Sport
Liga 3. Una caldă, alta rece din partea echipelor hunedorene

La finele săptămânii trecute s-au disputat meciurile etapei a cincea atât din play-off-urile, cât și din play-out-urile Ligii 3 de fotbal. Cele două echipe hunedorene care evoluează în seria 7, CSM Deva și Jiul Petroșani, au avut evoluții diametral opuse.
Deva, victorie importantă în play-off
CSM Deva a jucat, la Turnu Severin, cu cei de la Viitorul Șimian, într-un meci în care se aflau, față în față, două echipe la egalitate de puncte, ambele cu șanse de a termina play-off-ul pe unul dintre primele două locuri, cele care duc în semifinalele barajului de promovare în Liga 2. Devenii au început bine jocul și, la primul lor atac, în minutul 2, deschid scorul prin Modan, care a reluat, cu capul, din șase metri, o centrare a lui Arnăutu. Cei de la Șimian revin în joc și, la o jumătate de oră de la începutul meciului, trec în avantaj. În minutul 28 Trip a egalat, profitând de o nesincroizare din defensiva celor de la CSM, iar în minutul 30 Trancă face 2-1 pentru Viitorul, trimițând în vinclu dintr-o lovitură liberă de la peste 20 de metri. La vestiare se va intra cu 2-2, în primul minut al prelungirilor Stoica reușind un eurogol, cu un șut de efect de la mai bine de 25 de metri. În partea a doua a jocului trupa lui Marius Sîrbu a jucat pragmatic și, în minutul 85, a reușit să înscrie golul victoriei, prin Buzan, după o greșeală în defensiva adversă. În urma acestui rezultat, CSM Deva, pentru care, la Severin, au jucat Avram – Rus (71 Velcotă), Sabău, Bărăitarui, Buzan – Toma (82 Tod), Stoi, Stoica (65 Gavrilă), Tamaș – Arnăutu (46 A. Popescu), Modan (71 Munteanu), a urcat pe poziția secundă, cu 43 de puncte, iar Șimianul rămâne pe patru, cu 40. Pe primul loc se menține CSC Ghiroda, cu 48 de puncte, care a învins, cu 3-1, în deplasaarea de la ACSO Filiași, doljenii coborând pe tri, cu 42 de puncte. Etapa viitoare, care se joacă vineri, 3 mai, de la ora 18:00, Deva va juca, acasă, cu Filiașiul, iar Ghiroda va primi vizita celor de la Șimian.
Jiul, eșec la scor pe teren propriu
În play-out, Jiul Petroșani a suferit o înfrângere severă, pe tren propriu, 0-5 cu Gilortul Târgu Cărbunești, golurile gorjenilor fiind înscrise de Bărănescu (20, 38), Săulescu (49) S. Popescu (69) și Marica (90+1), și rămâne pe poziția a patra, cu 26 de puncte, iar adversarii lor pe cea de-a doua, cu 35, în acest meci Flavius Boroncoi folosindu-i pe M. Popescu – Pătlăgică, Sandu, Stancu, Pocioian (54 Lovas) – Geangălă (80 Assi), Pencea (eliminat 63), Ciubotariu, Gaspar (80 Iftimie) – June (73 Peia), Lupuleț (73 Noel). La egalitate cu Jiul, dar cu golaveraj mai bun, sunt cei de la Voința Lupac, care au pierdut, acasă, cu 0-1, în fața ultimei clasate, CSO Turceni (12 puncte). Lideri, cu 40 de puncte, rămând cei de la Universitatea 2 Craiova, care au câștigat, cu 2-1, „deplasarea” de la penultima clasată, FCU 2 Craiova (13 puncte). Jiul, care mai are nevoie de două puncte în cinci etape pentru a fi salvată, și matematic, de la retrogadare, va juca, etapa viitoare, tot acasă, cu Voința Lupac, celelalte meciuri ale rundei fiind CSO turceni – universitatea 2 Craiova și FCU 2 Craiova – Gilortul Târgu Cărbunești. Toate aceste partide se vor disputa vineri, 3 mai, cu începere de la ora 18:00.
Actualitate
West Deva – Arbitraj 1-1

