Connect with us
Data: 31/03/2025
.

Actualitate

Proiectul „ÎntreVecini”: 15.000 de euro pentru finanțarea unor proiecte de cartier ale asociațiilor de proprietari

Publicat

pe

Asociațiile de Proprietari pot beneficia de granturi de 15.000 de euro, pentru montarea de panouri fotovoltaice pe bloc și dezvoltarea unor activități comunitare – într-o competiție națională de proiecte, lansată de Asociația „ÎntreVecini”, care are ca scop regenerarea spiritului comunitar la bloc și transformarea grupurilor de vecini în comunități sustenabile prin susținerea dezvoltării de proiecte în cartier.

Asociațiile de proprietari se pot ÎNSCRIE gratuit în competiție, până în data de 31 martie 2024, pe platforma www.intrevecini.ro, prin completarea formularului de înscriere pus la dispoziție de organizatorii campaniei.

INFORMAȚII detaliate cu privire la procedura de înscriere, criteriile de selecție și de jurizare, tipuri de activități comunitare etc. pot fi consultate în „Ghidul Aplicantului”, care este disponibil pe www.intrevecini.ro.

Principalele criterii de eligibilitate pentru asociațiile de proprietari care aplică în proiect:

– grupul de aplicanți este format din președintele Asociației de Proprietari și cel puțin patru vecini, membri ai asociației

Advertisement

– în apropierea blocului există un spațiu deschis, unde pot fi organizate activități comunitare pentru cel puțin 100 de participanți (grădină, parcare, curte interioară etc.)

– terasa blocului (circulabilă sau nu) să aibă o suprafață de cel puțin 40 de metri pătrați

– asociația de proprietari dispune de cel puțin un canal de comunicare activ cu membrii comunității

Potrivit organizatorilor campaniei, 10 asociații de proprietari din țară vor obține granturi de 15.000 de euro în cadrul proiectului „ÎntreVecini” – etapa 2024. Câștigătorii finanțării nerambursabile vor fi comunicați în data de 30 aprilie 2024.

Programul „ÎntreVecini” a debutat anul trecut, în municipiile București și Târgu Jiu, iar anul acesta se desfășoară la nivel național, cu susținerea BRD Groupe Société Génerale, în calitate de partener principal.

Advertisement

În municipiul Deva, partener de diseminare a informației privind campania de proiecte este Asociația Centrul de Resurse pentru Acțiune Locală Deva.

Direcția de Asistență Socială Deva

Actualitate

Bugetul județului, aprobat în unanimitate. Peste două treimi din fonduri merg la „Dezvoltare”

Publicat

pe

Redactat de

 

 

Bugetul judeţului pe anul în curs a fost votat, astăzi, în cadrul şedinţei ordinare a Consiliului Judeţean (CJ) Hunedoara. Este vorba de aproape 800 de milioane de lei, fonduri din care peste două treimi merg la „Dezvoltare”.

 

Bugetul județului Hunedoara pentru anul 2025 a fost adoptat cu unanimitate de voturi, toți cei 33 de aleși susținând proiectul de buget propus de președintele CJ Hunedoara, Laurențiu Nistor.

Advertisement

Potrivit reprezentanților instituției, bugetul județean pentru 2025 este cu 23,7 la sută mai mare față de cel din anul precedent. 67 la sută din totalul fondurilor sunt alocate secțiunii de dezvoltare, iar diferența de 33 la sută este destinată funcționării. Principalele surse de finanțare pentru investițiile din acest an includ PNRR, fonduri europene, Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”, excedentul anului 2024, împrumuturi și fonduri alocate de CNAIR.

Sursa: CJ Hunedoara

„Votul unanim dat astăzi pentru bugetul județean este o dovadă clară că interesul județului Hunedoara este mai important decât orice dispute politice. Le mulțumesc tuturor consilierilor județeni pentru responsabilitatea de care au dat dovadă. Avem un buget solid, axat pe dezvoltare, care ne permite să continuăm proiectele esențiale pentru hunedoreni. Avem o sumă mai mică pentru funcționare față de anul trecut, dar acest nu face decât să ne responsabilizeze pentru buna gestionare a resurselor. Prioritatea noastră este să construim un județ modern, iar fondurile pe care le atragem prin proiecte europene și naționale ne ajută să realizăm acest obiectiv”, a declarat, la finalul ședinței, președintele CJ Hunedoara, Laurențiu Nistor.

