PSG încă visează la semifinalele Ligii Campionilor

Publicat

pe

Egal smuls în prelungiri

Echipa franceză a egalat pe FC Barcelona în ultimele momente ale primei manşe din sferturile de finală-

Paris Saint Germain (PSG) a avut puterea, să revină de două ori pe teren propriu contra Barcelonei şi să obţină o remiză care păstrează vicecampioana Franţei în lupta pentru un loc în semifinale. Messi a deschis scorul pentru catalani, iar Ibrahimovic a egalat aproape de finalul meciului dintr-un offside uriaş. Xavi a readus Barcelona în avantaj prin transformarea unui penalty, dar Matuidi a egalat la ultima fază a meciului cu un şut care l-a surprins pe Valdes.

Thiago Silva face toţi banii

psg-barcelonaBarcelona a încercat să-şi impună jocul de posesie încă din debut, dar prima mare ocazie a aparţinut gazdelor în minutul 5. Lavezzi l-a depăşit în careul advers pe Pique, dar în momentul şutului mingea i-a fost „suflată” de Busquets, iar balonul a întâlnit bara. Catalanii au replicat prin Xavi, dar şutul acestuia din afara careului a trecut mult pe lângă poartă. Lavezzi a apărut din nou la finalizare în minutul 9, însă atacantul argentinian adus la PSG de la Napoli a fost semnalizat de la margine în poziţie afară din joc. Iniesta a încercat în minutul 16 o execuţie de super clasă de la limita careului mare advers după o deviere neglijentă a defensivei celor de la PSG. Mingea trimisă cu boltă spre colţul lung a ieşit de puţin în afara terenului. Gazdele au replicat imediat prin golgeterul Ibrahimovic. Suedezul l-a întins serios pe Valdes cu un şut în forţă din lovitură liberă, iar mingea a fost cu greu respinsă în corner. În minutul 22, fundaşul brazilian Thiago Silva a arătat că merită multele milioane de euro plătite pentru transferul său de la AC Milan şi l-a deposedat pe Messi în propriul careu cu un dublu efort. Ibrahimovic a ieşit la rampă cu un şut spre colţul lung în minutul 25 după un contraatac purtat de Moura pe axul central. Balonul şutat de suedez a trecut pe lângă poartă.

Messi s-a accidentat

Barcelona a dechis scorul în minutul 37 la capătul unei faze de senzaţie. Dani Alves a trimis o pasă de 30 de metri cu exteriorul şi l-a găsit ideal demarcat pe Messi, în careul advers, iar argentinianul l-a executat pe Sirigu cu un şut fără preluare. Pentru Messi a fost al 57-lea gol al sezonului şi al 59-lea din carieră în Liga Campionilor. Messi a prins gustul porţii şi a trecut pe lângă golul doi cinci minute mai târziu. Argentinianul a pătruns cu mingea la picior până la marginea careului şi a şutat puţin peste transversală. Accidentat în finalul primei reprize, Messi a fost schimbat la pauză cu Fabregas, iar oficialii catalani au scris pe site-ul clubului că argentinianul va susţine mai multe investigaţii medicale. În aceste condiţii prima mare ocazie a părţii secunde pentru Barcelona a venit târziu, în minutul 68, dintr-o fază fixă. Alves a trimis aproape de stâlpul din dreapta al porţii apărate de Sirigu. Barcelona a ameninţat din nou poarta adversă tot dintr-o fază fixă în minutul 73. Xavi a trimis plasat şi mingea deviată de zidul parizian a fost aproape de a-l păcăli pe Sirigu.

Au egalat în ultima fază

Fază controversată în minutul 76 în urma unui corner al celor de la PSG. Doi jucători catalani au rămas pe gazon după o săritură la cap şi l-au scos din offside pe Ibrahimovic, jucător ajuns în poziţie de finalizare. Valdes a intervenit salvator şi a respins în afara terenului. Catalanii au protestat vehement şi nu mult a lipsit ca jucătorii celor două echipe să se ia la bătaie. În cele din urmă Ibrahimovic a marcat împotriva fostei sale echipe dintr-o fază evidentă de offside. A fost o lovitură liberă din preajma careului, Silva a reluat cu capul în bară, iar Ibrahimovic a reluat pentru 1-1. Alexis a obţinut un penalty pentru Barcelona în minutul 88. Chilianul şi-a trimis inteligent mingea în faţăşi a forţat intervenţia neregulamentară a lui Sirigu. Xavi şi-a asumat execuţia şi a readus formaţia catalană în avantaj. Meciul s-a încheiat în cele din urmă la egalitate după ce Matuidi l-a învins pe Valdes cu un şut în forţă din afara careului. Jallet a trimis un balon lung pentru Ibrahimovic, suedezul a întors pentru Matuidi, iar PSG a obţinut o remiză muncită pe teren propriu.

