâlnit la Pojoga
- Actualitatecu 2 zile in urma
LPS Cetate, campioana județului la fotbal licee
- Stiri nationalecu 2 zile in urma
Restricții de circulație pe Valea Oltului, timp de aproximativ o lună
- Actualitatecu 2 zile in urma
40 de școli din Hunedoara, incluse în Programul Național „Masă Sănătoasă”
- Actualitatecu 3 zile in urma
Victorie importantă pentru Minerul Lupeni