Citeste mai mult ...

Actualitate

Voleibalistele de la LPS Cetate, la turneul final

Publicat

pe

Redactat de

În perioada 28-30 martie s-au desfășurat turneele semifinale ale Campionatului Național de Volei pentru junioare U15.

Într-unul dintre acestea, turneul F, care s-a desfășurat la Iași, a luat startul și echipa de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Cetate Deva, fetele pregătite de profesorul Liviu Grădinaru mai având ca adversare, în afară de gazdele de la Spike, pe Juvenil Brașov, CSȘ 2 Baia Mare și Silvania Șimeleul Silvania. Fetele de la Deva au făcut un turneu excelent, câștigând toate cele patru partide disputate, trecând, în ordine, cu 3-1 de Silvania Șimleu Silvaniei și cu 3-0 CSȘ 2 Baia Mare, Spike Iași și Juvenil Brașov. Astfel, voleibalistele de la LPS Cetate Deva au terminat competiția de la Iași pe prima poziție, fiind urmate în clasament, în ordine, de Silvania Șimleu Silvaniei, Spike Iași, CSȘ 2 Baia Mare și Juvenil Brașov. Acest lucru le-a asigurat voleibalistelor din Deva calificarea la turneul final care se va desfășura în perioada 28 mai – 1 iunie, într-o locație ce urmează a fi stabilită ulterior. Adversarele voleibalistelor pregătite de Liviu Grădinaru vor fi CS Dinamo București, CS Victoria Nădlac, CS Chitila, CS Medgidia și CSV Craiova, și acestea, aidoma celor de la LPS Cetate Deva, câștigând toate jocurile disputate în turneele semifinale.

Citeste mai mult ...

Actualitate

Corvinul – FC Bihor în Cupa României

Publicat

pe

Redactat de

 

Marți, 1 aprilie, cu începere de la ora 14:00, se vor disputa meciurile din sferturile de finală ale Cupei României la fotbal pentru juniori U15, fază a competiției în care este calificată și Corvinul Hunedoara.

Sferturile se joacă în manșă unică, iar hunedorenii vor întâlni, pe terenul II al stadionului Corvinul, pe FC Bihor Oradea. Cele două echipe conduc în seriile Campionatului Național în care evoluează. Hunedorenii, care au stat în ultima etapă, întrucât Viitorul Târgu Jiu, s-a retras, sunt primii în seria 5, cu 39 de puncte, cu opt mai multe decât a doua clasată, CSM Târgu Jiu. La rândul lor, cei de la FC Bihor, care au învins, în etapa de la finele săptămânii trecute, acasă, cu 2-0, pe LPS Cluj, conduc în seria 7, cu 45 de puncte, cu două mai multe decât are următoarea clasată, Sporting Cluj. Până a ajunge aici, Corvinul, antrenată de Mircea Alic jr., a trecut, cu 4-3, acasă, de CSM Reșița, cu 3-0, tot pe teren propriu, de Viitorul Arad, și cu 10-9, după penalty-uri, în deplasare, de Luceafărul Turnu Severin. Cei de la FC Bihor au învins cu 6-0 pe Transilvania Oradea, cu 4-0 pe SCM Zalău și cu 6-0 pe LPS Cluj, jucând toate aceste meciuri acasă. Celelalte meciuri din sferturi sunt CSM Slatina – Aerostar Bacău, ACS Târgu Mureș – Oțelul Galați și Kinder Brașov – Știința București.

Citeste mai mult ...

URMĂREȘTE ServusHD TV

Ultima ora

PROGNOZA METEO

CURS VALUTAR

PUBLICITATE

Cumpara si citeste PDF

ABONAMENT ONLINE

MICA / MARE PUBLICITATE

LOCURI DE MUNCA

ANUNTURI MICA PUBLICITATE

publica anunt servuspress

Agentie Imobiliara Deva

Actualitate