Connect with us
Data: 04/03/2025
.

Administratie

CJ Hunedoara a înființat un serviciu pentru administrarea monumentelor istorice

Publicat

pe

Pentru o mai bună gestionare

Consilierii județeni au aprobat înființarea Serviciului Public de Administrare a Monumentelor istorice din județul Hunedoara. Noul organism are ca scop promovarea monumentelor istorice, dar și gestionarea proiectelor și lucrărilor de întreținere, conservare și restaurare a vestigiilor din patrimoniul UNESCO.

Din organigrama serviciului fac parte șase posturi din care unul de conducere și restul de execuție. Alături de acesta va fi constituit și un consiliu științific din care vor face parte reprezentanți ai Ministerului Culturii, Muzeului Național de Istorie din Cluj, dar și de la Academia Română sau Universitatea Babeș- Bolyai din Cluj.

Vestigii istorice promovate

Necesitatea înființării noului serviciu vine în urma solicitării Consiliului Județean (CJ) Hunedoara de preluare în administrare de la Ministerul Culturii, a celor patru cetăți dacice din Muncii Orăștiei. Dar și datorită complexitărții studiilor, cercetărilor, proiectelor și executarea lucrărilor de întreținere, conservare, restaurare, cercetare arheologică și punerea în valoare a monumentelor istorice care trebuie făcută cu respectarea legislației. „Este un pas normal pe care l-am făcut ținând cont de faptul că am solicitat să avem și celalalte patru cetăți dacice, dar vrem să restaurăm din fonduri extrene și alte obiective turistice din județ. Avem nevoie de o structură serioasă pentru administrarea așa cum trebuie a unor monumente care au pe ele marca UNESCO”, susține președintele CJ Hunedoara, Mircea Ioan Moloț. Noua structură va avea personalitate juridică și buget propriu.

Advertisement

[box type=”info”]

Sarmizegetusa Regia și-a redeschis porțile

De Mărțișor, administratorii fostei capitale a Daciei libere au redeschis accesul turiștilor care vor să viziteze ruinele de la Sarmizegetusa Regia. De la începutul lunii decembrie 2013, turiștii au avut interzis la vizitarea vestigiilor de la Regia, situl fiind înschis în vederea efectuării lucrărilor de întreținere. Însă de sâmbătă, 1 martie, vizitatorii au liber la descoperit vestigiile istorice, zilnic, în intervalul orar 09:00 – 18:00. Acest program va fi extins din 1 mai. Prețul unui bilet este de cinci lei pentru adulți și doi lei pentru copii.

[/box]

Advertisement
Advertisement

Actualitate

Indicatoarele rutiere deteriorate din Deva, înlocuite

Publicat

pe

Redactat de

În municipiul Deva, indicatoarele rutiere deteriorate sunt înlocuite cu altele noi. Serviciul Public de Întreținere și Gospodărire Municipală (SPIGM) Deva a demarat o acțiune de înlocuire a semnelor de circulație vechi, uzate, care pot reprezenta un pericol în trafic.

Sursa foto: Primăria Deva

Echipele Serviciului Public de Întreținere și Gospodărire Municipală Deva acționează cu prioritate în zonele cele mai afectate, unde semnele nu mai sunt vizibile din cauza vechimii, a condițiilor meteo extreme, a accidentelor etc. Aceasta este o măsură proactivă pentru prevenirea accidentelor și pentru asigurarea unui trafic rutier și pietonal în condiții de siguranță”, au transmis reprezentanții administrației publice locale.

Autoritățile publice locale, prin serviciile de specialitate, vor asigura o monitorizare constantă a semnelor de circulație, pentru a interveni rapid, în cazul în care acestea vor suferi noi deteriorări.

Administrația publică locală face apel către toți cetățenii, să respecte infrastructura rutieră și să evite orice acte de vandalism. Semnele de circulație sunt esențiale pentru siguranța noastră, iar orice zgârietură, îndoire sau distrugere a acestora poate pune în pericol viața tuturor participanților la trafic”, au mai transmis reprezentanții Primăriei Deva.

Citeste mai mult ...

