Momente emoţionante, aseară, la Mina Lupeni, în Valea Jiului. Minerii care s-au blocat în subteran au ieşit la suprafaţă, după şase zile de protest, timp în care au stat în “măruntaiele” pământului. Ortacii au fost aşteptaţi, la porţile minei, de familii, ieşind la lumină în aplauzele mulţumii prezente, în sunetul vuvuzelor şi pe „Imnul minerilor”, cântat în cor de oameni.
După aproape o săptămână petrecută în subteran, cei aproximativ 70 de mineri de la Lupeni au ieşit la suprafaţă. Aceştia au renunţat, luni seară, la protest, după ce au primit asigurări, în urma negocierilor purtate la Bucureşti, că îşi vor primi drepturile salariale. La ieşirea din mină, aceştia au fost aşteptaţi de soţii şi copii, precum şi de un număr mare de locuitori ai municipiului Lupeni.
Momentul a fost unul emoţionant şi s-a lăsat cu lacrimi şi multe îmbrăţişări. Unul dintre mineri a rămas în subteran chiar în ultima sa zi de lucru. Deşi mai avea doar o săptămână până la împlinirea condiţiilor de pensionare, el a decis să fie alături de colegii lui până în ultimul moment şi să protesteze împreună cu aceştia.

Foto credit: Dan Verescu
Reamintim faptul că, aproximativ 70 de mineri s-au blocat, în urmă cu o săptămână, în subteranul Exploatării Miniere Lupeni, din cauză că le-au fost întârziate salariile şi nu au primit tichetele de masă şi banii pentru transportul la locul de muncă. Câteva sute de mineri din Valea Jiului s-au strâns, luni, în curtea CEH din Petroşani, solidari cu ortacii care s-au blocat în subteran.
Ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale, Raluca Turcan, a declarat, luni după-amiază, la finalul întrevederii purtată cu liderii ortacilor, că Guvernul va aloca bani pentru plata drepturilor băneşti restante ale minerilor de la CEH. Ministrul Muncii a precizat că, în zilele de 25 şi 26 ale lunii curente minerii îşi vor încasa drepturile salariale restante, dar şi beneficiile restante precum tichetele de masă şi banii de transport.
Termocentrala Mintia a fost oprită săptămâna trecută, în noaptea de joi spre vineri, în lipsa cărbunelui, iar peste 4.000 de locuinţe şi mai multe instituţii publice şi de învăţământ din municipiul Deva au rămas fără căldură şi apă caldă. Directorul general al CEH, Samuel Dioane, a declarat, pentru Agerpres, că activitatea minelor din Valea Jiului a revenit la normal, după ce minerii au renunţat la protest, şi că primul tren cu cărbune urmează să fie livrat, marţi după-amiază, către Termocentrala Mintia. Pornirea instalaţiilor se va face miercuri, urmând ca, de joi dimineaţa, din 25 februarie, dimineaţa, producătorul de energie electrică să ajungă în parametrii normali de funcţionare, inclusiv pentru agentul termic livrat în reţeaua de termoficare din municipiul Deva.