Actualitate
Ziua Copilului sărbătorită cu distracție și aventură la Petrila: Activități speciale organizate de Primărie și Asociația San Montan

De 1 Iunie, copiii din Petrila sunt invitați să se bucure de o zi plină de voie bună, jocuri și aventură, în cadrul unui eveniment organizat de Asociația San Montan, în colaborare cu Primăria și Consiliul Local al Orașului Petrila.
Sub sloganul „Distracție de neuitat de Ziua Copilului!”, organizatorii au pregătit un program variat care promite să transforme această zi într-o experiență memorabilă pentru cei mici. Evenimentul se va desfășura sâmbătă, începând cu ora 11:00, pe terenul de la intrarea în zona Lunca Florii.
Copiii vor avea ocazia să participe la o serie de activități interactive și captivante: de la alergare de viteză și plimbări cu calul, ATV-ul sau motocicletele, până la pictură pe piatră și multe alte surprize menite să le stimuleze creativitatea și spiritul de aventură.
„Ne dorim să oferim copiilor o zi în care să se simtă cu adevărat speciali, să se joace, să se distreze și să socializeze într-un cadru sigur și vesel. Ziua Copilului este despre ei, iar prin aceste activități vrem să le oferim amintiri frumoase și momente de bucurie autentică”, au transmis reprezentanții Primăriei Orașului Petrila.
Înscrierile se pot face atât prin intermediul școlilor, cât și direct la fața locului, pentru a asigura accesul cât mai multor copii la activitățile propuse.
Evenimentul se va încheia între orele 14:00 și 15:00, cu o acțiune de ecologizare a zonei folosite, un gest prin care organizatorii doresc să promoveze și responsabilitatea față de mediul înconjurător.
Ziua Copilului la Petrila se anunță a fi un prilej ideal pentru petrecerea timpului în aer liber, în familie, și pentru celebrarea copilăriei prin joacă, mișcare și distracție în siguranță.
FOTO: FACEBOOK PRIMĂRIA ORAȘULUI PETRILA
Actualitate
Vârstnică din Vulcan, tâlhărită în propria casă. Suspectul, un tânăr de 17 ani, reținut

Un tânăr, în vârstă de 17 ani, din municipiul Vulcan, a fost reținut, fiind bănuit de tâlhărie calificată. Acesta ar fi pătruns în locuința unei femei de 71 de ani, din localitate, plecând cu un telefon mobil, un televizor și 200 de lei.
Fapta s-ar fi consumat luni seară. „Poliția Municipiului Vulcan a fost sesizată, în data de 20 mai, ora 11:30, de către o femeie de 71 de ani, din localitate, despre faptul că în seara zilei de ieri, 19 mai, în jurul 17:00, o persoană necunoscută ar fi pătruns în locuința sa, de unde ar fi sustras un telefon mobil, un televizor și 200 de lei. În urma investigațiilor efectuate, polițiștii au stabilit că prezumtivul autorul al faptei ar fi un tânăr de 17 ani, din localitate, care ar fi cunoscut faptul că proprietara locuinței este o persoană vârstnică, iar în momentul sustragerii bunurilor ar fi recurs la acte de violență. Polițiștii au întocmit un dosar de cercetare penală, iar, ulterior, au identificat prezumtivul autor al faptei, care a fost reținut pentru 24 de ore”, a informat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Hunedoara.
Tânărul de 17 ani se afla sub măsura controlului judiciar, urmând ca în cursul zilei de mâine, 21 mai a.c., să fie prezentat magistraților, cu propuneri corespunzătoare în cauză.
Actualitate
„Săptămâna Prevenirii Criminalității” 2025 începe în forță în județ. Cinci zile de acțiuni și demonstrații ale polițiștilor

