Sport
Sport Special: Valiza cu bani de la Hunedoara 1954: Retrogradare, suspendări pe viață și pușcărie

V -am promis că o să vă oferim povești despre sportul cu balonul rotund din județul Hunedoara, și ne ținem de cuvânt.
În zilele următoare vă vom prezenta în cadrul unui articol, cazul valizei cu bani, oferită în anul 1954, de către oficialii Metalului Hunedoara, celor de la Progresul ICO Oradea pentru a încurca Locomotiva București.
Ce a urmat? Retrogradare, suspendări pe viață, arestări și implicit pușcărie.
Povestea o veți putea afla într – un articol viitor pe site Servus Hunedoara.
Rămâneți alături de noi!
Actualitate
Au dus România pe primul loc la cel mai mare concurs din lume. Medalii pentru schiorii de la CSȘ Petroșani

La Zauchensee, în Austria, s-a desfășurat, zilele trecute, „International Kids Trophy”, cea mai mare competiție de schi pentru copii din lume. La ediția din acest an au participat aproximativ 700 de tineri schiori născuți între 2011 și 2017 din peste 20 de țări, printre aceștia fiind și sportivi români.
Din lotul României la competiția din Austria au făcut parte și opt schiori de la CSȘ Petroșani, unde sunt antrenați de către Adrian Pica, iar evoluția lor a fost una excelentă. Rezultatele sunt cu atât mai bune cu cât s-a desfășurat doar o singură probă, cea de slalom uriaș, cealaltă, de skicross, fiind întreruptă și, apoi, anulată, din cauza condițiilor meteo.
Cea mai bună evoluție pentru schiorii din Petroșani a avut-o Aaron Părău, care a câștigat concursul pentru băieții născuți în 2014.
Evoluții foarte bune au avut, la rândul lor, Ilinca Grosuleac, în proba fetelor născute în 2016, și Adrian Drăghina, în concursul băieților din 2013, ambii cucerind medaliile de argint. De asemenea, pe podium a urcat, pe ultima treaptă a acestuia, și Petru Huda, în proba băieților 2015, iar foarte aproape de o medalie a fost Nicolas Mitroiu, în slalomul uriaș al celor din 2015. Clasări în top zece, în concursul băieților, au mai avut Tudor Părău, al șaselea la cei născuți în 2013, și Vladimir Huda, poziția a noua la categoria 2017, iar Carla Părău a ocupat un meritoriu loc 14 în proba destinată fetelor născute în 2012. Prin rezultatele obținute, sportivii de la CSȘ Petroșani au contribuit din plin la clasarea României pe primul loc pe națiuni, următoarele situate pe podium fiind țara – gazdă Austria și Polonia.
În total, România a câștigat șapte medalii la „International Kids Trophy” din Austria, dintre care două de aur, patru de argint și una de bronz. Așa cum simplu se poate vedea, patru dintre acestea au fost cucerite de tinerii schiori de la CSȘ Petroșani, aceștia fiind, reamintim, Aaron Părău aur, Ilina Grosuleac și Adrian Drăghina argint și Petru Huda bronz.
Actualitate
Voleibalistele de la LPS Cetate, la turneul final

În perioada 28-30 martie s-au desfășurat turneele semifinale ale Campionatului Național de Volei pentru junioare U15.
Într-unul dintre acestea, turneul F, care s-a desfășurat la Iași, a luat startul și echipa de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Cetate Deva, fetele pregătite de profesorul Liviu Grădinaru mai având ca adversare, în afară de gazdele de la Spike, pe Juvenil Brașov, CSȘ 2 Baia Mare și Silvania Șimeleul Silvania. Fetele de la Deva au făcut un turneu excelent, câștigând toate cele patru partide disputate, trecând, în ordine, cu 3-1 de Silvania Șimleu Silvaniei și cu 3-0 CSȘ 2 Baia Mare, Spike Iași și Juvenil Brașov. Astfel, voleibalistele de la LPS Cetate Deva au terminat competiția de la Iași pe prima poziție, fiind urmate în clasament, în ordine, de Silvania Șimleu Silvaniei, Spike Iași, CSȘ 2 Baia Mare și Juvenil Brașov. Acest lucru le-a asigurat voleibalistelor din Deva calificarea la turneul final care se va desfășura în perioada 28 mai – 1 iunie, într-o locație ce urmează a fi stabilită ulterior. Adversarele voleibalistelor pregătite de Liviu Grădinaru vor fi CS Dinamo București, CS Victoria Nădlac, CS Chitila, CS Medgidia și CSV Craiova, și acestea, aidoma celor de la LPS Cetate Deva, câștigând toate jocurile disputate în turneele semifinale.
Actualitate
Corvinul – FC Bihor în Cupa României

Marți, 1 aprilie, cu începere de la ora 14:00, se vor disputa meciurile din sferturile de finală ale Cupei României la fotbal pentru juniori U15, fază a competiției în care este calificată și Corvinul Hunedoara.
Sferturile se joacă în manșă unică, iar hunedorenii vor întâlni, pe terenul II al stadionului Corvinul, pe FC Bihor Oradea. Cele două echipe conduc în seriile Campionatului Național în care evoluează. Hunedorenii, care au stat în ultima etapă, întrucât Viitorul Târgu Jiu, s-a retras, sunt primii în seria 5, cu 39 de puncte, cu opt mai multe decât a doua clasată, CSM Târgu Jiu. La rândul lor, cei de la FC Bihor, care au învins, în etapa de la finele săptămânii trecute, acasă, cu 2-0, pe LPS Cluj, conduc în seria 7, cu 45 de puncte, cu două mai multe decât are următoarea clasată, Sporting Cluj. Până a ajunge aici, Corvinul, antrenată de Mircea Alic jr., a trecut, cu 4-3, acasă, de CSM Reșița, cu 3-0, tot pe teren propriu, de Viitorul Arad, și cu 10-9, după penalty-uri, în deplasare, de Luceafărul Turnu Severin. Cei de la FC Bihor au învins cu 6-0 pe Transilvania Oradea, cu 4-0 pe SCM Zalău și cu 6-0 pe LPS Cluj, jucând toate aceste meciuri acasă. Celelalte meciuri din sferturi sunt CSM Slatina – Aerostar Bacău, ACS Târgu Mureș – Oțelul Galați și Kinder Brașov – Știința București.
- Actualitatecu o zi in urma
Interviu cu dr. Răzvan Betea, medic primar obstetrică-ginecologie, supraspecializat în gineco-oncologie și cu subspecializare în estetică ginecologică
- Actualitatecu 3 zile in urma
Podul de acces în Castelul Corvinilor, refăcut. Spectaculosul monument medieval poate fi vizitat din nou
- Actualitatecu 2 zile in urma
Tragic: O femeie a murit intoxicată cu fum, în urma unui incendiu care i-a cuprins casa
- Actualitatecu 3 zile in urma
“ONE MORE STEP”: Mihai Roșu, tânărul care pornește într-o provocare extremă – 763 de kilometri pe jos, în 14 zile. Va trece și prin Deva
- Actualitatecu 2 zile in urma
Succes la scor pentru Corvinul
- Actualitatecu 2 zile in urma
Șofer prins băut la volan, după o urmărire în trafic
- Actualitatecu 23 de ore in urma
“Rabla pentru sobe”: Primăriile din 55 de comune hunedorene, eligibile pentru acest program
- Actualitatecu o zi in urma
Petrila, mai curată: Campania de primăvară continuă cu implicarea cetățenilor