
„Sunt sigur că ne vom îndeplini obiectivul!
Noul atacant de la FC Hunedoara e convins că echipa de pe Cerna va promova în viitorul sezon
Revenit în fotbal după jumătate de an de pauză, atacantul Cristian Deaconescu vrea să arate că încă mai are un cuvânt de spus. Noul jucător al hunedorenilor e optimist având încredere atât în echipă, cât şi în conducerea tehnică.
Fără să-şi propună obiective personale, fotbalistul de 28 de ani speră să ajute echipa hunedoreană în tentativa de revenire în liga secundă. Deaconescu crede că dacă gruparea de pe Cerna va avea rezultate bune, ea va avea suportul necondiţionat al fanaticilor suporteri.

Convins de o discuţie telefonică
Primul nume de jucător propus de antrenorul Constantin Olariu pentru un transfer la Hunedoara a fost atacantul de 28 de ani, Cristian Deaconescu. Cei doi au colaborat excelent în 2011, timp de un tur de campionat, la Mureşul Deva, în liga secundă, când trupa de sub Cetate a avut rezultate satisfăcătoare. Pentru a veni la Hunedoara, Deaconescu nu a avut nevoie de prea multe argumente de convingere, ci doar de un simplu de telefon, mai ales că îşi dorea să revină în fotbal, după o pauză de jumătate de an. „Nu a fost nevoie de prea multe ca să mă convingă să vin la Hunedoara. Am colaborat foarte bine cu domnul Olariu la Deva şi m-am bucurat să am ocazia de a lucra din nou cu dânsul. E un antrenor bun şi un om de mare caracter. Puţini antrenori sunt şi oameni în acelaşi timp”, a spus Deaconescu.
Cantonamentul de la Băile Felix a fost unul extrem de greu pentru toţi fotbaliştii din lotul hunedorean, iar pentru atacantul originar din Lupeni ceva mai dificil, mai ales că a fost nevoit să dea jos din greutate. „Pentru mine a fost foarte greu, s-a simţit asta spre finalul lui. Dar e bine că am reuşit să fac faţă la toate antrenamentele şi s-a terminat cu bine. Am dat jos 4 kilograme, mai trebuie să scap de alte două şi ajung la greutatea mea normală. Pauza care am avut-o m-a ambiţionat să trag de mine”, a explicat fotbalistul hunedorean.
„Vom avea rezultate bune!”
Venirea la Hunedoara într-o perioadă dificilă, după a treia promovare ratată, nu-l sperie pe vîrful de atac hunedorean, care este convins că rezultatele bune vor reuşi să şteargă impresia lăsată de echipă în returul sezonului trecut. „Sunt convins că vom avea rezultate bune şi în mod cert publicul va fi alături de noi. Avem o echipă bună şi sunt foarte optimist că vom reuşi să ne îndeplinim obiectivul”, a ţinut Cristian Deaconescu să-i convingă pe suporterii hunedoreni în privinţa noului sezon. Totuşi, nu vrea să facă promisiuni personale, dorindu-şi doar să contribuie la promovarea echipei sale în Liga a II-a, acolo unde se chinuie să ajungă de 3 sezoane. „Avem toate condiţiile pentru a realiza ce ne-am propus. Sperăm ca anul acesta să fie cu noroc şi să promovăm în Liga a II-a, cu toţii ne dorim acest lucru. Eu nu mi-am propus decât să contribui la realizarea obiectivului. Vreau să nu-i dezamăgesc pe cei care m-au dorit aici la Hunedoara”, a încheiat Deaconescu.