Actualitate
Întreruperi de energie electrică, programate în perioada 3 -7 martie, în județul Hunedoara

Sunt anunțate întreruperi de energie electrică, în perioada 3 -7 martie 2025, în câteva localități din județul Hunedoara.
Județul Hunedoara
Ziua / Data |
| ||||||||||||||||||||||
Luni, 03 Martie 2025 |
| ||||||||||||||||||||||
Marti, 04 Martie 2025 |
| ||||||||||||||||||||||
Miercuri, 05 Martie 2025 |
| ||||||||||||||||||||||
Joi, 06 Martie 2025 |
| ||||||||||||||||||||||
Vineri, 07 Martie 2025 |
|
„Rețele Electrice România a redus pe cât posibil întreruperile programate pentru a minimiza disconfortul clienților. Acestea au loc când sunt necesare lucrări de mentenanță sau modernizări ale rețelei, situații în care sunt luate toate măsurile de siguranță pentru protejarea consumatorilor și colegilor noștri. Regretăm neplăcerile resimțite, în cazurile în care aceste lucrări vă perturbă temporar activitățile”, transmit reprezentanții companiei.
Lista întreruperilor programate se regăsește şi pe site-ul www.reteleelectrice.ro şi poate fi consultată în secțiunea Întreruperi programate.
Actualitate
Rezultate remarcabile obținute de un elev de la liceul din Geoagiu. Va reprezenta județul la etapa națională a unui concurs de educație financiară

Rezultate remarcabile în domeniul economic, obținute de un elev de la Liceul Tehnologic Agricol „Alexandru Borza” din Geoagiu.
Raul Mihai Pleniceanu a obținut locul al doilea la etapa națională a Olimpiadei de discipline economice și locul I la etapa județeană a Concursului Național de Cultură și Educație Financiar- Contabilă. El va reprezenta județul Hunedoara la etapa națională a competiției, care se va desfășura la București.
Conducerea Inspectoratului Școlar Județean (IȘJ) Hunedoara l-a felicitat pe Raul Mihai Pleniceanu și i-a urat mult succes la etapa națională, asigurându-l de întregul sprijin. “Este minunat să vedem un elev de la liceul agricol obținând asemenea performanțe în domeniul economic! Aceste rezultate valoroase subliniază potențialul elevilor din învățământul tehnologic agricol de a excela și în domenii conexe economiei, integrând cunoștințe teoretice cu înțelegerea mecanismelor financiar-contabile. Apreciem în mod deosebit dedicarea și expertiza cadrelor didactice, doamnele profesoare Bodea Raluca și Lal Daniela, al căror ghidaj a fost esențial în pregătirea acestui elev talentat”, au transmis reprezentanții IȘJ Hunedoara.
Sursa foto: Inspectoratul Școlar Județean Hunedoara
Actualitate
Tânăr reținut în urma unui conflict spontan în comuna Pui

Un tânăr, în vârstă de 29 de ani, a fost reținut de polițiști, în urma unui conflict spontan petrecut în comuna Pui. Acesta, împreună cu un alt tânăr, ar fi lovit victima, fapta petrecându-se în noaptea de 6 spre 7 mai, conform polițiștilor.
“Polițiștii Secției de Poliție Rurală Baru au dispus astăzi măsura reținerii pentru 24 de ore față de un tânăr în vârstă de 29 de ani, din comuna Baru, bănuit de comiterea infracțiunii de loviri sau alte violențe. În noaptea de 6 spre 7 mai a.c., acesta, împreună cu un alt tânăr de 24 de ani din comuna Pui, ar fi agresat fizic un alt tânăr din aceeași localitate, pe fondul unui conflict spontan petrecut pe raza comunei Pui. Persoana bănuită de comiterea agresiunii a fost reținută și depusă în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Deva, urmând să fie prezentată magistraților Parchetului de pe lângă Judecătoria Hațeg, în vederea dispunerii măsurilor legale ce se impun”, a informat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Hunedoara.
Actualitate
FOTO| “Prietenii pompierilor” s-au întrecut pe Stadionul CFR din Simeria

Un număr de 90 de elevi, de la unități de învățământ din județul Hunedoara, s-au întrecut, vineri dimineață, pe Stadionul CFR din Simeria, în cadrul unui concurs îndrăgit. Este vorba despre competiția „Prietenii pompierilor”, organizată de către Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) Hunedoara în parteneriat cu Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Iancu de Hunedoara”.
„Prietenii pompierilor” este un concurs cu carcater educativ, organizat în fiecare an, în luna mai. „Competiția oferă elevilor ocazia de a-și dezvolta capacitatea de înţelegere şi de apreciere a pericolelor generate de situaţiile de urgenţă, precum şi de a-și forma şi dezvolta iniţiativa, curajul, disciplina, spiritul de solidaritate și fair play. Prin exerciții practice, probe contracronometru, dar și cunoștințe teoretice, elevii își demonstrează pregătirea în domeniul situațiilor de urgență generate de incendii. Astfel, aceste competiții formează viitori cetățeni pregătiți, încrezători și atenți la siguranța celor din jur”, au transmis reprezentanții ISU Hunedoara.
La finalul probelor, clasamentul pentru această etapă a fost următorul:
Echipaje băieți/mixte:
Locul 1 – Școala Gimnazială Vețel
Locul 2 – Școala Gimnazială Bretea Română
Locul 3 – Liceul Tehnologic de transport feroviar „Anghel Saligny” Simeria
Echipaje fete:
Locul 1 – Școala Gimnazială Bretea Română
Locul 2 – Școala Gimnazială Vețel
Locul 3 – Liceul Tehnologic Energetic „Dragomir Hurmuzescu” Deva
Sursa foto: ISU Hunedoara
- Comunitatecu 3 zile in urma
Componenta socială, în atenția administrației din comuna Pui
- Comunitatecu 2 zile in urma
Administrația din Vețel îmbină utilul cu plăcutul
- Actualitatecu 2 zile in urma
„Festivalul narciselor”, la sfârșitul acestei săptămâni, la Sălașu de Sus
- Actualitatecu 3 zile in urma
Rectorul Universității din Petroșani: ‘Nu avem grupe cu mai puțin de 25 de studenți
- Actualitatecu o zi in urma
Doi hunedoreni au fost depuși în arestul I.P.J. Hunedoara în ultimele 24 de ore, fiind bănuiți de comiterea unor fapte penale
- Actualitatecu o zi in urma
FOTO: Accident rutier cu o persoană încarcerată și alte două victime, pe DN74
- Actualitatecu o zi in urma
Scandal în Hunedoara. Bărbat reținut după un conflict fizic cu două persoane
- Actualitatecu 2 zile in urma
Junioarele 4 de la CSȘ Petroșani, în semifinale