Connect with us
Data: 18/02/2025
.

Sport

Marți, ora 19:00 CAMPIONATUL EUROPEAN DE TINERET: România U21 – Germania U21. Ultimul asalt pentru calificarea în sferturile de finală.

Publicat

pe

Naționala României U21 va întâlni, astăzi cu începere de la ora 19:00, naționala Germaniei U21, în ultimul meci al grupei Campionatului European de tineret, din Ungaria și Slovacia.

În etapa a doua a grupelor, România a învins Ungaria, cu scorul de 2 – 1, iar Germania a remizat scor 1 – 1, cu Olanda.

Este confruntarea decisivă în vederea calificării în „sferturi”, ultima din grupa A pentru „tricolorii” mici, clasați înaintea partidei pe locul doi (4 puncte), la egalitate cu ocupanta primei poziții, adversara din această seară.

A trecut doi ani, de când cele două naționale se întâlneau într – o partidă oficială.

Se întâmpla în vara anului 2019, în semifinalele Campionatului European din Italia, atunci Germania elimina din competiție România, cu scorul de 4 -2.

Advertisement

Selecționerul României Adrian Mutu, nu se va putea baza în meciul cu Germania U21 pe Marius Marin şi pe George Ganea, ambii suspendaţi.

Echipa națională a României U21 se va califica în sferturile turneului final cu o victorie în fața Germaniei, indiferent de rezultatul meciului jucat de Olanda cu Ungaria, toate acestea deoarece selecționata lui Adi Mutu ar face șapte puncte, cu două peste cele cinci pe care le poate acumula Olanda în cazul unei victorii cu Ungaria.

Selecționata noastră poate ieși din Grupa A și cu o remiză în fața Germaniei U21, dar trebuie să marcheze de cel puțin două ori. La 0-0, s-ar face un clasament în trei, iar tricolorii ar fi eliminați, dacă Olanda bate Ungaria, din cauza golaverajului. Dacă România pierde meciul din etapa a 3-a, atunci „tricolorii” se pot califica dacă Olanda nu câștigă meciul din ultimă rundă a grupelor.

Actualitate

Noi meciuri amicale pentru hunedorenele din Liga 3

Publicat

pe

Redactat de

Liga 3 de fotbal se va relua la sfârșitul săptămânii viitoare cu meciurile etapei a XVI-a, antepenultima a sezonului regular. Până atunci, însă, cele două divizionare terțe din județul Hunedoara, Minerul Lupeni și Jiul Petroșani, își continuă pregătirile.