În decurs de doar câteva zile, echipele de futsal ACS West Deva și Șoimii Șimand s-au întâlnit de două ori. Aceste partide au contat pentru etapele III și, respectiv, IV, din seria 2 a Ligii Elitelor la futsal U19.
Diferență ca de la cer la pământ
În primul meci, disputat în județul Arad, devenii au început bine, având 2-0 la pauză. Partea secundă a fost una de coșmar pentru cei de la West, Șoimii Șimand, o echipă de toată isprava, câștigând cu 4-3, dar cu largul concurs al brigăzii de arbitri. Finalul jocului a fost aprins, cu multe proteste, justificate, din partea devenilor, dar rezultatul nu mai putea fi modificat. În cel de-al doilea joc, cu distribuții aproape identice, evoluând pe teren propriu, la Sala Sporturilor din Deva, ACS West s-a impus clar, cu 9-1 (5-0), trei reușite fiind semnate de portarul – golgheter Bogdan Costică. Rezultatul a fost înregistrat pe fondul unui arbitraj corect, aceasta fiind, probabil, diferența reală dintre cele două echipe. Este adevărat că la acest nivel sunt delegați “fluierași” localnici, dar dacă la Deva se fluieră cu “cartea-n mână”, uneori arătându-se chiar și „politețe” față de echipele vizitatoare, prin alte locuri arbitrajul este fățiș în favoarea gazdelor, iar acest lucru nu face bine nimănui. Pe de o parte este afectată echipa învinsă, care pierde puncte, iar pe de cealaltă formației câștigătoare i se dau speranțe deșarte și i se ridică valoarea fără justificare, cazul de la Șimand nefiind unul singular. Revenind la campionat. Deva și Șimandul ocupă locurile trei și patru, cu câte 3 puncte fiecare, iar primele clasate, FK Odorhei (9 puncte) și CSM Târgu Mureș (6) vor juca între ele, în Harghita, joi, 17 aprilie, de la ora 18:30. În funcție de acest rezultat se pot face calculele pentru ocuparea primelor două poziții, care duc în Final Four, însă, în condițiile actuale, șansele celor de la ACS West Deva sunt destul de mici.
Actualitate
Victorie la scor pentru Știința Petroșani

Echipa de rugby Știința Petroșani a jucat primul meci oficial în fața propriilor suporteri în actuala ediție a Diviziei Naționale de Seniori (DNS), al doilea eșalon valoric al sportului cu balonul oval din țara noastră.
Petroșănenii au întâlnit în etapa a treia a grupei B pe CSM Suceava, meciul fiind unul la discreția lor, cei de la Știința impunându-se la o diferență categorică, scor 94-11. În celălalt meci al rundei Politehnica Iași a câștigat, pe teren propriu, cu 34-7, în fața celor de la RC Bârlad, iar RC Gura Humorului a stat. În urma acestor rezultate, pe primele două locuri sunt, cu 9 puncte, Politehnica Iași (din 2 jocuri) și RC Bârlad (din 3 partide). Pe poziția a treia este Știința Petroșani, cu 6 puncte din 2 meciuri, pe patru RC Gura Humorului cu 1 punct dintr-un singur joc, iar pe cinci, fără vreun punct acumulat în 2 jocuri, se află CSM Suceava.
În etapa viitoarea, cea de-a patra, programată pentru 26 aprilie, Știința Petroșani se deplasează la Politehnica Iași, RC Gura Humorului privește vizita celor de la RC Bârlad, iar CSM Suceava va sta.
Actualitate
Bretea Română a câștigat “Cupa Satelor”

Etapa județeană a „Cupei Satelor”, competiție organizată de Federația Română de Fotbal și dedicată tinerilor fotbaliști din mediul rural, și-a desemnat reprezentanta județului Hunedoara pentru faza zonală, în urma unui turneu desfășurat la Sântămăria Orlea.
După meciuri disputate, competiția organizată de Asociația Județeană de Fotbal (AJF) Hunedoara a fost câștigată de Școala Gimnazială Bretea Română, urmată, pe podium, de Școala Gimnazială Sântămăria Orlea și Școala Gimnazială Boșorod. “Felicitări tuturor echipelor participante pentru efortul, fair-play-ul și entuziasmul arătat pe teren! Mulțumiri Primăriei Comunei Sântămăria Orlea și Clubului Sportiv Comunal Sântămăria Orlea pentru sprijinul oferit în organizarea competiției și pentru condițiile excelente puse la dispoziție”, au transmis cei de la AJF Hunedoara.
“Cupa Satelor” este o inițiativă care promovează fotbalul ca vector social în zonele rurale, descoperirea și susținerea tinerelor talente, implicarea copiilor în activități sportive și legătura strânsă între “sportul – rege” și comunitate.
- Actualitatecu 2 zile in urma
Devean condamnat la închisoare pentru refuzul prelevării de probe biologice, depistat și încarcerat de polițiști
- Actualitatecu 2 zile in urma
Municipiul Deva are și al doilea viceprimar. Irinel Faur (PNL), ales în această funcție
- Actualitatecu 2 zile in urma
Transport agabaritic de 530 de tone, în drum spre Termocentrala Mintia: restricții de trafic pe DN 7 și A1
- Actualitatecu 3 zile in urma
UPDATE: Minorele plecate voluntar din Centru au fost depistate
- Actualitatecu 2 zile in urma
VIDEO: Reținut de polițiști, sub aspectul comiterii infracțiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice
- Actualitatecu 18 ore in urma
Percheziții în mai multe localități din județ, într-un dosar privind nerespectarea regimului armelor
- Actualitatecu 3 zile in urma
Program special de Paște la „Aqualand” Deva: Facilități pentru toate vârstele în minivacanța de sărbătorile pascale
- Actualitatecu 3 zile in urma
Concursul Internațional “Tinerii în pădurile Europei – YPEF”: Record de echipe participante în acest an la faza judeţeană