Sport

Liga 2. Corvinul debutează acasă în play-off

Publicat

pe

Astăzi, de la ora 19:00, Corvinul Hunedoara va juca, în runda de debut a play-off-ului din Liga 2 de fotbal, pe teren propriu, cu Gloria Buzău. Meciul se va disputa în nocturnă, începând cu ora 19:00, și va fi televizat pe DigiSport1 Și Prima Sport 1.

Se gândesc la victorie

Deși nu au drept de promovare în primul eșalon, corviniștii se gândesc doar la victorie. Ne aflăm în fața primului meci din play-off, deși, practic, noi l-am început încă de la meciul de la Slobozia. Ne va aștepta un meci ca de play-off. Asta ne-am dorit, să ajungem aici, în play-off, să ne duelăm cu cele mai bune echipe și să atragem publicul, pentru că este și un exercițiu înaintea meciului de Cupă. Sperăm să iasă un joc plăcut și să ieșim învingători”, a declarat antrenorul principal de la Corvinul, Florin Maxim

Nu vor să repete greșelile din meciul anterior

Tehnicianul Hunedoarei nu crede că se schimbă foarte mult datele problemei față de meciul din sezonul regular, care s-a jucat la Buzău. Nu cred că se schimbă prea mult datele problemei. Acel meci l-am analizat, zic eu, bine. Am avut un început ezitant, acele prime zece minute, când au tranșat victoria. Cred că am învățat după acel meci, când i-am văzut pe băieți puțin frustrați pentru acel început, dar ăsta este fotbalul. Învățăm din greșeli și important este să nu le repetăm”, a mai spus Maxim

Cu jucători la loturi

Antrenorul Corvinului știe că ambele echipe au avut jucători la loturile naționale juvenile, la hunedoreni fiind vorba despre fundașul Pop, integralist în meciul cu Polonia, din Elite League U20, și portarul Lefter, intrat pe finalul aceluiași joc încheiat la egalitate, scor 1-1. Cu toate acestea, trehnicianul corvinist nu crede că vor fi surprize în alcătuirea celor două formații. „Și noi, și ei, avem câțiva jucători la loturile naționale și ne dorim să fie sănătoși. Nu cred că avem multe lucruri de schimbat în alcătuirea echipelor. Ne așteaptă un meci meci intens și, repet, sper să ieșim învingători”, a afirmat Florin Maxim.

Apel la suporteri

Meciul de astăzi cu Buzăul este primul pe care Corvinul îl va juca în nocturnă, în campionat, pe teren propriu. Florin Maximi știe că pentru apropiatul meci de Cupă, cu CFR Cluj, interesul este unul enorm, dar și dorește cât mai mulți spectatori și în jocul de campionat. „Este primul meci pe care îl disputăm, acasă, în nocturnă. Este un eveniment și, pe această cale, fac apel la suporteri să fie alături de noi. Știu că interesul pentru meciul cu CFR , din Cupă, este unul enorm, dar este important să avem suporterii alături de noi și la jocul cu Buzăul. Este o oră bună la care jucăm și sper să avem un public numeros”, a precizat antrenorul Corvinului.

Cupa este altceva

Maxim este convins că elevii săi se vor concentra exclusiv pe meciul cu Buzăul și nu vor fi cu gândul la jocul cu Cupă, focusarea pe confruntarea cu CFR Cluj, care va avea loc marți, 1 aprilie, de la ora 19:30, tot la Hunedoara, urmând să se facă după partida din campionat. „Nu cred că băieții vor fi mai mult cu gândul la Cupă. Noi am jucat, sâmbătă, la Metaloglobus, un meci extrem de solicitant, după care am jucat, marți, contra celor de la Sepsi. Noi luăm totul meci cu meci. Pe băieți îi văd foarte conectați la acest prim meci. În fotbal se pot întâmpla multe și sper să nu avem accidentări, să fim bine, și vom vedea ce va li la meciul de Cupă”, a mai menționat Florin Maxim, antrenorul principal de la Corvinul Hunedoara.

Deva

Triatlonistul Alexandru Bălan, în Top 10 la „Ironman” Valencia

Publicat

pe

Redactat de

Alexandru Bălan, multiplul campion de triatlon de la CSM Deva, a participat la primul său concurs din acest an. Alex a evoluat în Spania, la „Ironman” Valencia, unde a obținut un excelent loc 10 la categoria de vârstă 35-39 de ani, la startul întrecerii, care a cuprins probe de alergare, ciclism și înot pe distanțe lungi, fiind 267 de participanți din întreaga lume.

„Am participat la „Ironman 70.3″ Valencia, Spania, cu 1,9 km înot, 90 km pe bicicletă și 21,1 km devalergare. A fost prima competiție din acest sezon la care am participat, aceasta fiind stabilită ca una de pregătire pentru Campionatul Național de Triatlon pe Distanță Lungă din luna iunie. A fost o cursă extrem de dificilă, în condițiile în care în ultimele două săptămâni am fost chinuit de o microruptură musculară, care nu mi-a permis să alerg așa cum mi-aș fi dorit. Cu toate acestea am reușit să mă refac și să fac o cursă bună, care îmi dă speranțe pentru competițiile viitoare”, a declarat triatlonistul Alexandru Bălan de la CSM Deva.

Citeste mai mult ...

Deva

Cu punctaj maxim. Handbalistele de la Deva au câștigat seria C a Diviziei A

Publicat

pe

Redactat de

Sezonul regular al Diviziei A la handbal feminin a ajuns la final. În etapa a XIV-a din seria C al celui de-al doilea eșalon valoric CSM Deva a întâlnit, pe teren propriu, pe U Cluj.

