
O hală de producţie a profilelor pentru geamurile termopan, din comuna Crişcior, a fost distrusă azi într-un incendiu care a fost cauzat, potrivit pompierilor militari, de un coş de fum defect. Nu au fost persoane rănite sau intoxicate cu fum.
‘În incendiu au fost distruşi pereţii din rigips ai halei, tavanul şi elementele de acoperiş tip şarpantă, din lemn. Echipamentele pentru prelucrarea profilelor din termopan au fost salvate şi evacuate de pompieri’, a declarat şeful Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Hunedoara, maiorul Viorel Demean, care a coordonat acţiunea de stingere.
Pentru stingerea incendiului au intervenit două echipaje de pompieri de la subunitatea din municipiul Brad, ajutaţi de colegii lor din Deva, care au deplasat la faţa locului o maşină de capacitate mare, ce poate transporta 9.000 de litri de apă. Focul a fost izolat şi stins într-o oră.
Cel mai probabil, incendiul a fost generat de coşul sau burlanul de evacuare a fumului, necurăţat şi neizolat corespunzător, încălzirea halei fiind făcută cu o centrală termică pe lemne, afirmă pompierii militari.
Pagubele pricinuite de incendiu vor fi evaluate de proprietarii spaţiului de producţie.