Actualitate - Eveniment
Meciuri din trei divizii pe stadioanele din județ
De vineri și până duminică amatorii de fotbal din județul Hunedoara vor avea parte de meciuri pe săturate.
Pe stadioanele din județul Hunedoara se vor disputa, în acest sfârșit de săptămână, partide din Ligile III, IV și V.
Victorie obligatorie pentru Deva
Week-end-ul fotbalistic din județul Hunedoara debutează vineri, la ora 17.00, pe stadionul „Cetate” din Deva. Atunci echipa locală CNS Cetate va întâlni, într-o foarrte importantă partidă contând pentru etapa a XIX-a a seriei a IV-a din Liga a III-a de fotbal, pe CSM Lugoj. Jocul are o importanță deosebită deoarece ambele combatante păstrează șanse de promovare în Liga a II-a, iar cine câștigă rămâne în cursă, iar pierzătoarea se va îndepărta simițitor de visul prezenței, din toamnă, în eșalonul secund. Un egal, la prima vedere, nu avantajează pe nicio echipă, Deva fiind acum pe cinci în clasament, la patru puncte de prima poziție, iar Lugojul este a șasea în ierarhie, la o „lungime” în spatele celor de la CNS Cetate. Devenii se prezintă la acest joc după înfrângerea neașteptată din runda trecută, de la Performanța Ighiu, care nu doar că i-a îndepărtat de primul loc, ci le-a și blocat primele. Oaspeții vin cu un moral bun, după ce au învins, acasă, pe UTA BD II, și, cu siguranță, își vor vine scump pielea la Deva. În plus, ambele echipe vor fi cu ochii și pe rezultatele celorlalte contracandidate la promovare, a doua clasată, Național Sebiș, urmând a juca tot vineri, la Alba Iulia, meci considerat abordabil pentru arădeni. Sâmbătă vor evolua, pe teren propriu, liderul Industria Galda cu ACS Poli II, partidă în care timișorenii pot furniza o surpriză, și ocupanta ultimei trepte a podiumului de premiere, Școlar Reșița, cu Millenium Giarmata, și pornește ca mare favorită. Ripensia, de pe locul patru, joacă în deplasare, la Arad, cu UTA BD II, ultima clasată, și pare a fi favorită, dar „lanterna roșie” a mai reușit rezultate surprinzătoare, chiar în returul campionatului.
Mare derby la Hațeg
Sâmbătă, cu începere de la ora 11.30, se vor disputa primele jocuri ale etapei a XIV-a din Liga aq Iv-a de fotbal Hunedoara. Meciul rundei, fără îndoială, va fi cel de la Hațeg, unde echipa locală Retezatul, a treia în ierarhie, va întâlni liderul campionatului, Inter Petrila. O victorie a gazdelor, care sunt la trei puncte în spatele celor de la Petrila i-ar face pe cei de la Retezatul mari favoriți la câștigarea campionatului și la promovarea în Liga a III-a. În schimb, însă, un succes al celor de la Petrila ar duce echipa din Valea Jiului spre eșalonul superior. La egal, însă, la Hațeg, dar nu numai, și celelalte pretendente la șefia clasamentului, care nu trebuie scoase din calcul, pot urca în ierarhie. Hercules Lupeni, a doua clasată, poate deveni lider dacă învinge într-un alt derby, de această dată al Văii Jiului, în deplasarea de la Universitatea Petroșani, antepenultima din ierarhie, iar cei de la Hațeg își valorifică avantajul propriului teren. Această partidă se va disputa duminică, de la ora 11.30, ca și încă un joc care poate avea implicații în partea superioară a clasamentului, cel dintre Șoimul Băița și Jiul Petroșani. Cei de la Băița, cotați ca mari favoriți, fiind acum pe locul patru, la cinci puncte de lider, printr-un joc favorabil al rezultatelor pentru ei, se pot apropia la două puncte de primul loc. Tot la un joc favorabil al rezultatelor speră și a cincea clasată, Victoria Călan, care este favorită în jocul de sâmbătă de pe terenul „lanternei roșii”, Minerul Uricani, lucru ce ar putea duce această echipă chiar la trei puncte de primul loc. Sâmbătă se mai dispută alte două jocuri, între Aurul Brad și Aurul Certej, partida anunțându-se a fi echilibrată, ca de obicei când se întâlnesc aceste formații, gazdele, în cazul unui succes și al realizării unor rezultate favorabile pentru ei putând intra în lupta pentru primul loc, și CS Hunedoara – Metalul Crișcior Brad, amfitrionii, fără drept de promovare, fiind mari favoriți în acest meci. Despre Liga a IV-a de fotbal Hunedoara mai trebuie spus că, în deschiderea meciurilor de seniori, de la ora 9.30, se vor disputa, după același program, partidele de campionat ale juniorilor, competiție în care, la vârful ierarhie, Jiul Petroșani are un avanse de cinci puncte în fața celor de la Inter Petrila.