Egal la pauză

Derby-ul seriei, devencele fiind primele, cu punctaj maxim, iar echipa vizitatoare ocupa poziția secundă, a fost urmărit de un număr mare de spectatori, iar jocul a fost unul interesant și echilibrat până spre final. Clujencele au început mai bine și au avut 2-0 și 4-2, dar gazdele au întors rezultatul pentru 6-4, în minutul 9. U Cluj a revenit și a condus cu 9-7 și 11-9, în minutul 23, ultimul în care s-a consemnat o diferență de două goluri pe tabelă în prima repriză. Gazdele au egalat la 11 în minutul următor, iar la vestiare s-a intrat tot cu un scor egal, de 13-13.

Victorie la șapte goluri

Oaspetele au înscris primul gol al reprizei secunde, dar fetele de la CSM, pregătite de Valentina Ardean Elisei și Olivia Nanu au revenit și, în minutul 45 conduceau cu 21-19. Trupa de la Cluj, antrenată de Ioan Ani Senocico și Andrei Ciceu reintră în joc și, în minutul 49, preia conducerea, scor 22-21. A fost ultima oară când U Cluj a fost în avantaj, CSM Deva conducând ostilitățile, dar pe tabelă nu a fost o diferență mai mare de două goluri. În minutul 55 formația vizitatoare se apropie la o singură „lungime”, scor 26 – 25 pentru CSM, acesta fiind ultimul gol marcat de clujence. În ultimele patru minute fetele de la Deva înscriu de șase ori la rând fără să primească vreun gol și se impun cu scorul de 32-25, rezultat care a însemnat câștigarea seriei cu punctaj maxim.

Urmează turneul final

Atât CSM Deva, cât și U Cluj s-au calificat la turneul final, acolo unde merg primele două clasate din cele trei serii și cele mai bune două locuri doi. La acest turneu final, care se va desfășura la Iași, în perioada 10-12 mai, vor mai lua startul primele trei clasate din seriile A și B, respectiv CSM Slatina, Activ Ploiești și Unirea Slobozia din seria A și CSM Iași, CSM Galați și CSM Roman, din seria B. A treia clasată din seria C, ACS LR Turda, a avut cea mai slabă linie de clasament și nu s-a calificat la turneul final.

În sistem eliminatoriu

La Iași se va juca în sistem eliminatoriu, cele două finaliste urmând a promova în primul eșalon, iar pierzătoarele din semifinale vor evolua într-un alt turneu de baraj, alături de locurile 11 și 12 din Liga Florilor, și aici primele două urmând a accede sau, după caz, a se menține în divizia de elită. Dacă nu vor fi modificări de ultim moment, CSM Deva va juca, în sferturi, cu CSM Galați. Învingătoarea acestui joc va întâlni câștigătoarea din partida CSM Slatina – CSM Roman, și pierzătoarele urmând a juca între ele, întrucât în cazul în care nu vor fi suficiente înscrieri în Liga Florilor, locurile vor fi completate în ordinea clasamentului din turneul de la Iași. Pe cealaltă parte de tablou sunt programate meciurile Activ Ploiești – Unirea Slobozia și CSM Iași – U Cluj.

Deva

CSM Deva pierde, nedrept, meciul cu CFR Timișoara din Liga 1 de futsal

Publicat

pe

Redactat de

Echipa de futsal CSM Deva a revenit în fața propriilor suporteri după câștigarea Cupei României. Trupa lui Roger Augusto a întâlnit, în etapa a IV-a din play-off, prima din retur, pe CFR Timișoara, formația pe care o învinsese, cu 5-0, pe terenul acesteia, în finala Cupei.

Portarul, cel mai bun om al oaspeților

Jocul din campionat avea, însă, alte conotații, cele două echipe luptând pentru poziția a doua în clasament, cea care duce în finala campionatului, acolo unde s-a calificat, deja, United Galați, după victoria, cu 2-1, de pe terenul celor de la FK Odorhei, ultima clasată din play-off și ieșită din calculele pentru titlu. Înaintea meciului de la Deva, desfășurat în fața unei săli arhipline, CFR avea 49 de puncte, iar CSM 48. Devenii au fost, în permanență, la cârma jocului, ratând o sumedenie de ocazii, portarul celor de la Timișoara, Daniel Gurin, un cvasidebutant de doar 17 ani, făcând minuni între buturi. La pauză a fost 0-0, iar repriza a doua a continuat în același scenariu, Gurin scoțând tot. Portarul Timișoarei a trebuit să se recunoască învins abia în minutul 37, când nu a mai avut ce face la reluarea lui Savio după un corner executat de Ricardinho, iar Deva conducea cu 1-0. Bucuria a fost, însă, una efemeră, întrucât, imediat după gol, timișorenii au scos portarul și, în minutul următor, au egalat prin Ilaș, după o fază prelungită de atac. Mai mult, în penultimul minut de joc cei de la CFR punctează, pe contraatac, prin Toader, și se impun cu 2-1.

Șanse minime de finală

După această înfrângere nedreaptă, cei de la CSM Deva păstrează șanse minime de a termina pe poziția secundă, în condițiile în care Timișoara are patru puncte avans înaintea ultimelor două etape rămase de disputat. Practic, CSM Deva are nevoie de victorii în ambele meciuri pe care le mai are de jucat, cu Odorheiul, etapa viitoare, acasă, și cu Galațiul, în ultima rundă, în deplasare, iar Timișoara să obțină doar un punct din confruntările cu echipa de la Dunăre, pe teren propriu, și afară, la cei Harghita.