Două victorii pentru Minerul

În programul de pregătire al acestora figurează, în mod firesc, și meciuri amicale. Astfel, în ultimele zile, cei de la Minerul Lupeni, au susținut două meciuri amicale, ambele în deplasare. În primul dintre acestea cei de la Lupeni, locul 5 în seria 9, cu șanse mari de a juca în play-ff au jucat la Hațeg cu liderul din Liga 4 Hunedoara, Unirea DMO. Cei de la Lupeni, în rândul cărora au revenit Androne și Prem, au început bine jocul și, după nicio jumătate de oră, conduceau prin golurile înscrise de Creciunesc (14) și Eshun (28). La pauză s-a intrat, însă, cu 2-1 în favoarea echipei din Valea Jiului, gazdele reușind să reducă din handicap în minutul 35 prin Pușcă, din penalty. Scorul final, de 3-1 pentru echipa din Lupeni, a fost stabilit de către Popescu, care a transformat o lovitură de pedeapsă în minutul 58. În acest meci antrenorul celor de la Minerul Lupeni, Dan Voicu, s-a bazat pe Boison (Drîngă 30, Raț 60) – Androne (46 Toma), Vlad (60 Hârsan), Creciunesc, Doboș – Prem (46 June), Marinca, Ciucurescu (46 Trancă), Mândreci (46 Petea) – Eshun (46 Popescu), Baidoo (71 Tanți). Apoi cei de la Minerul aveau programată participarea la un triunghiular la Târgu Jiu, cu gazdele de la CSM, lideri în Liga 4 Gorj, și cu colega de eșalon Dinamo București, locul 4 în seria 4, cu șanse de play-off, dar echipa bucureșteană a renunțat la acest eveniment. În atare condiții, cei de la Lupeni, la care a evoluat și Dulap, după o accidentare, au jucat un amical cu CSM Târgu Jiu, în care s-au impus cu 3-0 (2-0), prin reușitele lui Popescu (36), Baidoo (44) și Petea (48). În acest meci pentru lupeneni au evoluat Raț (30 Boison, 60 Drîngă) – Toma (70 Hârsan). Vlad (39 Dulap), Creciunesc, Doboș (53 Ciucurescu) – June (70 Prem), Marinca, Petea (60 Eshun), Trancă – Baidoo, Popescu, iar pe bancă au mai fost Bedea, revenit, și el, după o indisponibilitate, Tanți și Androne. Până în prezent cei de la Minerul Lupeni au jucat șase meciuri amicale, toate în deplasare, reușind patru victorii, respectiv 4-0 cu Minerul Motru (locul 9 în Liga 4 Gorj), 1-0 cu colega de eșalon și eterna rivală Jiul Petroșani, 3-1 cu Unirea DMO și 3-0 cu CSM Târgu Jiu, și au pierdut cu 0-3 la FCU Craiova (locul 9 în Liga 2) și 2-4 la Vulturii Fărcășești (locul 4 în seria 8, cu șanse de play-off). Dacă nu apar modificări de ultim moment. Cei de la Lupeni vor mai juca miercuri, 19 februarie, încă un amical pe terenul celor de la CSM Târgu Jiu și mai caută un adversar pentru acest sfârșit de săptămână pentru un ultim meci de pregătire înainte de începerea campionatului.

Ce îi așteaptă pe cei de la Lupeni

Campionatul se va relua în perioada 28 februarie – 1 martie, iar cele două echipe hunedorene sunt pe poziția a cincea, prima din afara play-off-ului, în seriile în care evoluează, dar la distanțe surmontabile. Astfel, cei de la Lupeni au același număr de puncte cu a patra clasată din seria 9, Poli Timișoara, dar un golaveraj mai slab, diferența fiind făcută de un singur gol. De asemenea, Minerul este la două puncte de locurile doi și trei, ocupate de CSC Ghiroda și Progresul Pecica, departajate de golaveraj, și la cinci de liderul seriei, CSC Peciu Nou. În primul meci al anului Lupeniul joacă acasă cu Lotus Felix, locul șapte și la șase puncte de play-off, și cu șanse infime la primele patru poziții, același lucru fiind valabil și pentru a șasea clasată, Viitorul Arad, care stă mai bine la golaveraj decât echipa din Bihor. Urmează o deplasare la Gloria Cermei, antepenultima clasată și doar cu șanse pur teoretice la play-off, iar în ultima etapă Minerul va juca, la Lupeni, cu actualul lider, CSC Peciu, într-un meci ce ar putea fi decisiv pentru ocuparea unuia dintre primele patru locuri. Pe de altă parte, cei de la Lupeni sunt siguri că, în cazul în care câștigă cele trei meciuri rămase din sezonul regular, vor ajunge în play-off, întrucât echipele din fața lor vor juca între ele, iar cineva va pierde, inevitabil, puncte în aceste dueluri. Ce este cert în acest moment în seria 9 este că ultimele două clasate, Timișul Șag și Avântul Periam, nu mai au șanse de calificare în play-off.