Onlinesport

Actualitate

Starea drumurilor de acces în Parcul Național Retezat – Informații actualizate

Publicat

pe

Redactat de

Reprezentanţii Administraţiei Parcului Naţional Retezat au oferit informaţii actualizate, la data de 28 mai 2024, despre accesul cu maşina în aria protejată.

„Starea drumurilor se poate modifica de la o zi la alta în funcție de condițiile meteo. Vă rugăm să aveți în vedere informările meteorologice date de către Administratia Nationala de Meteorologie RA”, au transmis reprezentanții Administrației Parcului Național Retezat.

Administrația Parcului Național Retezat nu deține și nu administrează drumuri în sau lângă parc.

Citeste mai mult ...

Actualitate

Fotbalistele de la CSM Deva au terminat sezonul cu victorii

Publicat

pe

Redactat de

Sezonul intern din fotbalul feminin a ajuns la final. Printre participante la competiție s-a numărat și CSM Deva, clubul de la poalele Cetății fiind la primul său sezon competițional în fotbalul feminin.

Senioarele, pe locul secund

Echipa de senioare a evoluat în Liga 3, unde a terminat pe un meritoriu loc doi în serie. În ultimul meci, decisiv pentru ocuparea locului al doilea, devencele, pregătite de către Alina Mardare, au învins, cu 1-0, pe CFR Cluj, unicul gol al meciului de pe teren propriu fiind înscris de Delia Grecu. În acest meci pentru CSM Deva au evoluat Amalia Săndulescu, Andrada Niculescu, Roxana Antemie, Andreea Marina, Delia Grecu, Andreea Cărmăzan, Maria Jurj, Irina Brătean, Teodora Narița, Diana Nemțuc, Sarah David, Alexandra Costache și Alexandra Ianc. Seria a fost câștigată de UTA, iar după devence s-au clasat Academia Florești, CFR Cluj și Olimpia Satul Mare.

Junioarele, scor-fluviu

Echipa de junioare U15 a evoluat într-una din seriile Campionatului Național rezervat acestei categorii de vârstă. După un început bun de sezon, fetele pregătite de Alina Mardare au avut, apoi, o evoluție mai modestă și, chiar dacă au revenit pe final de campionat, au terminat pe poziția a cincea, după Interstar Sibiu, Alma Sibiu, Student Sport Alba Iulia și Hermannstadt Sibiu. În ultimul meci jucat, pe teren propriu, devencele au reușit un scor fluviu, 8-0, cu Hermannstadt, prin golurile înscrise de Cătălina Circo (4), Maia Toderesc (3) și Andreea Toderesc. Pentru CSM Deva au evoluat Patricia Popescu, Florina Popa, Andreea Toderesc, Alexia Muntean, Karina Ahămoaie, Maia Toderesc,

Alessia Dreghici, Iulia Szabo, Melania Marfici, Cătălina Circo, Rebeca Brînda și Maia Feier.

Actualitate

Handbalistele au ratat promovarea în Liga Florilor

Publicat

pe

Redactat de

După ce au ratat accederea în Liga Florilor la turneul de la Iași, handbalistele de la CSM Deva au jucat în al doilea baraj la Mioveni. Din păcate, nici cea de-a doua tentativă de revenire în primul eșalon valoric al handbalului românesc nu a fost una încununată de succes.

Devencele au pierdut primele două jocuri, 22-27 cu HC Zalău și 27-28 cu CSM Târgu Jiu, aceste formații păstrându-și locurile în Liga Florilor. În ultimul meci de la Mioveni, unul fără miză, CSM Deva a remizat, scor 34-34 cu Activ Ploiești, și a terminat turneul pe poziția a treia. La Mioveni, ca și la Iași, antrenorii Valentina Ardean Elisei și Olovia Nanu le-au folosit în poartă pe Flavia Lima, Ana Inculeț și Andreea Nastasă iar în câmp pe Bianca Cherecheși, Teodora Popescu, Nika Matavs, Diana Șamanț, Orsolya Mozes, Tatiana Sutranova, Alexandra Orșivschi, Sarah Darie, Zsofia Csavar, Nicoleta Deaconu, Andreea Tetean, Fanta Diagouraga și Lavinia Florea, după toate probabilitățile fiind, pentru toate, ultima prezență în tricoul Devei.