„Bell, visele se împlinesc”, prezentat publicului devean
Biblioteca Judeţeană „Ovid Densusianu” Deva invită iubitorii de literatură la un nou eveniment cultural de excepţie. Este vorba despre lansarea ultimului roman al tânărului scriitor Sebastian Ciortea, intitulat „Bell, visele se împlinesc”.

Volumul apărut la Editura „Emia” din Deva, va fi prezentat publicului luni, 18 februarie, în incinta Deva Mall, cu începere de la ora 12:00 . Cu prilejul lansării, autorul va purta un dialog cu cei prezenţi şi va oferi autografe.
Stil alert despre tragedie şi iubire
De pe coperta a IV-a a cărţii aflăm că romanul „Bell, visele se împlinesc” este „o poveste uimitoare în care tragedia, durerea şi trădarea se transformă în iubire”. „Într-un stil alert, dinamic, scriitorul trasează o tramă epică în care cititorul este atras pe tot parcursul lecturii. Personaje bine definite, surprinse în diferite ipostaze care le pun în evidenţă caracterul, compun o lume în mişcare pe care romancierul Sebastian Ciortea o zugrăveşte cu un real talent epic”, spune Sebastian Bara, director-manager al Bibliotecii Judeţene „Ovid Densusianu” din Deva.
Absolvent al Liceului Tehnic „Transilvania” din Deva şi apoi al Facultăţii de Ştiinţe Economice a Universităţii Ecologice „Traian” şi al Institutului Multimedia Româno-Elveţian din Deva, Sebastian Ciortea îmbină o profesiune ce presupune cifre şi situaţii abstracte cu pasiunea pentru literatură pe care o transpune în pagini încredinţate tiparului.