Înfrângere pentru Jiul

Advertisement

Cealaltă echipă hunedoreană din Liga 3, Jiul Petroșani, locul 5 în seria 8, a jucat, și ea, un nou meci amical, pe teen propriu, cu Unirea DMO. Spre nemulțumirea antrenorului Gabriel Radu, Jiul a pierdut, în mod oarecum surprinzător, de la Unirea DMO, cu scorul de 1-3, golul petroșănenilor fiind înscris de Fulga, în vreme ce pentru liderul din Liga 4 Hunedoara au marcat Pușcă, Păștilă și Vulc. Echipa din Petroșani a început jocul în formula Turiță – Geană, Petruț, Dobre, Hondorocu – Sandu, Pruteanu, Jinga, Buțurcă – Velici, Gogescu, pe parcurs mai intrând portarul Mureșan și jucătorii de câmp Vreja, Dunca, Giurică, Petre și Fulga. Și Jiul a jucat tot șase meciuri amicale până acum, câștigând unul, 3-1, acasă, cu CSM Târgu Jiu, remizând, 2-2, pe terenul celor de la CSC Ghiroda (locul 2 în seria 9, cu șanse mari de play-off), și pierzând 0-1 cu Minerul Lupeni și cu același scor afară la CSU Alba Iulia (locul 3 în seria 7 și calificată în play-off), cu 2-4 la Petroșani cu Vulturii Fărcășești și 1-3 cu Unirea DMO. În progranmul inițial de pregătire al petroșănenilor pentru miercuri, 19 februarie, era programat un meci la Unirea Alba Iulia (locul 2 în seria 7 și calificată în play-off), dar, după toate probabilitățile, jocul nu va avea loc, echipa din județul vecin pregătind întâlnirea de baraj din Cupa României cu divizionara secundă CSM Reșița. Dacă nu vor apărea modificări de ultimă oră, un ultim meci de pregătire al Jiului din presezon va fi la Petroșani, în acest weekend, tot în compania celor de la Unirea DMO.

Ambele echipe cu șanse la play-off

Astfel, Jiul este la două puncte de poziția a patra, ocupată de Vulturii Fărcășești. În prima etapă din acest an, programată la finele lunii în curs și începutul lui martie, Jiul va primi vizita celor de la Unirea Bascov, poziția a treia și cu șapte puncte mai mult decât petroșănenii. Apoi va urma alt meci acasă, cu penultima clasată, Aro Câmpulung, Jiul urmând a termina sezonul regular în deplasare la Gilortul Târgu Cărbunești, echipă cu șanse doar pur teoretice la play-off, acum fiind pe șapte și la șase puncte în spatele petroșănenilor. În aceeași situație cu cei de la Cărbunești este și a opta clasată, Unirea Bascov. Pe de altă parte, la doar un punct în spatele trupei din Petroșani se află Speed Bradu, care își face aceleași calcule ca și Jiul, având și avantajul a trei puncte asigurate în ultima etapă, datorită retragerii din competiție a ultimei clasate, Sparta Horezu. În conluzie, cu trei victorii Jiul poate spera la play-off, dar va depinde și de jocul altor rezultate. Mai este de menționat faptul că primele două clasate din serie, SCM Râmnicu Vâlcea și ACSO Filiași au asigurată, deja, prezența în play-off.

Citeste mai mult ...

Actualitate

Cupele europene la fotbal

Publicat

pe

Redactat de

Play-off Champions League

TUR

Brest – PSG 0-3

Bruges – Atalanta 2-1

Man. City – Real 2-3

Advertisement

Juventus – Eindhoven 2-1

Feyenoord – Milan 1-0

Celtic – Bayern 1-2

Sporting – Dortmund 0-3

Monaco – Benfica 0-1

Advertisement

RETUR

18 februarie

19.45: Milan – Feyenoord

22.00: Atalanta – Bruges

22.00: Bayern – Celtic

Advertisement

22.00: Benfica – Monaco

19 februarie

19.45: Dortmund – Sporting

22.00: PSG – Brest

22.00: Real – Man. City

Advertisement

22.00: Eindhoven – Juventus

Calendarul viitor

Optimi: 4/5 și 11/12 martie

Sferturi: 8/9 și 15/16 aprilie

Semifinale: 29/30 aprilie și 6/7 mai

Advertisement

Finală: 31 mai, la Munchen (Germania)