Orăștia se poate desprinde
Duminică se va disputa și etapa XX-a a Ligii a V-a de fotbal Hunedoara. În ce privește această rundă, două lucruri sunt clare. Primul ar fi că Santos Boz, care are nouă puncte de penalizare, va ajunge pe plus în clasament, urmând a câștiga, la „masa verde”, cu 3-0, dar va rămâne tot pe ultimul loc, jocul considerat acasă cu campioana Mureșul Pricaz, care s-a retras din competiție înainte de începerea returului și va pierde, astfel, prin neprezentare, toate partidele până la finele campionatului. Apoi, datorită retragerii din campionat, în tur, a celor de la Dacia Boșorod, echipă exclusă din competiție, a doua clasată, Măgura Pui, va sta în loc să joace meciul programat acasă. De acest lucru va încerca, cu siguranță, să profite liderul, Dacia Orăștie, cu un punct mai mult în clasament decât Măgura Pui, care are meci ușor acasă cu a douăsprezecea clasată, Ponorul Vața. În cazul unei victorii, aproape certe, de altfe, Dacia va avea un avans de patru puncte în fața celor de la Măgura, dar și un meci în plus disputat. Apoi AS Sântămăria Orlea va încerca să își consolideze poziția a treia de pe podiumul de premiere, având meci acasă cu CSM Vulcan, a opta clasată, dar echipa din Valea Jiului poate pune probleme oricui. Comunal Ilia, de pe locul patru, pare favorită în disputa de acasă cu a noua clasată, Victoria Dobra, dar gazdele și-au întinerit masiv lotul și a început să se vadă lipsa de experiență a unor jucători și, în plus, derby-urile dintre vecini, unde sunt multe orgolii în joc, pot aduce orice deznodământ. Greu de dat un pronostic și pentru partida dintre Berianul Beriu, vicecampioana în exercițiu, acum pe șase, dar cu un lot mult schimbat față de sezonul precedent, și a zecea în ierarhie, CS Ghelari, o formație mai valoroasă decât poziția în clasament, însă extrem de inconstantă, dar și imprevizibilă, în același timp. Zarandul Crișcior, de pe locul șapte, este favorită în întâlnirea de acasă cu Cerna Lunca Cernii, antepenultima în clasament, dar oaspeții au mai produs surprize. În fine Sargeția Bretea Română, poziția a unsprezecea, este și ea favorită în disputa de pe propriul teren cu penultima clasată, Agrocompany Băcia, dar în Liga a V-a de fotbal Hunedoara se poate înregistra orice rezultat posibil.
Actualitate
Dosarul Mineriadei, retrimis în judecată

Ion Iliescu, fostul președinte al României, a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului General pentru infracțiuni contra umanității, în cadrul dosarului Mineriadei din 13-15 iunie 1990.
Alături de el, au fost inculpați și alți oficiali de rang înalt din perioada respectivă, printre care Petre Roman, Gelu-Voican Voiculescu, Virgil Măgureanu și Adrian Sârbu.
