Connect with us
Data: 23/07/2024
.

Sport

Sâmbătă, ora 17:30 Magica Magica Balta Caransebeș – Retezatul Hațeg. ”Zimbri” la un meci distanță de Liga 3

Publicat

pe

Retezatul Hațeg va întâlni sâmbătă, cu începere de la ora 17.30, pe Magica Balta Caransebeș, în returul barajului pentru promovarea în Liga 3.

Partida se va disputa pe stadionul din cartierul Balta Sărată (Caransebeș).

Grație victoriei din tur de la Hațeg, cu scorul de 4-1, echipa antrenată de Daniel Bona, pornește cu prima șansă în duelul din județul vecin.

Acum o săptămână, în partida de la Hațeg, „zimbrii” au întors rezultatul după ce au fost conduși cu scorul de 0-1, prin reușitele lui Țuligă (32), Robert POPA (36,60) și PAU (84).

„Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ, să jucăm la Caransebeș la fel de serios cum am făcut-o la noi acasă “, a declarat tehnicianul Hațegului, Dan Bona, înainte de partida de sâmbătă din Caraș – Severin.

Hațegul a mai disputat până acum, două meciuri de baraj de promovare în Liga 3.

Pe primele două, Hațegul le-a pierdut, acum 8 ani în fața celor de la UTA Arad, scor 0-2, într-o partidă disputată la Lugoj.

Iar în urmă cu 3 ani, Hațegul ceda în dubla manșă, disputată fața arădenilor de la Progresul Pecica, scor 1-2 în deplasare și 0-1 pe teren propriu.

Pentru fanii care vor să susțină echipa la Caransebeș, clubul pune la dispoziția suporterilor un autocar.

Înscrierile se pot face la numărul de telefon: 0766142334.

Actualitate

Atletism: Andrei Marian (SCM Deva), campion național la sută

Publicat

pe

Redactat de

Andrei Marian, sportiv legitimat la SCM Deva, a obținut o performanță excelentă, câștigând titlul național de tineret la atletism în proba de 100 de metri.

Performanța, obținută la Craiova, este cu atât mai valoroasă cu cât tânărul atlet pregătit de profesorul Florin Bucur a obținut un timp extrem de bun, de 10:55. Andrei a mai obținut o medalie de argint și la ștafeta de 4X400 de metri , alături de colegii săi de club Bogdan Ardelean, Ionuț Huțanu și Adelin Pop, ultimii doi fiind pregătiți, la SCM Deva, de către profesorul Emerson Toma.

Reamintim că Andrei Marian a mai cucerit cucerit bronzul și în proba de 200 metri, având, astfel, medalii din toate metalele. De asemenea, mai trebuie reamintit și faptul că atleții deveni au mai cucerit alte două medalii. Astfel, Adelin Pop a fost dublu medaliat, acesta cucerind încă un argint, în proba de 1.500 de metri. De asemenea, în aceeași competiție de Craiova, Eric Rus, de la CSM Deva, antrenat de profesorul Cornelia Juratoni, a obținut titlul de vicecampion național la 3.000 de metri obstacole.

Citeste mai mult ...

Actualitate

Corvinul și-a aflat posibilele adversare din turul al treilea

Publicat

pe

Redactat de

Luni după masă, la sediul UEFA de la Nyon, din Elveția, a avut tragerea la sorți pentru cel de-al treilea tur preliminar din cupele europene de fotbal.

În urne s-a aflat și numele deținătoarei Cupei României, Corvinul Hunedoara.

Reamintim, Corvinul este calificată în turul al doilea din Europa League, unde va întâlni echipa croată NK Rijeka, și, indiferent de rezultat, hunedorenii vor mai disputa cel puțin două meciuri în cupele europene.

Astfel, dacă vor trece de cei de la Rijeka, corviniștii vor juca cu calificata din confruntarea ce opune pe Sheriff Tiraspol, din Republica Moldova, și IF Elfsborg, din Suedia.

În cazul în care hunedorenii nu vor trece de formația croată, ei își vor continua traseul european în Conference League.

Acolo trupa de pe malurile Cernei ar urma să dea piept cu învingătoarea din duelul dintre Milsami Orhei, altă echipă de peste Prut, și FC Astana, din Kazahstan.

În orice situație Corvinul Hunedoara va juca meciul tur la Sibiu, pe 8 august, iar returul o săptămână mai târziu, pe terenul uneia dintre adversare.

Actualitate

Medalii naționale pentru atleții din Deva

Publicat

pe

Redactat de

La sfârșitul săptămânii trecute s-a desfășurat etapa finală a Campionatului Național de Atletism pentru Tineret U23. Competiția s-a desfășurat pe stadionul „Nicolae Mărășescu” din Craiova și a aliniat la start speranțele atletismului autohton.

Două de argint și una de bronz

La startul acestei valoroase compeții, care s-a desfășurat în două sesiuni, s-au aliniat și tineri atleți legitimați la cluburi din municipiul Deva, respectiv CSM și SCM. Primul dintre devenii care au intrat în concurs a fost Bogdan Ardelean, de la SCM, în proba de 100 de metri, care a obținut al douăzecișiunulea timp, ratând, astfel, calificarea în finală. La puțin timp după aceea a venit și prima medalie pentru Deva la atletism U23. Aceasta a fost obținută de către Adelin Pop, tot de la CSM Deva, unde este antrenat de profesorul Emerson Toma, care a cucerit medalia de argint în proba de 1.500 de metri, cursă în care colegul său de club Ionuț Huțanu a terminat pe locul al șaptelea. Ziua s-a încheiat cu o nouă medalie, tot de argint, câștigată de Eric Rus, în proba de 3.000 de metri obstacole, tânărul sportiv legitimat la CSM Deva fiind antrenat, la club, de către profesorul Cornelia Juratoni.

În cea de-a doua zi a întrecerilor de la Craiova Adelin Pop a fost foarte aproape de o nouă medalie, terminând pe poziția a patra în proba de 800 de metri. Medalie a venit, însă, din partea lui Andrei Marian. Sportivul pregătit la SCM Deva de către profesorul Florin Bucur a obținut o medalie de bronz în proba de 200 de metri. Spre finalul celei de-a doua și ultime sesiuni din cadrul Campionatului Național de Atletism pentru Tineret U23 de la Craiova a luat startul și Eric Rus, în proba de 5.000 de metri, tânărul sportiv fiind, și el, aproape de o nouă medalie, însă a terminat cursa pe poziția a patra.