Play-off Europa League

TUR

Ferencvaros – Vikt. Plzen 1-0

St. Gilloise – Ajax 0-2

Advertisement

Midtjylland – Sociedad 1-2

Fenerbachce – Andrelecht 3-0

Twente – Bodo 2-1

Alkmaar – Galatasaray 4-1

PAOK – FCSB 1-2

Advertisement

Porto – Roma 1-1

RETUR

20 februarie

19.45: Bodo – Twente

19.45: Galatasaray – Alkmaar

Advertisement

19.45: FCSB – PAOK

19.45: Roma – Porto

22.00: Vikt. Plzem – Ferencvaros

22.00: Ajax – St. Gilloise

22.00: Sociedad – Midtjylland

Advertisement

22.00: Andrelecht – Fenerbachce

Calendarul viitor

Optimi: 6 și 13 martie

Sferturi: 10 și 17 aprilie

Semifinale: 1 și 8 mai

Advertisement

Finală: 21 mai, la Bilbao (Spania)

Play-off Conferece League

TUR

Gent – Betis 0-3

B. Topola – Jagiellonia 1-3

Advertisement

Celje – Ap. Nicosia 2-2

Vikingur – Panathinaikos 2-1

Borac – Ol. Ljubljana 1-0

Omonia – Pafos 1-1

Molde – Shamrock 0-1

Advertisement

Copenhaga – Heidenheim 1-2

RETUR

20 februarie

19.45: Betis – Gent

19.45: Ol. Ljubljana – Borac

Advertisement

19.45: Pafos – Omonia

19.45: Heidenheim – Copenhaga

22.00: Jagiellonia – B. Topola

22.00: Ap. Nicosia – Celje

22.00: Panathinaikos – Vikingur

Advertisement

22.00: Shamrock – Molde

Calendarul viitor

Optimi: 6 și 13 martie

Sferturi: 10 și 17 aprilie

Semifinale: 1 și 8 mai

Advertisement

Finală: 28 mai, la Wroclaw (Polonia)

* Tragerile la sorți pentru cele trei competiții vor avea loc în data de 21 februarie

Citeste mai mult ...

Actualitate

Cursuri de perfecționare pentru antrenorii de fotbal

Publicat

pe

Redactat de

Școala Federală de Antrenori a organizat un curs de perfecționare pentru antrenorii deținători ai Licenței UEFA C din județul Hunedoara, la care au participat 20 de antrenori.

Cursul a avut o durată de cinci ore, primele trei fiind dedicate tematicii interactive pe următorii piloni: “Jucătorul”, “ Mediul”, Meciul” și Structura lecției de antrenament pentru juniori cu vârsta între 10 și 13 ani”. În ultimele două ore, participanții au realizat activități practice cu două grupe de copii de 10 ani, sub îndrumarea lectorului Marius Sîrbu. Aceste activități au vizat aplicarea lecției de antrenament, incluzând exerciții și metode specifice planificării antrenamentului sportiv la fotbal. Aceste sesiuni fac parte dintr-o nouă metodologie de formare a antrenorilor, cu accent pe dezvoltarea jucătorului, conform cerințelor pentru licențele UEFA. În data de 26 februarie, un alt grup de 20 de antrenori din județul Hunedoara va participa la o sesiune similară, scopul principal fiind îmbunătățirea calității fotbalului prin educarea continuă a antrenorilor.

Cursurile din județ sunt coordonate de Marius Sîrbu, coach educator al Școlii Federale de Antrenori.

Citeste mai mult ...

URMĂREȘTE ServusHD TV

Ultima ora

PROGNOZA METEO

CURS VALUTAR

PUBLICITATE

Cumpara si citeste PDF

ABONAMENT ONLINE

MICA / MARE PUBLICITATE

LOCURI DE MUNCA

ANUNTURI MICA PUBLICITATE

publica anunt servuspress

Agentie Imobiliara Deva

Actualitate