Connect with us
Data: 20/07/2024
.

Sport

Liga 3: Metalurgistul Cugir – Corvinul Hunedoara 2 – 5. Execuție în 10 a liderului la poalele Drăganei

Publicat

pe

Sub privirile fostului mare internațional și antrenor, Ioan Andone și a primarului municipiului Hunedoara, Dan Bobouțanu, Corvinul  a câștigat de o manieră categorică, derby-ul disputat sâmbătă, în deplasare, pe terenul ocupantei locului 2, Metalurgistul Cugir, scor 2 – 5.

Succesul repurtat în județul vecin, a fost obținut în inferioritate numerică, Corvinul evoluând din minutul 50, în 10 oameni.

Prima ocazie a meciului au avut-o hunedorenii, prin fostul jucător de Liga 1, Laurențiu Bus, șutul acestuia din 10 metri, s-a adus alături.

Deschiderea de scor o vor face tot jucătorii antrenați de Florin Maxim, prin Roșu, care a fructificat centrarea excelentă primită de la Buș (min 35).

După numai 5 minute, amfitrionii egalează situația pe tabela de marcaj, prin Selagea, care a executat perfect penalty – ul obținut de Șăucă (min 40).

Advertisement

Elevii pregătiți de Lucian Itu, puteau intra în avantaj la cabine, dar șutul trimis de Udrea, scăpat singur cu portarul, a trecut pe lângă buturile hunedorene.

Repriza secundă a fost una reușită din toate punctele pentru echipa de lângă furnale, iar pentru gazde a fost una de coșmar.

Andrei Roșu va reuși “dubla” imediat de la reluare, cu un șut din careul mic în colțul scurt.

Dar bucuria golului a fost una amară, pentru jucătorul originar din Alba, acesta primind al doilea galben, fiind eliminat, pentru bucuria reușitei sărbătorită pe gard, alături de fanii veniți de la Hunedoara.

În inferioritate numerică, Hunedoara va mai înscrie de încă trei ori.

Advertisement

Două dintre reușite, au fost semnate de Buș, prima dată în minutul 55 – șut direct în vinclu, din careu, după o pasă a lui Neacsa, iar apoi în minutul 70, cu o lovitură de cap din apropierea porții, după un corner executat de Herghelegiu.

“Roș-albaștrii” au redus din diferență, prin Udrea, care a reluat din 8 metri în plasă, centrarea venită după un corner executat de Lucian Itu.

Tot antrenorul – jucător al Cugirului, putea marca pentru 3-5, dar lovitura de cap trimisă din careu, după o centrare a lui Vitinha, a trecut puțin pe lângă poarta lui Lefter.

Cu trei minute înainte de final, Simion, stabilește scorul final 5-2, jucătorul Corvinului, marcând cu un șut la colțul scurt, după o cursă inițiată tot de el, din jumătatea proprie.

Corvinul Hunedoara: Lefter – Iacob, Garutti, Jairo (87, A. Vlad), Trășcan  (74, Simon) – Neacşa, Bradu, Bedea  (63, Mogoș) – Roșu, Arnăutu (63, Hergheligiu), Buș (cpt.) (87, Giura) Antrenor: Florin Maxim

Advertisement

Etapa viitoare va fi una intermediară, Corvinul va întâlni miercuri, cu începere de la ora 18.00, pe teren propriu, formația Unirea Ungheni.

 

Actualitate

Cupa României. Minerul Lupeni joacă finala regională cu Păulișana Păuliș

Publicat

pe

Redactat de

Miercuri seară s-au disputat meciurile ultimei etape a fazei regionale din Cupa României la fotbal. Cele 42 de câștigătoare ale competițiilor județene au fost împărțite pe șapte regiuni geografice, cu câte două grupe de trei echipe, astfel că toate participantele au jucat un meci acasă și unul în deplasare.

