Connect with us
Data: 28/02/2025
.

Actualitate

Autospecială de ultimă generație, în parcul auto al Detașamentului de Pompieri Petroșani

Publicat

pe

O autospecială de ultimă generație completează de curând parcul auto al Detașamentului Petroșani. Destinată intervențiilor pentru stingerea incendiilor în mediul urban și rural, autospeciala este dotată cu rezervoare generoase pentru substanțe stingătoare și accesorii moderne, asigurând totodată deplasarea rapidă și realizarea într-un timp foarte scurt a dispozitivului de intervenție.

„Pompierii militari au primit-o cu entuziasm și au studiat pe îndelete fiecare detaliu al tehnicii, fiind convinși de faptul că timpul de răspuns în cazul situațiilor de urgență va fi cu mult îmbunătățit. Tehnica de intervenție face parte din totalul celor 200 de autospeciale de stingere cu capacitatea de 10.000 de litri care vor fi achiziționate în cadrul Proiectului VIZIUNE 2020”, a declarat sg. maj. Roxana Mateuț, purtătorul de cuvânt al ISU Hunedoara.

Caracteristici generale ale autospecialei sunt: deplasarea rapidă: transmisie 6×6 și gardă mărită la sol ce permite deplasarea inclusiv în terenuri accidentate; cabina dublă prevăzută cu 6 locuri, pentru transportul personalului propriu; rezervor de apă cu capacitate de 10.000 litri; rezervor de spumogen cu capacitate de 400 litri; viteză maximă: 100 km/h; puterea motorului: 512 cai putere; tun de refulare apă și spumă cu forma jetului reglabilă; catarg telescopic cu robot de lumini; accesorii specifice pentru stingerea incendiului; autospeciala poate fi alimentată și din surse fără presiune (lacuri, acumulări de apă, etc), ceea ce reprezintă un real avantaj atunci când intervenția are loc în zone greu accesibile, situate la mare distanță de hidranți; agregat de pompare cu dispozitiv automat de amorsare cu două trepte de presiune (joasă și înaltă).

 

Actualitate

Transportul agabaritic record a traversat cu succes alte două structuri, în drumul spre Mintia

Publicat

pe

Redactat de

Convoiul agabaritic care se deplasează spre Termocentrala Mintia a traversat, joi, fără incidente și în condiții de siguranță, podul peste râul Mureș și un pasaj peste calea ferată între localitățile Ilia și Dobra, din județul Hunedoara.

Potrivit reprezentanților Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).CNAIR, o altă metodă inovativă s-a utilizat, de această dată, pentru înjumătățirea impactului asupra infrastructurii rutiere. “Pentru protejarea aparatelor de reazăm și a structurii podului mai sus amintit s-a folosit traversarea în paralel pe două poduri cu câte o semiremorcă pe o cale de rulare și alta pe cealalaltă cale. Podul peste Mureș a fost ultima structură dificilă pe care transportul agabaritic a traversat-o fără a-i afecta structura. Convoiul agabaritic a mai traversat, zilele acestea, fără probleme structurile de la Conop, Nadăș și Zam, utilizând metoda flyover”, au informat reprezentanții CNAIR.

Citeste mai mult ...

Actualitate

Doi bărbați, tată și fiu, din Uricani, arestați preventiv pentru 30 de zile după un scandal într-un restaurant

Publicat

pe

Redactat de

Doi bărbați, tată și fiu, în vârstă de 48 și, respectiv 27 de ani, au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, în urma unui scandal iscat într-un restaurant din Uricani.


Cei doi au fost reținuți ieri de polițiști, după ce, potrivit anchetei, ar fi fost implicați într-un conflict violent care a perturbat activitatea localului și a generat indignare în rândul clienților. În urma incidentului, victima agresiunii, un bărbat din Uricani, a necesitat îngrijiri medicale, dar nu a rămas internat in spital.

Astăzi, Judecătoria Petroșani a emis mandate de arestare preventivă pentru 30 de zile pe numele celor doi bărbați.

Organele de cercetare penală continuă investigațiile pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-au produs faptele.

Citeste mai mult ...

Actualitate

„Săptămână Protecției Civile”: Activități de informare și exerciții demonstrative, organizate de pompierii hunedoreni la licee din Simeria și Hațeg

Publicat

pe

Redactat de

Elevi, cadre didactice și personalul auxiliar de la liceele din Simeria și Hațeg au participat, astăzi, la activități de informare preventivă și exerciții demonstrative organizate de pompierii ISU Hunedoara de la Detașamentele Deva și Hunedoara, în cadrul acțiunilor desfășurate în „Săptămâna Protecției Civile”.

În timpul întâlnirilor cu pompierii, elevii au învățat cum să reacționeze corect în situații de urgență și au participat la lecții de prim ajutor. “Participanților le-au fost prezentate autospecialele utilizate de salvatori, iar cei care au dorit au putut încerca echipamentele de protecţie. Pentru consolidarea cunoștințelor, li s-au distribuit materiale informative din campaniile naționale „RISC” și „Nu tremur la cutremur”. În plus, elevilor din Simeria care în scurt timp vor avea dreptul să susțină examenul pentru a obține permisul de conducere li s-au prezentat noțiuni specifice pentru conducerea preventivă a unui autovehicul. Activitățile s-au încheiat cu exerciții de evacuare și de acordare a primului ajutor. Felicitări elevilor și cadrelor didactice pentru implicarea de care au dat dovadă!”, au transmis reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Hunedoara.

Activitățile organizate în „Săptămâna Protecției Civile” continuă până marți, 4 martie 2025.

Sursa foto: ISU Hunedoara
Citeste mai mult ...

URMĂREȘTE ServusHD TV

Ultima ora

PROGNOZA METEO

CURS VALUTAR

PUBLICITATE

Cumpara si citeste PDF

ABONAMENT ONLINE

MICA / MARE PUBLICITATE

LOCURI DE MUNCA

ANUNTURI MICA PUBLICITATE

publica anunt servuspress

Agentie Imobiliara Deva

Actualitate