Actualitate
Angajatul unei benzinării din Lupeni a dat atacul la seiful firmei. A fugit cu peste 70 de mii de lei
Un tânăr în vârstă de 25 de ani, din Lupeni, este căutat de polițiști, după ce duminică dimineața a furat din seiful benzinăriei la care era angajat suma de 73.000 de lei. Tânărul a dat atacul în timp ce era de serviciu. Acesta a urmărit momentul în care colega sa de tură a intrat în magazie și a închis ușa, blocând-o pe femeie în interior. În tot acest timp, bărbatul s-a dus în biroul aflat în incinta stației de carburanți și, din seif, a furat suma de 73.000 de lei, după care a plecat. Colega tânărului a reușit să solicite sprijinul polițiștilor, cărora le-a povestit întreaga întâmplare.
„În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt, poliţiştii desfăşurând activităţi în vederea depistării bărbatului (care a fost dat în consemn la frontieră) şi a recuperării prejudiciului”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Hunedoara, subcomisar Bogdan Nițu.
Actualitate
Reduceri de funcții de conducere și cheltuieli la Complexul Energetic Valea Jiului

Reduceri de funcții de conducere și cheltuieli la Complexul Energetic Valea Jiului
În perioada 19-20 martie 2025, la Societatea Complexul Energetic Valea Jiului (CEVJ) au avut loc două ședințe ale Consiliului de Administrație, cu participarea directorului general Eduard Aurelian Mija.
La ședința din 19 martie au fost prezenți și reprezentanți sindicali, cărora li s-a comunicat aplicarea dispozițiilor Ministerului Energiei privind reducerea funcțiilor de conducere și a cheltuielilor, conform adresei nr. 33/SIB/08.01.2025.
În urma analizei financiare, conducerea CEVJ a decis reducerea cu peste 30% a funcțiilor de conducere dintr-un total de 84 și scăderea cu 20% a cheltuielilor, măsuri adoptate pentru optimizarea activității și eficientizarea costurilor. La ședințele Consiliului de Administrație a participat și consilierul Nicolae Niculăiță, în baza dispozițiilor ministrului Energiei, Sebastian Burduja.
Reprezentanții societății au precizat că aceste măsuri nu vor afecta personalul implicat în exploatarea cărbunelui și funcționarea Termocentralei Paroșeni, activități esențiale pentru continuitatea producției energetice din Valea Jiului.
Actualitate
Comunicat de presă „Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Hunedoara, în perioada 2014-2020 cod SMIS 2021+ 326341”
Actualitate
Polițiștii, în mijlocul comunității. Tehnica, prezentată

Inspectoratul de Poliție Județean Hunedoara marchează Ziua Poliției Române printr-o serie de manifestări dedicate comunității.
Startul activităților organizate de polițiști a fost dat astăzi, când zeci de elevi au vizitat sediul Inspectoratului de Poliție Județean Hunedoara.
Tinerii interesați de o carieră în Poliție au putut vedea că uniforma reprezintă mai mult decât o meserie, înseamnă o misiune.
Provocările și frumusețea acestui domeniu vor fi aduse în atenția tinerilor din întreg județul Hunedoara.
Polițiștii le vor prezenta dotările tehnice și autospecialele de intervenție, inclusiv autolaboratorul criminalistic mobil, autospecialele Serviciului Rutier, Serviciului de Ordine Publică, ale Biroului Protecția Animalelor și ale Serviciului pentru Acțiuni Speciale.
Luni, 24 martie, începând cu ora 09.30, caravana polițiștilor va fi prezentă la Liceul ,,Ovid Densusianu” din Călan, iar începând cu ora 12.00 se va afla în municipiul Hunedoara, la Școala Gimnazială nr. 3.
Sărbătorită anual la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată în municipiul Deva, începând cu ora 11.00, când manifestările vor debuta în curtea Palatului Copiilor din Deva.
Elevii Liceului ,,Alexandru Borza” din Geoagiu se pot întâlni cu polițiștii miercuri, 25 martie, ora 09.30, iar cei din Orăștie îi vor cunoaște începând cu ora 12.00, în Piața Victoriei.
Joi, 27 martie, ora 10.00 polițiștii vor fi prezenți la Școala Gimnazială nr. 6 din Petrila, iar de la ora 12.00 vor fi în fața Casei de Cultură din Petroșani.
Activitățile se vor încheia vineri, 28 martie, ora 10.00, când cei interesați sunt așteptați în curtea Poliției municipiul Vulcan, iar începând cu ora 12.00 în fața Palatului Cultural ,,Minerul” din Lupeni.
Toate aceste activități au drept scop popularizarea atribuțiilor specifice instituției și promovarea în rândul cetățenilor a unui comportament civic bazat pe respectul față de lege și valorile fundamentale ale statului de drept, apărate de polițiști.
FOTO: IPJ Hunedoara
- Actualitatecu 2 zile in urma
Performanță remarcabilă a unui elev de la CNP „Regina Maria” Deva. David Trif a obținut cel mai mare punctaj din județ la Olimpiada de Fizică
- Actualitatecu 2 zile in urma
Accident pe DJ 687A, în apropiere de Nădăștia de Sus. O mașină în care se aflau trei tineri a ieșit în decor
- Actualitatecu 2 zile in urma
Lefurile, la vedere. ITM Hunedoara, verificări în instituții și autorități publice privind transparența salariilor
- Actualitatecu o zi in urma
Elevii Liceului de Arte din Deva, din nou pe podium. Distinși cu premii la Concursul Regional de Interpretare Vocal-Instrumentală „Tinere talente”
- Actualitatecu 2 zile in urma
Misiune îndeplinită. Al doilea transport agabaritic a ajuns la Termocentrala Mintia
- Actualitatecu 2 zile in urma
Pensionarii cu invaliditate din peste o sută de localități din județ, puși pe drumuri. Deputatul PNL Vetuța Stănescu solicită explicații urgente
- Actualitatecu 23 de ore in urma
E oficial: Noul stadion din Hunedoara a primit „undă verde”. Primarul Dan Bobouțanu: „Este o veste care nu poate decât să ne bucure”
- Actualitatecu 2 zile in urma
Ministrul Justiției, Radu Marinescu, a vizitat Penitenciarul Deva