Potrivit anchetatorilor, aceștia ar fi fost implicați în organizarea unei represiuni violente împotriva manifestanților din Piața Universității, care se opuneau regimului instaurat după Revoluția din 1989. Conform procurorilor, atacul soldat cu moartea a patru persoane, rănirea altor 1.311 și violarea a două victime, a fost urmat de aproximativ 1.200 de persoane private ilegal de libertate.
Investigațiile au scos la iveală faptul că acțiunile represive au fost coordonate de Iliescu și alți lideri politici ai vremii, cu sprijinul forțelor de ordine și al minerilor aduși în capitală. În timpul acestor evenimente, sediile opoziției politice, locuințele liderilor acesteia și instituțiile media independente au fost devastate, iar victimele au suferit tratamente inumane.
Cazul va fi judecat de către Înalta Curte de Casație și Justiție.
FOTO: Arhivă
Actualitate
L-ați văzut? Tânăr din Lupeni, dat dispărut

L-ați văzut? Tânăr din Lupeni, dat dispărut.
Poliția Oraşului Lupeni a fost sesizată, în data de 2 aprilie a.c., în jurul orei 01.00, cu privire la plecarea voluntară de la domiciliu a unui tânăr de 22 de ani – Murărașu Sebastian Daniel.
În urma primelor verificări, s-a stabilit că tânărul ar fi plecat în data de 01 aprilie a.c., în jurul orei 06.00, la Universitatea din Petroșani, unde este student, fără a reveni până în prezent.
Semnalmente: înălțime 1.84 metri, greutate 65 kg., păr șaten, tuns scurt, ochi albaștri, față ovală, ten deschis la culoare, cicatrice în zona bărbiei (partea stângă).
La data plecării, tânărul purta un pardesiu de culoare gri cu negru, pantaloni de culoare neagră, cămașă și cravată de culoare neagră, pantofi negri, având asupra sa un rucsac de culoare neagră.
Persoanele care dețin informații, ce ar putea ajuta la depistarea tânărului, sunt rugate să apeleze numărul de urgență 112 sau cea mai apropiată unitate de poliție.
Actualitate - Eveniment
ANUNȚ Primăria municipiului Deva

ANUNȚ
Primăria municipiului Deva
aduce la cunoștința cetățenilor municipiului Deva următoarele:
delimitarea, numerotarea și sediile secțiilor de votare pot fi consultate la sediul Primăriei municipiului Deva precum și pe site-ul Primăriei municipiului Deva;
Cetățenii municipiului Deva, cu drept de vot, pot consulta Registrul electoral în vederea verificării secției de votare la care sunt arondați, astfel:
la sediul Serviciului public local de evidența persoanelor și stare civilă din Deva, B-dul 1 Decembrie 1918, nr.12, etaj 1, jud. Hunedoara – lângă Primăria municipiului Deva, după cum urmează:
Luni – joi între orele 8:30 – 16:00;
Vineri între orele 8:30 – 13:00;
accesând https://www.registrulelectoral.ro/
de pe site-ul Autorității Electorale Permanente www.roaep.ro secțiunea registru electoral.
- Actualitatecu 2 zile in urma
Interviu cu dr. Răzvan Betea, medic primar obstetrică-ginecologie, supraspecializat în gineco-oncologie și cu subspecializare în estetică ginecologică
- Actualitatecu 3 zile in urma
Tragic: O femeie a murit intoxicată cu fum, în urma unui incendiu care i-a cuprins casa
- Actualitatecu 2 zile in urma
“Rabla pentru sobe”: Primăriile din 55 de comune hunedorene, eligibile pentru acest program
- Actualitatecu 3 zile in urma
Succes la scor pentru Corvinul
- Actualitatecu 3 zile in urma
Șofer prins băut la volan, după o urmărire în trafic
- Actualitatecu 2 zile in urma
Petrila, mai curată: Campania de primăvară continuă cu implicarea cetățenilor
- Actualitatecu 2 zile in urma
Corvinul – FC Bihor în Cupa României
- Actualitatecu 2 zile in urma
Șoferi depistați în stare de ebrietate și fără permis în județul Hunedoara