Fără probleme

Câștigătoarea fazei județene a Cupei României, Minerul Lupeni, și-a confirmat statutul de favorită în grupa regională din care face parte, câștigând-o fără probleme. După ce în primul meci al grupei cei de la Lupeni au învins, acasă, cu 4-0, reprezentanta Gorjului, Jiul Rovinari, trupa pregătită de Dan Voicu s-a impus și în cea de-a doua rundă. Formația din Vale, deși a jucat în deplasare, a câștigat, cu 4-2, pe terenul mehedințenilor de la Viitorul Severin, și, cu toate că a stat în ultima rundă, era, deja, calificată în finala fazei regionale.

Sâmbătă, de la ora 17:30

În meciul care va decide echipa ce va evolua în primul tur al fazei naționale, Minerul Lupeni va juca, pe teren propriu, cu Păulișana Păuliș, din județul Arad. Și echipa arădeană a avut o evoluție similară cu cea a trupei din Valea Jiului. Cei de la Păuliș, care au stat, la rândul lor, în ultima etapă, au învins, acasă, cu 2-0, pe Gloria Moșnița Nouă, din Timiș, și cu 3-1, în deplasare, pe Magica Balta Caransebeș, din județul Caraș Severin Meciul va avea loc sâmbătă, 20 iulie, de la ora 17:30.

Advertisement

Primul tur din faza națională, pe 31 iulie

În primul tur al fazei naționale din Cupa României la fotbal, care se va disputa pe data de 31 iulie, pe lângă cele șapte câștigătoare ale etapelor regionale vor intra în competiție și echipe care, sezonul trecut, au evoluat în Liga 3, fără a ajunge, însă, în play-off. Ca și în întrecerea regională, și în primele etape ale fazei naționale meciurile vor fi stabilite pe criterii geografice. Dacă se va califica în primul tur al fazei națoionale, Minerul Lupeni are șanse mari de a juca pe teren propriu cu conjudețeana și rivala Jiul Petroșani, echipele din eșalonul inferior sau mai slab clasate fiind gazde ale confruntărilor.


Cupa României – faza regională

Regiunea 1

Grupa 1: Vaslui (ASC Comstar Vaslui), Suceava (Viitorul Liteni), Iași (CSM Pașcani)
10 iulie / Viitorul Liteni – CSM Paşcani 2-4
13 iulie / ASC Comstar Vaslui – Viitorul Liteni 4-2
17 iulie / CSM Paşcani – ASC Comstar Vaslui 5-2

Grupa 2: Neamț (Voința Ion Creangă), Botoșani (Pro Sport Vârfu Câmpului), Bacău (Vulturul Măgirești)
10 iulie / Pro Sport Vârfu Câmpului – Vulturul Măgireşti 1-2
13 iulie / Voinţa Ion Creangă – Pro Sport Vârfu Câmpului 6-3
17 iulie / Vulturul Măgireşti – Voinţa Ion Creangă

Finala
20 iulie / CSM Paşcani – Voinţa Ion Creangă 1-2

Advertisement

Regiunea 2

Grupa 1: Bihor (CS Bihorul Beiuș), Cluj (Sticla Arieșul Turda), Maramureș (Progresul Șomcuta Mare)
10 iulie / Sticla Arieşul Turda – Progresul Şomcuta Mare 7-1
13 iulie / CS Bihorul Beiuş – Sticla Arieşul Turda 2-0
17 iulie / Progresul Şomcuta Mare – CS Bihorul Beiuş 1-2

Grupa 2: Satu Mare (AFCS Talna Oraşu Nou), Bistrița-Năsăud (CS Silvicultorul Maieru), Sălaj (Someșul Someș Odorhei)
10 iulie / CS Silvicultorul Maieru – Someşul Someş Odorhei 6-2
13 iulie / AFCS Talna Oraşu Nou – CS Silvicultorul Maieru 2-0
17 iulie / Someşul Someş Odorhei – AFCS Talna Oraşu Nou 1-6

Finala
20 iulie / AFCS Talna Oraşu Nou – CS Bihorul Beiuş

Regiunea 3

Grupa 1: Mureș (ASF Pogăceaua), Covasna (ACS Arcuș), Harghita (CS Gheorgheni)
10 iulie / ACS Arcuş – CS Gheorgheni 2-5
13 iulie / ASF Pogăceaua – ACS Arcuş 7-3
17 iulie / CS Gheorgheni – ASF Pogăceaua 1-2