În perioada 26 – 30 mai 2025, județul Hunedoara se alătură întregii țări în cadrul celei mai ample campanii anuale dedicate educației preventive: „Săptămâna Prevenirii Criminalității”, un eveniment organizat la nivel național sub coordonarea Inspectoratului General al Poliției Române (I.G.P.R.). Timp de cinci zile, polițiștii hunedoreni vor desfășura activități dedicate siguranței publice, fiecare zi fiind dedicată unui domeniu esențial al siguranței publice: luni, 26 mai – Siguranța copiilor și deschiderea oficială, marți, 27 mai – Siguranța copiilor (continuare), miercuri, 28 mai – Prevenirea violenței domestice și a infracțiunilor la viața sexuală, joi, 29 mai – Siguranța în mediul digital, vineri, 30 mai – Prevenirea consumului de droguri.
În primele patru zile ale săptămânii viitoare, polițiștii vor organiza o „caravană preventivă” cu care vor fi prezenți în mai multe localități din județ, unde vor prezenta standuri tematice specifice structurilor operative (ordine publică, poliție rutieră, acțiuni speciale, poliție criminalistică, protecția animalelor, siguranță școlară), iar vineri vor fi prezenți în centrul municipiului Deva, alături de partenerii intituționali. Calendarul evenimentelor în județul Hunedoara Campania va debuta luni, 26 mai, în municipiul Brad, unde, începând cu ora 09:00, în centrul orașului, va fi organizată o amplă expoziție de tehnică și echipamente ale I.P.J. Hunedoara, cu standuri ale structurilor de ordine publică, poliția rutieră, criminalistică (cu autolaboratorul și câini de serviciu), acțiuni speciale, siguranță școlară, protecția animalelor. Evenimentul va continua, de la ora 12:00, în comuna Crișcior. În paralel, polițiștii vor susține activități educative în școli gimnaziale și licee, unde vor prezenta elevilor tema „Libertate sau delincvență. Ce alegi?”.
A doua zi, marți, 27 mai, vor fi organizate evenimente, începând cu ora 09:00, în localitatea Ilia, iar de la ora 13:00, la Simeria – în parcul orașului. Evenimentele vor continua cu demonstrații de tehnică și prezentări educative, adresate în special celor mai tineri membri ai comunității. În școli, polițiștii de proximitate vor derula sesiuni pe tema „Sunt adolescent, deci iubesc!”, abordând prevenirea agresiunilor sexuale în rândul adolescenților. Miercuri, 28 mai, vor fi abordate teme legate de violența domestică și infracțiuni la viața sexuală, în cadrul unor acțiuni organizate, de la ora 10:00, la Școala Gimnazială „Sfânta Varvara” din Aninoasa, iar de la ora 12:30, în municipiul Vulcan (în fața primăriei). Polițiștii vor organiza întâlniri informative cu angajate ale unor societăți comerciale, cu scopul prevenirii actelor de violență în familie și a altor infracțiuni cu caracter sexual. Joi, 29 mai, se va pune accentul pe siguranța în mediul digital, în cadrul unor activități ce se vor desfășura, de la ora 10:00, la Uricani (Parcul orașului), iar de la ora 12:30, la Lupeni (Parcul copiilor). Temele abordate vor viza pericolele din mediul online, cu accent pe manipulare și dezinformare digitală. Elevii de liceu vor participa la sesiuni de informare pe tema „Mediul online – instrument al manipulării”.
Final de campanie în centrul Devei
„Săptămâna Prevenirii Criminalității” se va încheia vineri, 30 mai, printr-o manifestare specială, organizată de la ora 11:00, în centrul municipiului Deva (în fața Primăriei), dedicată copiilor și adolescenților, parte din campania județeană „Copilărie în siguranță”, care precede „Ziua Internațională a Copilului”. Evenimentele se vor desfășura cu sprijinul mai multor parteneri instituționali: Inspectoratul pentru Situații de Urgență, Inspectoratul Juudețean de Jandarmi, Salvamont, Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane (ANITP) – Alba, Direcția Generală Anticorupție, Crucea Roșie și alte structuri cu rol esențial în protejarea comunității.
Actualitate
Tânăr de 17 ani, reținut pentru mai multe furturi din incinta unor firme din Hunedoara

Un tânăr, în vârstă de 17 ani, a fost reținut de polițiști, fiind bănuit de mai multe furturi din incinta unor societăți comerciale din municipiul Hunedoara.
“În urma probatoriului administrat în cauză, polițiștii Biroului de Investigații Criminale au stabilit că, în luna octombrie 2024, precum și în cursul lunii mai 2025, tânărul, domiciliat în municipiul Hunedoara, ar fi sustras mai multe bunuri din incinta unor societăți comerciale din municipiu”, a informat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Hunedoara.
Astăzi, 20 mai, polițiștii au pus în aplicare un mandat de aducere emis pe numele său. Tânărul a fost audiat și, ulterior, reținut pentru 24 de ore, pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat. Acesta a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Deva, urmând a fi prezentat, mâine, 21 mai a.c., Parchetului de pe lângă Judecătoria Hunedoara, cu propuneri corespunzătoare.
- Actualitatecu 2 zile in urma
FOTOGALERIE| Revedere emoționantă, după 50 de ani. Generația 100 de la „Decebal” s-a reunit, la o jumătate de secol de la absolvirea liceului
- Actualitatecu o zi in urma
Nicușor Dan s-a impus în Deva, Hunedoara și în alte trei localități urbane ale județului
- Actualitate - Evenimentcu 2 zile in urma
Accident cu vehicule neînregistrate
- Actualitatecu 2 zile in urma
Accident pe DN7, la intrare în Deva: șofer de 76 de ani rănit în urma unei coliziuni cu un camion condus de un cetățean polonez
- Actualitatecu o zi in urma
Două cazuri de violență domestică, în Hunedoara și Simeria. Dosare penale și ordine de protecție provizorii emise de polițiști
- Actualitatecu 2 zile in urma
Alegeri prezidențiale, turul 2. Puțin peste 16.000 de hunedoreni au votat, până la ora 9:00
- Politiccu o zi in urma
Harta votului în țară. Nicușor Dan, președinte al României cu 53,60% din voturi
- Actualitate - Evenimentcu 2 zile in urma
Alegeri prezidențiale, turul 2. Peste 42% dintre hunedorenii cu drept de vot s-au prezentat la urne, până la ora 17:00