Connect with us
Data: 16/04/2025
.

Actualitate

Primarul Ovidiu Vlad restabilește legalitatea în Geoagiu Băi: Aleea publică eliberată după ani de abuz

Publicat

pe

Într-o acțiune fermă și necesară, primarul orașului Geoagiu, Ovidiu Vlad, a intervenit pentru restabilirea legalității în stațiunea Geoagiu Băi. O alee publică, blocată abuziv de ani de zile de familia unui fost consilier local, a fost eliberată și redată comunității.

Aleea, care asigură accesul către Grota Haiducilor – un important obiectiv turistic din stațiune –, fusese ocupată ilegal, restricționând libera circulație a localnicilor și a turiștilor. După parcurgerea tuturor demersurilor legale, administrația locală a intervenit pentru a reda domeniul public cetățenilor.

„Ceea ce s-a întâmplat în Geoagiu Băi este un abuz clar. O familie folosea domeniul public în interes propriu, împiedicând accesul turiștilor către un obiectiv turistic deosebit. Nu voi accepta niciodată astfel de practici și voi acționa ferm pentru respectarea legii. Toți locuitorii orașului Geoagiu și turiștii trebuie să se bucure de ceea ce stațiunea noastră are de oferit”, a declarat primarul Ovidiu Vlad.

Această intervenție subliniază angajamentul administrației locale de a proteja interesele comunității și de a valorifica potențialul turistic al stațiunii. Grota Haiducilor, acum din nou accesibilă tuturor, urmează să fie inclusă într-un proiect de promovare și dezvoltare turistică, menit să atragă mai mulți vizitatori în Geoagiu Băi.

Prin această acțiune, primarul Ovidiu Vlad transmite un mesaj clar: legea trebuie respectată, iar orașul Geoagiu rămâne un spațiu deschis și primitor pentru toți.

Advertisement

Actualitate

Campanie de dezinsecție, la Deva. Se stropește contra țânțarilor

Publicat

pe

Redactat de

O campanie de dezinsecție are loc în municipiul Deva, în perioada 15-30 aprilie 2025, au anunțat reprezentanții administrației publice locale. Se stropește împotriva țânțarilor.

“Primăria Municipiului Deva în colaborare cu Societatea Comercială DD CHIM SRL, cu sediul social în Hunedoara, str. Eroilor, nr. 2bis, județul Hunedoara (telefon 0254715497), vă aduc la cunoștință faptul că în perioada 15-30.04.2025, în intervalul orar 06:00-8:00 se vor desfășura acțiuni de dezinsecție terestră (combatere larve țânțari) pe raza domeniului public al municipiului Deva. Vor fi efectuate 3 etape, la un interval de 3-5 zile, în cadrul perioadei precizate. Produsul utilizat este Vectobac WG cu o concentrație de 500gr/Ha. Produsul se regăsește în Registrul Național al Produselor Biocide și este avizat pentru profilaxia sanitar – umană de către Ministerul Sănătății. Persoanele cu probleme respiratorii sau cardiace, precum și copiii sunt rugate să nu intre în raza directă de acțiune a echipamentelor de pulverizat”, se arată într-un comunicat al Primăriei Municipiului Deva.

 

Reprezentanții administrației locale precizează că, în cazul condițiilor meteo nefavorabile, termenul de execuție a lucrărilor va fi prelungit.

Citeste mai mult ...

Actualitate

Victorie la scor pentru Știința Petroșani

Publicat

pe

Redactat de

Echipa de rugby Știința Petroșani a jucat primul meci oficial în fața propriilor suporteri în actuala ediție a Diviziei Naționale de Seniori (DNS), al doilea eșalon valoric al sportului cu balonul oval din țara noastră.

Petroșănenii au întâlnit în etapa a treia a grupei B pe CSM Suceava, meciul fiind unul la discreția lor, cei de la Știința impunându-se la o diferență categorică, scor 94-11. În celălalt meci al rundei Politehnica Iași a câștigat, pe teren propriu, cu 34-7, în fața celor de la RC Bârlad, iar RC Gura Humorului a stat. În urma acestor rezultate, pe primele două locuri sunt, cu 9 puncte, Politehnica Iași (din 2 jocuri) și RC Bârlad (din 3 partide). Pe poziția a treia este Știința Petroșani, cu 6 puncte din 2 meciuri, pe patru RC Gura Humorului cu 1 punct dintr-un singur joc, iar pe cinci, fără vreun punct acumulat în 2 jocuri, se află CSM Suceava.

În etapa viitoarea, cea de-a patra, programată pentru 26 aprilie, Știința Petroșani se deplasează la Politehnica Iași, RC Gura Humorului privește vizita celor de la RC Bârlad, iar CSM Suceava va sta.

Citeste mai mult ...

Actualitate

Reținut de polițiști, după ce ar fi agresat un bărbat în incinta unui bar din Petroșani

Publicat

pe

Redactat de

Un bărbat, în vârstă de 37 de ani, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul comiterii infracțiunilor de vătămare corporală și tulburarea ordinii și liniștii publice. Acesta ar fi agresat un alt bărbat, de 62 de ani, fapta consumându-se în incinta unui bar din municipiul Petroșani.

Conflictul s-ar fi iscat în urma unor discuții în contradictoriu. „În urma cercetărilor efectuate, polițiștii au stabilit că, în seara zilei de 12 aprilie 2025, în jurul orei 22:00, persoana vătămată s-ar fi aflat în incinta unui bar din municipiul Petroșani, iar în urma unei discuții în contradictoriu cu un bărbat ar fi fost agresat fizic de către acesta. După ce ar fi fost agresat, bărbatul s-a deplasat la domiciliu, însă întrucât starea sa de sănătate s-a agravat, în dimineața zilei de 14 aprilie 2025 a solicitat intervenția unui echipaj medical. Polițiștii, care urmare a cercetărilor efectuate, au stabilit că cel bănuit de comiterea faptei este un bărbat de 37 de ani, față de care, în cursul zilei de ieri, au luat măsura reținerii pentru 24 de ore, sub aspectul comiterii infracțiunilor de vătămare corporală și tulburarea ordinii și liniștii publice”, a informat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Hunedoara.

Cel în cauză a fost depus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Deva și urmează a fi prezentat procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Petroșani, în vederea luării măsurilor legale.

Citeste mai mult ...

ANGAJARE

Alpaccess angajeaza schelari in Deva. Oferim: contract pe durata nedeterminata, tichete de masa. Relatii la telefon: 0752.421.764.

URMĂREȘTE ServusHD TV

Ultima ora

PROGNOZA METEO

CURS VALUTAR

PUBLICITATE

Cumpara si citeste PDF

ABONAMENT ONLINE

MICA / MARE PUBLICITATE

LOCURI DE MUNCA

ANUNTURI MICA PUBLICITATE

publica anunt servuspress

Agentie Imobiliara Deva

Actualitate