Grupa 2: Brașov (CS Inter Cristian), Alba (Viitorul Sântimbru), Sibiu (LSS Voința Sibiu)
10 iulie / Viitorul Sântimbru – LSS Voinţa Sibiu 10-0
13 iulie / CS Inter Cristian – Viitorul Sântimbru 0-3
17 iulie / LSS Voinţa Sibiu – CS Inter Cristian 5-2

Advertisement

Finala
20 iulie / ASF Pogăceaua – Viitorul Sântimbru

Regiunea 4

Grupa 1: Caraș-Severin (Magica Balta Caransebeș), Arad (Păulișana Păuliș), Timiș (Gloria Moșnița Nouă)
10 iulie / Păulişana Păuliş – Gloria Moşniţa Nouă 2-0
13 iulie / Magica Balta Caransebeş – Păulişana Păuliş 1-3
17 iulie / Gloria Moşniţa Nouă – Magica Balta Caransebeş 4-2

Grupa 2: Mehedinți (Viitorul Severin), Hunedoara (Minerul Lupeni), Gorj (Jiul Rovinari)
10 iulie / Minerul Lupeni – Jiul Rovinari 4-0
13 iulie / Viitorul Severin – Minerul Lupeni 2-4
17 iulie / Jiul Rovinari – Viitorul Severin 1-3

Finala
20 iulie / Minerul Lupeni – Păulişana Păuliş

Regiunea 5

Grupa 1: Teleorman (CSL Nanov), Olt (ACS Lupii Profa), Dâmbovița (ACS Urban Titu)
10 iulie / ACS Lupii Profa – ACS Urban Titu 2-1
13 iulie / CSL Nanov – ACS Lupii Profa 0-7
17 iulie / ACS Urban Titu – CSL Nanov 10-2

Advertisement

Grupa 2: Argeș (AS CS Domnești), Vâlcea (Chimia Râmnicu Vâlcea), Dolj (Avântul Pieleşti)
10 iulie / Chimia Râmnicu Vâlcea – Avântul Pieleşti 0-3
13 iulie / AS CS Domneşti – Chimia Râmnicu Vâlcea 4-1
17 iulie / Avântul Pieleşti – AS CS Domneşti 2-2

Finala
20 iulie / ACS Lupii Profa – AS CS Domneşti

Regiunea 6

Grupa 1: Călărași (Gloria Fundeni), Ialomița (AFC Rovine), Ilfov (CSL Ștefăneștii de Jos)
10 iulie / AFC Rovine – CSL Ştefăneştii de Jos 1-1
13 iulie / Gloria Fundeni – AFC Rovine 2-0
17 iulie / CSL Ştefăneştii de Jos – Gloria Fundeni 6-1

Grupa 2: Prahova (CSO Boldești Scăeni), Giurgiu (ACS Axi Adunații Copăceni), București (CSU Știința Politehnica București)
10 iulie / ACS Axi Adunaţii Copăceni – CSU Ştiinţa Bucureşti 5-4
13 iulie / CSO Boldeşti Scăeni – ACS Axi Adunaţii Copăceni 6-5
17 iulie / CSU Ştiinţa Bucureşti – CSO Boldeşti Scăeni 2-2

Finala
20 iulie / CSL Ştefăneştii de Jos – CSO Boldeşti Scăeni

Advertisement

Regiunea 7

Grupa 1: Brăila (Victoria Traian), Constanța (CS Agigea), Buzău (ACS Team Săgeata Buzău)
10 iulie / CS Agigea – ACS Team Săgeata Buzău 6-1
13 iulie / Victoria Traian – CS Agigea 3-0
17 iulie / ACS Team Săgeata Buzău – Victoria Traian 3-1

Grupa 2: Vrancea (CSM Adjud), Galați (Voința Cudalbi), Tulcea (Progresul Isaccea)
10 iulie / Voinţa Cudalbi – Progresul Isaccea 4-1
13 iulie / CSM Adjud – Voinţa Cudalbi 1-4
17 iulie / Progresul Isaccea – CSM Adjud

Finala
20 iulie / CS Agigea – Voinţa Cudalbi 3-1

Citeste mai mult ...