Actualitate

Ședință extraordinară la CJ Hunedoara: Peste 43 de milioane de lei, împărțite primăriilor din județ

Publicat

pe

Redactat de

Consilierii județeni s-au întrunit, astăzi, în ședință extraordinară, în cadrul căreia s-a aprobat repartizarea către primăriile din județ a sumei de peste 43 de milioane de lei, bani proveniți din taxa pe valoarea adăugată și din impozitul pe venit.

Edilii vor trebui să folosească banii primiți doar pentru cofinanțarea proiectelor de infrastructură și susținerea programelor de dezvoltare.

“Astăzi, în ședință extraordinară, împreună cu colegii consilieri județeni, am aprobat repartizarea către unitățile administrativ-teritoriale din județul Hunedoara a sumei corespunzătoare cotei de 6% din impozitul pe venit, estimat a fi încasat la bugetul de stat pe anul 2025 și care se constituie ca fond aflat la dispoziția CJ Hunedoara. Totodată, am aprobat și estimările pentru anii 2026–2028 din sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru echilibrarea bugetelor locale și din cota de 14% din impozitul pe venit, pentru echilibrarea bugetelor locale. În stabilirea alocărilor către primării, am ținut cont de nevoile imediate ale fiecărui UAT în parte și de proiectele pe care le derulează, iar deciziile finale au fost luate în baza consultărilor avute cu toți primarii din județul nostru. Pentru acest an, am avut la dispoziție 43,65 milioane de lei, fonduri destinate exclusiv cofinanțării proiectelor de infrastructură și susținerii programelor de dezvoltare locală”, a declarat Laurențiu Nistor, președintele Consiliului Județean Hunedoara.

 

Cum s-au împărțit banii

Advertisement

Dintre cele 43,65 de milioane de lei, 16, 9 milioane de lei au fost repartizate către primăriile municipiilor din județ, alte 8,8 milioane de lei către administrațiile publice locale ale orașelor, iar 17,9 milioane de lei către primăriile comunelor hunedorene.

Tot în cadrul ședinței de astăzi, a fost aprobată și repartizarea sumelor defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru finanțarea cheltuielilor privind drumurile județene și comunale. “În urma discuțiilor cu primarii, s-a convenit ca bugetul, în valoare de 32,05 milioane de lei, să rămână la dispoziția Consiliului Județean Hunedoara și să fie utilizat pentru lucrări de reparații și întreținere a rețelei de drumuri județene, care este printre cele mai vaste din țară”, a mai declarat Laurențiu Nistor, președintele CJ Hunedoara.

Citeste mai mult ...

Actualitate

Hunedoara: „Grădinile” de lângă blocuri – desființate

Publicat

pe

Redactat de

În municipiul Hunedoara, grădinile amenajate de locatari în jurul blocurilor în care locuiesc, împrejumuite cu garduri și cu tot felul de anexe, sunt desființate.

„„Grădinile” de lângă bloc nu respectă legea. Avem şi noi în oraş câteva cazuri de acest fel. Înţelegem dorinţa locatarilor de a avea un spaţiu verde şi întreţinut lângă bloc, dar este ilegal ca acesta să fie împrejmuit cu garduri şi ocupat cu fel de fel de anexe, ori cu obiecte de mobilier. O astfel de „grădină” este cu atât mai deranjantă când devine şi un generator de mizerie”, au transmis reprezentanții Primăriei Hunedoara.

Primele amenajări de acest fel, cele din apropierea blocului CM 5 de pe Aleea Oţelarilor, au fost desfiinţate la sfârșitul săptămânii trecute.

Sursa foto: Primăria Hunedoara

Reprezentanții municipalității hunedorene spun că la fel se va proceda şi cu celelalte „grădini”, mai ales cu cele generatoare de mizerie şi disconfort. Aceștia reamintesc că persoanele care fac astfel de împrejmuiri pe domeniul public riscă amenzi de până la 1.200 de lei.

Citeste mai mult ...

URMĂREȘTE ServusHD TV

Ultima ora

PROGNOZA METEO

CURS VALUTAR

PUBLICITATE

Cumpara si citeste PDF

ABONAMENT ONLINE

MICA / MARE PUBLICITATE

LOCURI DE MUNCA

ANUNTURI MICA PUBLICITATE

publica anunt servuspress

Agentie Imobiliara Deva

Actualitate