Actualitate

Corvinul merge mai departe în Europa League!!!

Publicat

pe

Redactat de

După un 4-0 în tur, obținut pe terenul echipei maghiare FC Paks, Corvinul Hunedoara a jucat meciul retur.

Echipa din țara vecină s-a impus în meciul de la Sibiu cu 2-0, prin golurile înscrise pe final de Konyves (78) și Bode (89) însă, cu scorul general de 4-2, Corvinul s-a calificat în turul al doilea din Europa League.

În această fază echipa hunedoreană va juca cu croații de la NK Rijeka, meciul tur urmând a se juca tot la Sibiu, pe 25 iulie, iar returul pe 1 august.

Citeste mai mult ...

Actualitate

City Taxi a câștigat Campionatul Municipiului Deva la minifotbal

Publicat

pe

Redactat de

Cea de-a doua ediție a Campionatului Municipiului Deva la minifotbal, competiție destinată amatorilor, a ajuns la final.

Au fost înscrise 20 de echipe, împărțite în două grupe, existând pe parcurs și mai multe retrageri. După jocuri palpitante s-a ajuns și la finale, care s-au disputat pe terenul sintetic de la Casa Maghiară, acolo unde, de altfel, s-a disputat întreaga competiție. În finala mică, Corona a învins, cu 6-1 (2-0) pe IPJ, cucerind medaliile de bronz.

În marea finală, așteptată cu mult interes, City Taxi a învins, după un meci cu scântei, cu 3-1 (1-1), pe Inter. Meciurile au fost arbitrate de Gabriel Constantin, Daniel Roman și Florin Roman, iar asistența medicală a fost asigurată de Mona Danc, de la SAJ Hunedoara.

La final au fost acordate cupe, medalii și diplome, festivitatea de premiere fiind oficiată de Sorin Ciotlăuș, secretarul general al AJF Hunedoara, și Marius Mustață, șef serviciu CSM Deva, cele două entități, alături de municipalitatea de la poalele Cetății, fiind organizatoarele competiției.


Finala mare

Advertisement

City Taxi – Inter 3-1 (1-1)

Au marcat: Doboș (2), Buculescu (28), Csizmadia (48) / Dubere (24 p.)

CITY: Bogdan Almășan, Andrei Dan – Tiberiu Ionașcu, Alexandru Moldovan, Gabriel Dărăban, Marian Giura, Alin Buculescu, Alexandru Constantin, Andrei Sevastița, Bogdan Pieptea, Alexandru Csizmadia, Alexandru Doboș. Delegați: Valentin Toader, Raul Dobromir.

INTER: Cosmin Stoia – Alexandru Mădăraș, Raul Dubere, Bogdan Birta, Alexandru Cârjan, Adian Uruci, Augustin Albu, Bogdan Ciobanu, Răzvan Lazăr, Teodor Ognean, Adrian Pârvu, Antonio Avram.

Finala mică

Advertisement

Corona – IPJ 6-1 (2-0)

Au marcat: Sevastița (8, 11, 28, 35), Sonea (45), Ercse (47) / Colin (32)

CORONA: Victor Dan – Ionel Igna, Valentin Sevastița, Flavius Ardelean, Ovidiu Mănăstire, Marian Drăguț, Norbert Ercse, Cristian Macingo, Alexandru Petresc, Andrei Stănilă, Alexandru Sonea, Gabriel Budai.

IPJ: Andrei Bobonete – Marius Cicu, Alexandru Lupaș, Dan Călin, Ștefan Narița, Pavel Colin, Mădălin Moga.

Advertisement
Citeste mai mult ...

URMARESTE Servus HD TV

Ultima ora

PROGNOZA METEO

CURS VALUTAR

PUBLICITATE

Cumpara si citeste PDF

ABONAMENT ONLINE

MICA / MARE PUBLICITATE

LOCURI DE MUNCA

ANUNTURI MICA PUBLICITATE

publica anunt servuspress

Agentie Imobiliara Deva

Actualitate